Üç Bakandan Bombalı Araç Açıklaması

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Ergin: Patlamanın Kayıtlarına Ulaştık

Ergin: Patlamanın Kayıtlarına Ulaştık

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili kamera kayıtlarına ulaşıldığını bildirdi. Ergin, infilak eden aracın, Suriye sınırından girerek Türkiye'nin gümrük sahasına park edildiğini söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Gümrük Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayı incelemek için Hatay'a geldi. Havalimanının çıkışında gazetecilerin patlamayla ilgili sorularını yanıtlayan Ergin, "Olay mahalline gidiyoruz, orada gerekli bilgileri alınca sizlere tespitlerle ilgili açıklamamız olacak" dedi.

Patlamayla ilgili kamera kayıtlarının indirildiğini açıklayan Ergin, patlamaya neden olan aracın Suriye istikametinden gelip, Türkiye'nin gümrük sahasında park ettiğini ve burada infilak ettiğini kaydetti. Olayın kayıtlarda da açıkça göründüğünü söyleyen Ergin, detaylı bilgilerin incelemenin ardından açıklanacağını yineledi. Ergin, beraberinde Bakan Güler ve Bakan Yazıcı ile birlikte olayda yaralananları hastanede ziyaret edeceği öğrenildi.

YUSUF KOYUN
HATAY

Haberin Tamamı İçin:

Bakanlar Patlamanın Yaşandığı Bölgede İncelemelerde Bulundu

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyla ilgili patlamanın yaşandığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

Bakanlar Sadullah Ergin, Muammer Güler ve Hayati Yazıcı, patlamanın yaşandığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunmak üzere hava yolu ile Hatay’a geldi. Bakanlara Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da eşlik etti.

Haberin Tamamı İçin:

Üç Bakandan Bombalı Araç Açıklaması

Güler, Reyhanlı ilçesindeki incelemelerin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile Hatay Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında aldıkları haber üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın ve ilgili bakanların konuyu an be an takip ettiklerini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ilk açıklamanın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapıldığını hatırlatan Güler, kendilerinin de hemen Hatay'a geldiklerini söyledi.

Güler, olaydan sonra çeşitli spekülasyonların olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İlk açıklamamızda belirtmiştik. Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiğini, saat 14.17'de kameralarda görüntü olarak park ettiğini tespit ettik. 20 dakikalık bir aradan sonra da olay patlama gerçekleşiyor. Güçlü bir patlayıcının olduğu tespit edildi.”

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya el konulduğunu, jandarmadan da takviye edilmiş emniyet güçleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer ihtisas elemanlarının delilleri topladığını ifade eden Güler, “Şu anda da gerek istihbarat, gerek güvenlik makamlarımızca geniş bir incelemeye tabi tutuldu. Kimlikler tespit ediliyor. Şu anda kesin bir netice almadığımız için size isimleri veya gelişmeleri soruşturmanın gizliliğini de nazara alarak açıklama durumunda değiliz, ama önümüzdeki günlerde bu konuda size yeterli açıklamada bulunacağız” dedi.

Güvenlikle ilgili bütün tedbirlerin alındığını da dile getiren Bakan Güler, ölenlere Allah'tan rahmet diledi ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

BAKAN YAZICI: GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, güvenlik önlemlerinin daha fazla artırılacağını söyleyerek “Belki Türkiye 'ye hemen girişte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sadece sahip olduğu bir tane mobil x-ray cihazımızı da talimat verdim, inşallah bu kapıya konuşlandıracağız” dedi.

Böylesine vahim ve 13 kişinin vefat ettiği bir olayın hemen akabinde gümrük kapıları ve ticaretle ilgili bir değerlendirme yapmanın çok anlamlı ve doğru olmadığını ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

“Ama bir beklenti var. Bu kapı önemli kapılarımızdan bir tanesi. Gümrüklü sahanın 20 metre dışında ara bölgede cereyan eden bir eylem. Tabii eylem dolayısıyla 2007 yılında modernize edip faaliyete geçirdiğimiz ve yap işlet devret modeli kapsamında Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ vasıtasıyla faaliyetini sürdürdüğü bu modern kapıda teknolojik donanımlar büyük ölçüde zarar görmüştür. Bunların işlevsel durumu devam ediyor mu? etmiyor mu? Bunu bilecek durumda değiliz. Çünkü sahada adli kovuşturma çerçevesinde alınmış önlem dolayısıyla giriş çıkış yasak. Bu süreç devam ediyor. Bu süreç bitince elbette ki bizim teknik ekibimiz ve TOBB'un teknik ekibi hazır bekliyor, değerlendirme yapacaklar.”

