Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ermeni Kilisesine ‘Samatya’ Ziyareti

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ermeni Kilisesine ‘Samatya’ Ziyareti

Ermeni Kilisesine ‘Samatya’ Ziyareti

FATİH Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samatya'daki şüpheli saldırıların ardından Surp Kevork Ermeni Kilisesi'ne giderek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Saldırıya uğrayanların ailelerinin de hazır olduğu görüşmede Demir yaşanılanlardan üzüntü duyduklarını belirterek, şunları söyledi: "İstanbul'un sahip olduğu kadim medeniyetlerin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi de Ermeni kardeşlerimiz, ermeni dostlarımız. Bu menfur saldırı kabul edilemez. Şiddetle reddettiğimiz bu saldırıyı ümit ediyorum ki bir topluma karşı olmuş organize bir hareket olduğunu inşallah öyle bir şey yoktur. Bununla ilgili emniyet güçlerimiz de zaten çalışıyorlar. Bizim huzurumuzu bozacak, Samatya'nın huzurunu bozacak ve ülkemizin huzurunu bozacak, ülkemizin yurtdışında görüntüsünü sıkıntı içerisine düşürecek bu tür saldırıları nefretle kınıyoruz. Size de sabırlar diliyorum."

YESAYİ DEMİR: HUZURU BOZDURMAYIZ

Surp Kevork Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Yesayi Demir de, sürekli emniyet ile görüştüklerini kaydederek, "Olayın gidişatını ve ortaya çıkmasında etkileyici unsurlar var. Bu barış ortamını hiç kimse bozamayacaktır" dedi.

Saldırıda hayatını kaybeden Maritsa Küçük'ün oğlu da acısını Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile paylaşarak, "Annemin o halini ben gördüm. Allah düşmanımın başına vermesin" şeklinde konuştu. 6 Ocak'ta kaçırılmaya çalışıldığı iddia edilen S.A. da başına gelen olayı tekrar Mustafa Demir'e anlattı. Saldırıya uğrayan ve hastanede tedavi gören Sultan Aykar'ın ağabeyi A.Y'da "Bu örgütlenmiş bir iş değildir. İnsan olan yerde herşey olur. Türkiye'nin birçok yerinde saldırılar oluyor. Belli bir kesime yönelik yapılan bir dava yok. Bu memleketin her yerinde her gün bir cinayet oluyor" dedi. Bu sözlere saldırıya uğrayan Sultan Aykar'ın damadı da Istepan Etik ise tepki gösterdi.

SAMATYA’DA EYLEM VARDI

Samatya’da da şüpheli saldırılar protesto edildi. Yaklaşık 500 kişi "Ermeni komşuma dokunma", "Irkçılığa geçit yok" yazılı pankartlarla, Samatya'da 28 Aralık'ta 2012 de öldürülen Maritsa Küçük'ün evinin önüne yürüdü. Protesto eylemine BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile Ferhat Tunç, Suavi, Akın Birdal, Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink de katıldı. Ertuğrul Kürkçü şöyle konuştu: "Bugüne kadar peş peşe işlenen bütün cinayetlerin hepsinin benzer bir örgü içerisinde gerçekleştirildiğini anlıyoruz. Bu cinayetlerin çözülmesi için İstanbul Emniyetinin, İçişleri Bakanlığı'nın gerekenleri yaptığından ne yazık ki emin değiliz. Kuşku duyuyoruz. Bugüne kadar Ermeniler, gayri müslümlere, Hristiyan cemaat mensuplarına karşı işlenen bütün cinayetlerin arkadasında her zaman Türkiye'nin güvenlik teşkilatının şu ya da bu biriminin başındaki yetkilierin var olduğunu gördük, anladık. Daha dün Malatya'daki Zirve Katliamı'ndan sorumlu olarak İstanbul 1. Ordu Komutanının tutuklandığını aklımızdan çıkartmıyoruz. Biz halkın vicdanıyız. Onun için buradayız. Ermeniler, Rumlar, Suryaniler, bu ülkenin en kadim halkları, İstanbul'da biz yokken onlar vardılar. Burada yaşıyorlardı. Onları başımızın tacı etmeliyiz. Onlarla birlikte yaşamalı, onları herkesten daha çok kayırmalıyız. Çünkü çok zulme uğradılar, çok ezildiler. Artık yeter."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiİstanbulMalatya
Görüş Bildir