Ergenekon Mahkemesi Şikâyet Edildi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ergenekon Mahkemesi Şikâyet Edildi

Ergenekon Mahkemesi Şikâyet Edildi

Ergenekon davası sanıkları gazeteci Tuncay Özkan ve emekli albay, avukat Levent Göktaş, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetini, yedek hâkimlerin karar görüşmesine katılmaları nedeniyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikâyet etti.

Cumhuriyet- Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edilen Özkan ile 23 yıl 7 ay hapis cezası alan Göktaş’ın avukatı Hüseyin Ersöz, şikâyet dilekçesinde, yedek hâkimler Fatih Mehmet Uslu ve Ercan Fırat’ın, hükmün altında imzaları olmamasına karşın, müzakerelere katıldıklarına dikkat çekti. Bu durumun, yedek hâkimlerin basına verdikleri demeçle ortaya çıktığını kaydeden Ersöz, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin bu duruma müsaade ederek, üye hâkimler Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu’nun ise göz yumarak görevlerini kötüye kullandıklarını öne sürdü.

Avukat Ersöz, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 5 Ağustos 2013 tarihli kararında Başkan Özese ile hâkimler Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu’nun imzasının bulunduğuna dikkat çekerek, CMK 227. maddesinde “Müzakerede ancak karara ve hükme katılacak hâkimler bulunur” hükmünün yer aldığını ifade etti.

Hâkimlerin tarafsızlığı ilkesinin ve CMK 227/1. maddesinin ihlal edildiğini belirten Ersöz, “CMK’ye göre müzakereye, kararda imzası olan 3 yargıç dışında başka yargıcın girmemesi gerekir. Mahkeme Başkanı, yedek hâkimlerin müzakereye katılmalarına kanuna aykırı bir şekilde müsaade etmiştir. Haber basında yer aldıktan sonra da içeriği ile ilgili hiçbir itirazlar olmamıştır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ergenekonİstanbul
Görüş Bildir