Ergenekon Gizli Tanığı: 'Kimliğimi Deşifre Ediyorsunuz'

 > -

Ergenekon'da İlginç Diyalog!

Ergenekon'da İlginç Diyalog!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 65'i tutuklu 274 sanıklı Ergenekon Davası'nın 258. duruşması başladı.

  • Ergenekon Davası'nın 258. duruşmasında Gizli Tanık Emek ile Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese arasında ilginç diyologlar yaşandı.

  • Mahkeme Başkanı Özese emniyet ifadenizde "Terör örgütü PKK'nın Marmara sorumlusu olarak faaliyet gösterdiğinizi anlatmışsınız bunlardan bahseder misiniz?" diye sordu.

  • Gizli Tanık Emek kimliğinin deşifre olduğu gerekçesiyle "Bunların hiç birini söylemek istemiyorum. Ama beni zor durumda bıraktınız. Bu çok ağır bir durum oldu. Bu olmamalıydı. Galiba teknik bir arıza oldu. Bunu böyle söylememeliydiniz. Artık neyi saklayacağız" diyerek Mahkeme Başkanı Özese'ye tepki gösterdi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Tuncay Özkan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin de aralarında bulunduğu 35 tutuklu sanık hazır bulundu. Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 30 tutuklu sanık duruşmaya katılmadı. Öte yandan Odatv Davası'nından tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan Yalçın Küçük ile tutuksuz sanıklar Abdulvahip Özkaya ve Muhterem Bağcı duruşmada hazır bulundu.

GİZLİ TANIK EMEK DİNLENDİ

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Gizli Tanık Emek'in dinleneceğini belirtti. Mahkeme Başkanı Özese, "Gizli Tanık Emek Terörle Mücadele Şubesi'nde 30 sayfalık ifade vermişsiniz. Eski ifadenizde Allattin Kanat, Osman Gürbüz ve Veli Küçük'ten bahsetmişsiniz. Bildiklerinizi anlatır mısınız?" diye sordu. Sesi ve görüntüsü bozularak duruşma salonunda bulunan ekranlara yansıtılan Gizli Tanık Emek, "Sadece Alattin Kanatı tanırım. Osman Gürbüz ve Veli Küçük ile herhangi bir yerde karşılaşmam söz konusu değildir. Ben Alattin Kanat ile bir süre aynı duygu ve düşünceleri paylaştım. O anki durumum ve konumum gereği bana bu şahıslarla ilgili bilgiler Alattin Kanat tarafından aktarılıyordu" dedi.

"BİR YAPININ İÇİNE ŞİDDETLE SOKULMAK İSTENDİM"

Gizli Tanık Emek, bir yapının içine şiddetle sokulmak istendiğini söyleyerek, "Benim yeteneklerimi ve konumumu bildikleri için beni kazanmak istiyorlardı. Ve bu ismini saydığınız kişilerin isimleri de çok sık geçiyordu. Beni kazanmak için ellerinden geleni yaptıklarına eminim. Eğer beni kazansalardı farklı çalışma içinde olacağımı hissediyordum. Böyle bir yapılanmanın sadece üst yapılanma değil, alt düzeyde de insanlara rahatlıkla ulaşabildiği, ulaştıktan sonra da herşeyi yapabildiklerine eminim. Onlarla birlikte hareket etmemden o kadar emnindiler ki rahat davrandılar. Benim terörle mücadele konusunda çok katkılarım oldu. Mesafe kat ettik. Dananın kuyduğu da o zaman koptu. Benden yetki ve yeteneğimin sergilenmesi istendi. Beni içlerine almak için 2.5 sene benimle ilgilendiler. Ancak ben onlara 'evet' ya da 'hayır' demedim. Çünkü karşılarında da durmak istemiyordum. Ben çok ağır bedeller ödedim hala da ödüyorum. Ben daha sonra bu yapının küçünsenmeyecek bir yapı olduğunu anladım. Ordunun bir kısmından hesap soruldu. Ancak bu yapının bürokrasi, emniyet ve hükümet kanadına hala hiç dokunulmadı. Ben hala da dokunulamayacağını düşünüyorum. Yapının uluslararası boyutu ABD ve NATO bağlantıları ortaya çıkarılmadı" dedi. Gizli Tanık Emek, "Ergenekon yapılanmasının adını sonradan duydum. Bu yapı Ergenekon muydu bilmiyorum" diye konuştu.

İLGİNÇ DİYOLOGLAR

Gizli Tanık Emek "Bazı şeyleri ayrıntılı anlatmam durumunda kimliğim deşifre olacak.Bazı şeyleri anlatmak çok güç oluyor. Kelimeleri nasıl bir araya getireceğimi bilemiyorum. 32 sayfalık emniyet ifademi kabul ediyorum" dedi.

Özese, Gizli Tanık Emek'in ifadesini tamamlamasının ardından, "İfadenizde terör örgütü PKK'nın Marmara sorumlusu olarak faaliyet gösterdiğinizi anlatmışsınız bunlardan bahseder misiniz?" diye sordu. Bu sorunun ardından Mahkeme Başkanı Özese ile Gizli Tanık Emek arasında ilginç diyologlar geçti.

GİZLİ TANIK EMEK'TEN HAKİME: BENİ ZOR DURUMDA BIRAKTINIZ

Mahkeme Başkanı Özese ile Gizli Tanık Emek arasında geçen diyolog şöyle:

Gizli Tanık Emek: Bu çok ağır bir durum oldu. Bu olmamalıydı. Galiba teknik bir arıza oldu. Bunu böyle söylememeliydiniz. Artık neyi saklayacağız.