Haberin Tamamı İçin:

Bombanın Arkasındaki Sır

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na giderek incelemler yaptı. Bakanlar, incelemeleri sonrası basın açıklaması yaptılar. Ancak bu sıralarda ise ortaya atılan bu iddia ise akıllara başka sorular getirdi. İddiaya göre, bombanın patladığı saatlerde, muhalifler sınırda gizli bir buluşma yapacaktı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in verdiği bilgilere göre, patlamada yaşamını yitiren 13 kişinin 4'ü Türk vatandaşı. Patlamanın meydana geldiği bölgedeki kamera kayıtlarını incelediklerini de açıklayan Ergin, patlamanın yaya yoğunluğunun yüksek olduğu bir noktada meydana geldiğini söyledi.

İşte Bakanların açıklamaları:

Sadullah Ergin: Siviller Hedef Alındı

Yakın bir zaman içinde olayın sorumluları hakkında daha geniş bilgiler paylaşılacak duruma gelir. Kamera kayıtları aracın patladığı yerde ciddi bir trafik olduğunu dolayısıyla sivillerin hedef alındığını gösteriyor. Patlayıcının türü konusunda incelemeler yapılıyor. İlerleyen günlerde kesin bilgi paylaşılacaktır. Bu kapı mevcut durumunu devam ettirecek fonksiyonlarını tamamlanacaktır."

Muammer Güler: Araç Kesinlikle Suriye'den

Olaydan sonra çeşitli spekülasyonlar olduğunu gördük. Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiğini, saat 14.17'de kameralarımızda görüntü olarak park ettiğini tespit ettik. 20 dakikalık bir aradan sonra da patlama gerçekleşiyor. Güçlü bir patlayıcının olduğu tespit edildi.

Hayati Yazıcı: Değerlendirmeler Sağlıklı Değil

Olayın oluş şekli, emniyet boyutu ile gerekli açıklamalar yapıldı. Böyle vahim bir olayda, 13 kişinin hayatını kaybettiği bir olay sonrası gümrük kapıları ile değerlendirme yapmak çok sağlıklı değil. İnceleme süreci devam ediyor. Güvenlik önlemlerini arttıracağız.

MUHALİFLER 14.30'DA BULUŞACAKTI

Öte yandan Suriye dışında yaşayan bazı Muhalifler ile çeşitli ülkelerdeki destekçilerinin patlamanın meydana geldiği saatlerde Cilvegözüne gelecek olan bazı komutanlarla buluşacağı öne sürüldü. Sınır bölgesinden sızan haberlere göre bu toplantı saat 14.30 sıralarında Cilvegözü bölgesinde yapılacakken, Suriye'den gelmesi beklenenler gecikti ve patlama gerçekleşince de toplanamadılar.

ŞAM VE MUHALİFLER SESSİZ

Türk yetkililerden bu açıklamalar gelirken, şu ana kadar Suriye yönetimi ve Cilvegözü'nün karşısındaki Bab-el Hava sınır kapısını kontrolü altında tutan muhalifler patlamaya ilişkin açıklama yapmadı.
Suriye Haber Ajansı SANA, patlama ve ölü sayısını duyurdu ancak yorum ve ayrıntıdan kaçındı. Yönetime yakın internet sitelerindeki, Türkiye’den Suriye geçmeye çalışan bir aracın Türkiye tarafında infilak ettiği yönündeki iddialar, devlet kontrolündeki bazı televizyonlarda da yer aldı.

MUHALİFLERİN KONTROLÜNDE

Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısında, Suriye tarafında Bab-el Hava sınır kapısı bulunuyor ve kapı, geçen temmuz ayından bu yana muhaliflerin elinde.
Sınırdan geçişlerde pasaport ve araç kontrolü yapan Özgür Suriye Ordusu’na bağlı militanlar, geçişlerin son derece güvenli olduğunu savunurken, tam bir sınır kontrolünden bahsetmenin güç olduğu vurgulanıyor.
Bab-el Hava aynı zamanda önemli bir sevkiyat merkezi. Türkiye'den gelen ilaç, gıda ve temel ihtiyaç maddeleri buradan Suriye'deki noktalara dağıtılıyor.

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçHatayHayati YazıcıMuammer GülerRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıRifat HisarcıklıoğluSuriyeTOBBTürkiye Odalar ve Borsalar Birliğiolay
Görüş Bildir