'Abdullah Öcalan'la 14 Yıldır Görüşülüyor'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ergin: 'Hedef Silah Bıraktırmak'

Ergin: 'Hedef Silah Bıraktırmak'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Abdullah Öcalan'la 14 Yıldır Görüşülüyor'

4. Yargı Paketi'nin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu'nda 'vatana ihanet' tartışması yaşandı.

Başkanvekili Hakkı Köylü başkanlığında toplanan Adalet Komisyonu'nda, kamuoyunda "4. Yargı Paketi" olarak bilinen tasarının görüşülmesi sırasında, çözüm süreci muhalefetin tepkisine neden oldu. Eleştirilere yanıt veren Ergin, çekilme sürecinde işlem yapılmayacağını belirterek, "Eğer bunlar suçsa ben bu suçu işliyorum" şeklindeki sözlerinin arkasında durdu.

ÇÖZMEYE ÇALIŞMAK SUÇ DEĞİLDİR!

Ergin, program yapımcısının, "Endişeler var, bir savcı çıkıp dava açarsa" şeklindeki soru yönelttiğini, kendisinin de, "Bir savcı çıktığında siz niye Türkiye'ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz diye hesap mı soracaktır? Bunları yapmaya çalışmak suçsa evet şu anda yaptığımız budur. Ben bu işi yapıyorum" dediğini anımsattı. Ergin, dünkü konuşmasında bu sözlere açıklık getirerek, "Ama bunlar suç değildir çünkü istismar edilen sorunları çözmeye çalışmak suç değildir" değerlendirmesini yaptı.

Bakan Ergin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin askerlikte vicdani ret hakkına ilişkin kararını şu anda uygulayamayacaklarını belirterek, "Vicdani ret ile ilgili AİHM Türkiye aleyhine ihlal kararları vermektedir ama Türkiye’de profesyonel askerlik tam anlamıyla yerleştikten sonra uygulanabilecek bir kuraldır" dedi.

SORUN, 1925 YILINA KADAR GİDER

Ergin, terör sorununun esasında 1984'te başlamadığını, 1925 yılına kadar gittiğini, şimdiye kadar bu konu hakkında kafa yoran onlarca siyasetçi, bürokrat, olduğunu, birçok rapor hazırlandığını söyledi. Ancak sorunun bugüne kadar kronikleştiğini, çünkü teşhiste ve uygulanan tedavide yanlışlık olduğunu kaydeden Ergin, "88 yıldır sonuç vermeyen hastalığı başka yerlere eviren daha da kökleştiren bu yöntemleri bugün de devam ettirin demek ne kadar vatanperverliktir" diye sordu."Kimsenin bir diğerinin vatanperverliğini ölçmeye bir teste tabi tutmaya hakkı olmadığını düşünüyorum" diyen Ergin, herkesin kendi pencesinden bu ülkeye hizmet edeceğini söyleyerek bir tez ortaya koyduğunu savundu.

ÖCALAN İLE GÖRÜŞME, '99'DA DA DENENDİ

Ergin, Öcalan ile görüşmelerin 1999 yılında denenmiş bir yol olduğunun altını çizerek, şu görüşleri dile getirdi:

"Abdullah Öcalan ile yakalanıp Türkiye getirildiği günden bugüne kadar devletin ve istihbarat birimlerinin ihtiyaç duyduğu her zeminde uygun bulduğu her zeminde görüşülmüştür. Nitekim bu görüşmeler yapıldığı içindir ki 1999 yılında terör örgütü üyelerinin Türkiye dışına çıkmasına dair bir adım atılmıştır. Ancak o süreçte öngörüsü dar olan bir grup sürecin tamamlanmasını engellemiştir. O tarihte bu süreç tamamlanabilmiş olsaydı Türkiye büyük bir ihtimalle bugün bu sorunlarla boğuşuyor olmayacaktı."

ÜÇ AŞAMALI YOL HARİTASI

Ergin, İmralı ile yapılan görüşmelerde kamuoyundan gizlenen hiçbir şey olmadığını da belirterek, üç aşamalı yol haritasını şöyle özetledi:

"İlk aşamada terör örgütünün eylemlerini sonlandırması ve Türkiye dışına çıkması konuşulmuştur ki 1999’da denenmiş bir yoldur. İkincisi Türkiye’nin sizler de eleştiriyorsunuz bu masanın etrafında alması gereken mesafeler vardır, atması gereken adımlar vardır. Ben buna demokrasimizin tahkim edilmesi diyorum, güçlendirilmesi. İkinci aşamada bunun yapılması öngörülüyor ve üçüncü aşama silahların bırakılması, normalleşme ve ebediyen silahın bir daha gün yüzüne çıkmaması aşamasıdır. "

SONUÇ ALINMASI NİYE RAHATSIZLIK VERSİN

Ergin, millete rağmen adım atmayacaklarının altını çizerek, "Böylesine bir neticeye kan akıtılmadan, göz yaşı dökülmeden buna ulaşabileceksek bu niçin rahatsızlık verici olsun?"diye sordu.

MİLLETİMİZ ÇOCUK DEĞİL!

Ergin, AK Parti'nin milleti kandırmadığını da belirterek, "Bu büyük milleti kandırmaya çalışmıyor AK Parti, buna gücü de yetmez ne AK Parti’nin ne başkasının. Milletimiz kandırılması mümkün olan bir çocuk falan değil. Her şey onun gözleri önünde cereyan eden açık olaylar şeklinde işliyor" diye tepki gösterdi.

HANGİ HUKUK İHLALİ?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiİmralıTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir