Erken Evrendeki En Sönük Galaksi Keşfedildi

 > -

Gökbilimciler, erken dönem evrende bulunan en sönük galaksiyi keşfettiklerini açıkladı. Daha da önemlisi, bu keşif sayesinde ‘kozmik karanlık çağ’ın nasıl bittiği, ne gibi şartlar altında son bulduğu gibi soruların cevabına ulaşılabilir. 

Bilim Fili'den Baran Bozdağ'ın haberine göre; UCLA’den iki profesörün de dahil olduğu uluslararası bir araştırma ekibi, Hawaii – Mauna Kea’nın zirvesindeki W. M. Keck Gözlemevi’nde 13 milyar yaşında sönük bir galaksi keşfetti ve bulgularını Astrophysical Journal Letters’da yayımladı.

UCLA’da astronomi profesörü olan Tommaso Treu’ya göre bu keşif gök biliminin en büyük gizemlerinden birisi olan ‘kozmik karanlık çağlar olarak bilinen periyodun nasıl son bulduğu’ sorusunun çözülmesi yönünde çok büyük bir rol oynayabilir.

Keşif, kütle-çekimsel kırılma etkilerinden faydalanılarak gerçekleştirildi

Araştırmacılar şaşırtıcı derecede sönük ve Big Bang’den kısa bir süre sonra doğmuş olan bu galaksiyi görebilmek için kütle-çekimsel kırılma (ing. gravitational lensing) etkisinden yararlandı ve keşfi de bu yolla gerçekleştirdi. Bu etki yaklaşık bir yüzyıl önce Einstein tarafından öngörülmüştü. Kütle-çekimsel kırılma özelliğini tıpkı cam lens arkasındaki bir nesnenin, cam ışığı kırma özelliği dolayısıyla bozuk veya kırık görülmesi gibi düşünülebilir.

Bilim Dünyasının Belki de En Önemli Keşfi Bugün Yapıldı: Kütleçekim Dalgası Kanıtlandı! - onedio.com
Bilim Dünyasının Belki de En Önemli Keşfi Bugün Yapıldı: Kütleçekim Dalgası Kanıtlandı! - onedio.com

Hubble Uzay Teleskobu’ndaki üç ayrı filtreden alınan, galaksi kümesinin kompozit görüntüsü. Soldaki dalga görüntüleri, çoklu görsel sistemlerinin spektrumunu gösteriyor. Her dalga görselinde aynı dalgaboyu (renk) noktasında en yüksek değere çıkması, aslında kaynaklarının aynı olduğunu gösteriyor. Sağ alt köşede, Keck I ve Keck II Teleskopları görülüyor.

Big Bang teorisine göre, evren genişledikçe soğudu. Bu sırada protonlar elektronları tutarak (bir proton ve bir elektronlu) hidrojen atomlarını oluşturdu.Bunun sonucunda evren gittikçe opaklaştı ve radyasyonu geçirmez oldu. Bu andan başlayarak kozmik karanlık çağlar başladı.

Bunu takip eden birkaç yüz milyon yıl içinde ilk yıldızlar oluşmaya ve hidrojeni iyonize edebilme özelliğine sahip ultraviyole (mor ötesi) ışınları üretmeye başladılar. Yeteri kadar yıldız oluştuğunda da, tüm intergalaktik hidrojeni iyonize olmaya başladı ve evren bugün gördüğümüz haline doğru evrildi.

Kozmik reiyonizasyon olarak bilinen bu süreç yaklaşık 13 milyar yıl önce gerçekleşti

Ancak bilim insanları bunu gerçekleştirmek için yeterli yıldızın olup olmadığını belirleyemiyorlardı; çünkü süperkütleli kara deliklerin içine doğru hızla düşen gazların da aynı etkiyi yaratabileceğinden şüpheleniyor ve etki miktarları tartışılıyordu.

Şimdi ise göremeyeceğimiz kadar sönük olan bu galaksilerin, bahsi geçen etkinin altında olmasının temel sebebinin aralarında bulunan yıldızlar olduğu düşünülüyor.

Galaksinin çoklu spektrumu hem Keck Gözlemevi hem de Hubble Space Telescope verilerinden ayrı ayrı elde edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir