Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Günümüzde evli çiftlerin çoğu çocuk sahibi olmak için zorluk yaşamaktadır. Kısırlık bir yılı aşkın sürede hiçbir korunma yöntemi kullanmadan çocuk sahibi olamama durumudur. 35 yaşını geçmiş çiftlerin en fazla altı ay normal gebeliğin sağlanamaması durumunda doktora başvurmalarında yarar vardır.

Erkek kısırlığı

Sperm üretiminin az olması, hareketsiz olması ya da spermlerin yapısında bozukluk olma durumunda sperm kanallarında tıkanıklık oluşması nedeni ile gebeliğin sağlanamamasıdır. Erkek kısırlığına yol açan faktörler; yaralanmalar sonucu oluşan hasarlar, kronik hastalıklar, yaşam tarzı ve açıklanamayan sebeplerden dolayı oluşan problemler kısırlığa yol açabilir. Ancak gelişmiş teknolojinin

yardımı ile kısırlık problemleri artık büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir.

Bulgular Kadından kaynaklana bir problem yok ise erkekten dolayı çocuk sahibi olamam ilk bulgusudur. Çocuk sahibi olamamadan başka görünür başka bir bulguya pek rastlanmaz. Erkeklerde kısırlık bulguları;

Çocuk sahibi olamama

Yüzde ki veya vücuttaki kıllarda azalma

Testislerde oluşan ağrı ve şişlik

Cinsel fonksiyon bozuklukları

Doktora ne zaman başvurmak gerekir?

Eğer bir yılı geçkin korunma yöntemi kullanmaksızın düzenli ilişki sonucu gebelik sağlanamıyorsa

Cinsel isteksizlik ya da cinsel fonksiyon bozuklukları varsa

Testislerde ağrı, şişlik ve kitle oluşmuşsa

Geçmişte üreme bölgesi ile alakalı cerrahi işlem yapılmışsa

Sperm sayısı az ise

Erkek kısırlığının nedenleri nelerdir?

Erkek kısırlığında neden bulabilmek için detaylı bir araştırma gerekebilir. Doktorun, hastanın tüm davranışlarını, mesleğini,çalışma şartlarını, günlük alışkanlıklarını detaylıca incelemelidir.

Araştırma yapılacak sorunlar;

Sağlıklı sperm üretimi Sağlıklı sperm üretebilmek için üreme organlarının sağlıklı büyümesi ve oluşum göstermesi gerekir. Sperm üretimini sağlamak için en az ihtimal bir testisin normal çalışması gerekir. Testosteron ve diğer gerekli hormonların salgılanması normal düzeylerde olması gerekir.

Sperm meninin içine taşınmalıdır Spermin testislerde üretimi gerçekleştikten sonra meni ile buluşarak tüplere taşınması gerekir.

Spermin hareketi için şekil bozukluğu olmaması gerekir Spermlerde hareket bozukluğu varsa kadının yumurtalarına erişemez ve döllenme sağlanamaz.

Tıbbi faktörler

Erkek kısırlığında tedavi gerektiren sorunlar olabilir.

Varikosel Testislerde bulunan kanın boşaltılması ile görevli damarlarda oluşan şişliğe varikosel denir. Elle muayene sonucu tanı koyulabilir. Tedavisi sonucu kendiliğinden gebeliğin oluşması mümkündür.

Enfeksiyon Enfeksiyon hastalıkları sperm sayısını ve hareketini etkileyerek kısırlığa neden olabilir.

Geri boşalma Cinsel ilişki sırasında meninin penis harici idrar kesesine boşaltılması durumudur.

İnmemiş testis Bebeklik döneminden itibaren testislerden birinin veya ikisinin keseye inmemesidir.

Cinsel ilişkide problem Sertleşmenin oluşmaması ya da oluşumunun yeterli süre muhafaza edilememesi, erken boşalma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve psikolojik nedenlere bağlı sorunlar, erkek kısırlığı nedenlerinden bir kaçıdır.

Orgazm fonksiyonlarında bozukluk Bazı hastalık türlerinde sperm üretimi oluşmasına rağmen boşalma gerçekleşmez.

Uzun süre kullanılan ilaçlar : Kanser tedavisi için kullanılan ilaçlar ve ülser, antibiyotik ve vücut geliştirme ilaçları erkek kısırlığına neden olabilir.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kanserorgazm
Görüş Bildir