Ergenliği Atlatanların Bile Kabusu Olan Kistik Sivilceler ve Geçirme Yöntemleri

1.1bPAYLAŞIM

Sivilce basite indirgediğimiz ve çoğu zaman tek çeşidi olduğunu düşündüğümüz bir sorun. Oysa gerçekler öyle değil. Ergenlik çoktan geçtiği halde ağrılı sivilcelerle boğuşan pek çok insan var. Sivilce derinde ve ağrılıysa adı kistik sivilce olarak adlandırılıyor ve başa çıkması sıradan sivilce türünü oluşturuyor. Gelin bu sivilce türünü tanıyalım ve onlara özel yöntemlere bakalım.

Kistik sivilce; başı olmayan, öyle pıt diye patlatamayacağınız, ağrılı, acılı ve uzun süre geçmeyen bir sivilce türü.

Kısacası cilt sorunlarının en büyüklerinden biri. Normal sivilceler gözeneklerin tıkanmasıyla oluşurken, bu tür sivilceler daha derinde gözeneklerin birbirine yapışmasının bir sonucu.

Bu sivilceyi tanımak ve normal sivilce gibi davranmamak ilk kural.

Bu tür sivilceleri sıkmanız mümkün değil. Başı olmayan ve derinde saklanan sivilceye ulaşamayacağınız için sıkma çabası cildinize daha fazla zarar ve acı vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Geçmeyen kistik sivilceler için ilk adresiniz doktor olmalı.

Cilt altı iltihabını kurutmak için antibiyotik tedavisine başlamanız gerekebilir.

Ancak bu geçici bir durum değilse, ergenliği atlattığınız halde düzenli sivilce probleminiz varsa gitmeniz gereken ilk doktor dermatolog değil.

Kistik sivilcelerin hormonal problemlerden kaynaklandığı biliniyor. Bu yüzden ağır sivilce ilaçlarına başlamadan önce bir hormon testi yaptırarak sorunun kaynağına gidebilirsiniz. Hormon tedavisi sivilceleri geçirip yenilerinin oluşmasını önlüyor.

Yiyecek alerjisinin de bu sorunu artırdığı düşünülüyor.

Glisemik indeksi yükselten besinler, kafein, gluten ve süt ürünlerinin kistik sivilce sorununu etkilediği ve azaltılması halinde sivilcelerin de azalacağı ön görülüyor.

Sivilceler cildin alt tabakasında kaldığı için dışarıdan yapılacak müdahaleler yerine içten tedavi önemli.

Cildin aşırı sebum üretiminin sonucu olan bu durumu önlemek için eğer sorun varsa hormon düzenleme tedavisinin yanı sıra sağlıklı beslenmek, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve bol su tüketmek de gerekiyor.

Elbette içten yapılan tedaviyi dıştan temizlikle desteklemek şart.

Günde iki kez cilt temizliğini aksatmamak, tonik, yağsız nemlendirici kullanmak ve haftada bir yoğun temizleyici, yağ salgısını dengeleyici maskeler ile bakımı desteklemek gerekiyor.

İçerik okumayı öğrenmek ve cildin yağ salgısını dengeleyecek ürünlere yönelmek gerekiyor.

Alkol, salisilik asit, benzoil peroksit (doktor kontrolünde) işe yarayan maddeler. Yağ dengeleyici, gözenek sıkılaştırıcı ürünler ve kil maskeleri yeni oluşacak sivilceleri engellemeye yardımcı olacaktır.

Çıkmış olan sivilcenin geçme süresi normalden uzun sürüyor. Bu süreyi kısaltacak yöntemler var.

Çay ağacı yağı, elma sirkesi ve karbonat gibi yöntemlerin sivilcelerin iyileşme hızını artırdığı biliniyor.

Sıcak kompres de sivilceyi dağıtmak için uygulanan bir yöntem.

Sıcak suyla ıslatılan havlu kompresi ağrıyı azaltmaya ve sivilcenin sertliğini almaya yardım edecektir.

Sivilce izleri elbette en zor kısım.

Yıllarca izlerle boğuşmamak için tüm sivilce türleri gibi baştan sıkmaya, patlatmaya çalışmamak gerekiyor. Düzenli peeling, glikolik ve hyalüronik asit içeren ürünler kullanmak izleri hafifletme konusunda işe yarayan yöntemler. E vitamini de hem sivilcenin geçmesi, hem de iz oluşumu konusunda etkili.

Ürün, temizlik iyi gelmedi deyip bırakmamak, sabırla üstüne gitmek ve en zoru da stresten uzak kalmak cildin dengesini korumanın anahtarı.

Sivilcesiz günler! 😊

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bademlicikolatta

stres cok onemli yakin arkadasimda gordum bunu ne zaman stres yogunlassa ve kafaya takilan seyler fazlalassa sivilceler de aynen cogaliyor. sivilce dediysem yavas ve derinden cikip agri veren turunden. oz cumle kafanin dertlerden arindirilmasi sart.

devemavisi

Şimdiye kadar çıkan sivilcelerimin sayısı yok denecek kadar azdır. Ama çillerim çok fazla olduğu için cildim pürüzsüz görünmüyor. Gerçi çil varken pürüzsüz cilt de istemezdim.

tyliebee

En güzel yol şişliğin kenarından iğne sokup o tabakaya kadar delerek boşaltmak. Aylarca uğraşmadan bitti gitti işte mis.

ahunaz

benim bir ara çenemde vardı. baya ağrılı bişeydi. ama kendiliginden geçip gitti

Gizli Kullanıcı

ben de ful çıkmışlardı 2 sene önce ilaç kullanmıştım.İlaç kullanmadan önce beni gören davarlar ''senin yüzüne noldu yağğğ'' diyorlardı.Nolacak Amk beyinsizi sivilce tarlası oldum işte ekin yapıyorum.Ay gerçekten liseli kızların bazıları katil eder.Çok şükür ilaçlarla kurtuldum sadece bi regl dönemi ortaya çıkıyorlar kuççuk kuççuk o kadar.Bu sivilce türü çok kötü bazılarında koca bi leke izi bırakıyor kırmızı kırmızı.

Görüş Bildir