Ergenekon Tanığı: ‘Sabancı Tetikçisini Veli Küçük Öldürttü'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ergenekon Tanığı: ‘Sabancı Tetikçisini Veli Küçük Öldürttü'

Ergenekon Tanığı: ‘Sabancı Tetikçisini Veli Küçük Öldürttü'

Gizli tanık Hisar, Sabancı suikastini gerçekleştiren Mustafa Duyar'ın, Veli Küçük'ün talimatı ile öldürüldüğünü söyledi. DHA muhabiri Serpil Kırkeser’in haberine göre İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 31'i tutuklu 108 sanıklı Birinci Ergenekon Davası'nın 224. duruşmasında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmaya tutuklu sanıklar Hayrettin Ertekin, Sedat Peker, Ergün Poyraz ve Mehmet Zekeriya Öztürk ile 16 duruşmadan men cezası verilen tutuklu sanıklar İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Semih Tufan Gülaltay, Bedirhan Şinal, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu ve Özkan Kurt katılmadı.
Birinci Ergenekon Davası'nda dinlenen Gizli Tanık Hisar, mahkemeye dilekçe sunarak kimliğini açıklamak istediğini belirtti. Mahkeme Heyeti Gizli Tanık Hisar'ın talebini oybirliğiyle kabul etti. Başkan Özese ayrıca haberlerde gizli tanığın adının açıklanmasına yasak getirdi. Gizli Tanık Hisar duruşmada verdiği ifadede, "Ben 10 yıl cezaevinde kaldım. 1992 yılında Kırklareli Cezaevi'ndeydim. Mustafa Duyar yurt dışında teslim olunca oraya getirildi. Mustafa Duyar ile 24 saat bereber kaldık. Duyar sürekli rahatsız ediliyordu. Bir şeyler anlatmak istiyordu. Özdemir Sabancı'nın neden öldürmek istendiğini anlatmak istiyordu ancak kimseye güvenemiyordu. Zafer isimli başgardiyan bana Mustafa Duyar'ın öldürüleceğini söyledi. Ben Kırklareli başsavcısı ile görüşerek her şeyi anlattım. Başsavcı, 'Cezaevinde olmaz öyle şey' dedi. Daha sonra ben ve Mustafa Duyar tekrar başsavcı ile görüştük. Duyar, güvenlikli diye Muğla'ya gidecekti ama Afyon'a gönderildi. Sonra, olayı öğrendiğimi için benim de öldürüleceğimi öğrendim. Cezaevinde kalan tutuklular Ahmet Yergüder, Sami Tokur ve başgardiyanın da aralarında bulunduğu 13 kişi odama geldi. Bunlar Karagümrük çetesinin bir numaralı adamlarıdır. Beni darp ederek 'öldü' diye bıraktılar. Bir gözümü kaybettim. Bu olayın ardından Mustafa Duyar da Afyon Cezaevi'nde öldürüldü” dedi. Eski DGM savsısı Talat Şalk'ın, Mustafa Duyar'ın ölümüne ilişkin ifadesine başvurmak istediğini söyleyen Hisar, güvenlik nedeniyle ifade vermediğini belirtti.
Gizli tanık Hisar, kendisinin darp edilmesi ve Mustafa Duyar'ın öldürülmesi olayından Kırklareli başsavcısı ve 1. ve 2. cezaevi müdürünün haberi olduğunu iddia etti ve "Veli Küçük, 'ağa', 'reis' 'başkan' olarak tanınıyor. Bu insanlara 300 bin dolar verildiğini biliyorum. Karagümrük çetesine bu para Veli Küçük tarafından ödendi ya da aracılarıyla ödedi. Parayı da Sabancı ailesinden aldıklarını tahmin ediyorum. Veli Küçük cebinden bu kadar parayı veremez. 'Sizin adınıza cezaevinde öldürdük' diye Sabancı ailesini de susturmuşlardır. Sabancı ailesinin de bildiklerini anlatması lazım. Ben Veli Küçük Bey'den de davacıyım. Olayda azmettiren kendisidir. Beni ve Mustafa Duyar'ı vuran aynı kişiler. Bunlar 'Ağa tarafından 300 bin dolar ağabeylere ödenmiştir' diyor. Yani Vedat ve Nuri Ergin kardeşlere ödenmiştir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonErgenekonİstanbulMuğla
Görüş Bildir