Mahkeme Başkanı Özese: Bayrampaşa Cezaevi'nde kaldığınızı söylemişsiniz.

Gizli Tanık Emek: Bunların hiç birini söylemek istemiyorum. Ama beni zor durumda bıraktınız. Koşul ve olanaklar söylendikten sonra neyi gizleyeceğiz ben merak ediyorum

Mahkeme Başkanı Özese: Emniyette ifade vermişsiniz bildiklerinizi hatırladıklarınızı söyleyin.

Gizli Tanık Emek: 2009 yılında Terörle Mücadele Şubesi'nde verdiğim ifadeleri kabul ediyorum. İfadem de ufak tefek mantık ve zaman hataları olabilir. Gizli Tanık Emek'in sözleri duruşma salonunda gülüşmelere neden oldu. Duruşma usul gereği Gizli Tanık Emek'in 3 Ocak 2009 yılında verdiği ifadelerinin okunması ile devam ediyor.

Serpil KIRKESER, İSTANBUL - DHA

Haberin Tamamı İçin:

"Artık Neyi Gizleyeceksiniz"

Gizli Tanık Emek, savcılık ifadesi okunurken eski PKK yöneticisi olduğunu anlaşılınca tepki gösterdi.

Ergenekon davasında gizli tanık Emek, usul gereği savcılık ifadesi duruşmada okununca kimliğinin açık edildiği gerekçesiyle tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese “PKK örgütü içerisinde Marmara bölge sorumlusu olarak faaliyet gösterdim” şeklindeki ifadesinin ilk cümlesini okuyunca gizli tanık Emek “Beni zor durumda bıraktınız, bundan sonra neyi gizleyeceksiniz” diye konuştu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinin bitişiğindeki duruşma salonunda görülen davanın 258. duruşması yapıldı. Duruşmaya CHP İzmir Milletvekili ve gazetemiz yazarı Mustafa Balbay , gazeteci Tuncay Özkan, emekli korgeneral İsmail Hakkı Pekin, emekli tuğamiral Alaettin Sevim , İşçi Partili Turan Özlü ve Erkan Önsel’ in de aralarında bulunduğu 30 tutuklu sanık katıldı.

Geç başladı

Gizli tanığın ifadesinin salona aktarılması için hazırlanan sistemin kurulmasının gecikmesi nedeniyle duruşma saat 11.00’de başladı. Gizli tanık Emek, salon dışında bir yerde, yanında Hüsnü Çalmuk’un olduğu bir ortamda ifade verirken sesi bozularak salona dinletildi.

Alaattin Kanat’tan duymuş

Başkan Hasan Hüseyin Özese, gizli tanık Emek’e “Önceki ifadenizde Alaattin Kanat, dava sanıklarından Veli Küçük, Osman Gürbüz ile ilgili bir yapılanmadan söz etmişsiniz. Bu konularda ne biliyorsunuz” diye sordu.

Gizli tanık Emek, ifadesindeki iddiaların, bir süre aynı ortamda kaldığı PKK itirafçısı, JİTEM’ci Alaattin Kanat’ın kendisine aktardıklarından ibaret olduğunu söyledi. Veli Küçük ve Osman Gürbüz’ü ise hiç tanımadığını söyledi. Alaattin Kanat’ın kendisine bir yapıdan söz ettiğini belirten Emek şöyle devam etti:

“Konumum, yeteneklerim, birikimim nedeniyle o yapılanmaya alınmam şiddetle isteniyordu. Beni kazanabilselerdi, çok farklı çalışmalar yapacağım düşünülüyordu.”

Zor olacak

Gizli tanık Emek “Konumum gereği bazı şeyleri anlatmam kimliğimi açığa çıkarabilir. Her kelimeyi düşünmeliyim, zor olacak” şeklinde çekincelerini dile getirdi.

Gizli tanık Emek “32 sayfalık ifademin ve sözlerimin arkasındayım. Ancak arada o dönem psikolojik durumum nedeniyle bazı yanlış ifadeler kullanmış olabilirim. Bunlar dışında ifadem doğrudur” dedi.

Üstyapıdan altyapıya

Kendisine Alaattin Kanat tarafından anlatılan yapının üst düzeyden alt düzeydeki insanlara kadar ulaşabildiğini anlatan Emek şöyle devam etti:

“Onlarla birlikte hareket edeceğimden o kadar emindiler ki rahat davrandılar. Benim terörle mücadele konusunda çok katkılarım oldu. Ancak ben terörle mücadele konusun dışında olaylar fark ettiğimde dananın kuyduğu da o zaman koptu. Ağır bedeller ödetilmek istendim. Onlara ‘evet’ de demedim, ‘hayır’ da demedim. Ağır bedeller ödedim ve hala da ödüyorum.”

Başbakan’ın yerine başbakan

NATO ülkelerinde kurulan gladyo yapılanmasından söz eden gizli tanık Emek, gizli yapının Emniyet ve bürokrasi ayağına hiç dokunulmadığını ifade etti. Gizli tanık Emek “Bir dönem örtülü ödenek dışında, başbakan yerine başbakanlık yapan şahsın yüklü miktardaki paraları nereden getirdiği araştırılmadı” diye konuştu.

Marmara sorumlusu

Başkan Hasan Hüseyin Özese, her tanık ve gizli tanıkta olduğu gibi gizli tanık Emek’in 30 Ocak 2009 tarihli emniyet ifadesini okumaya başladı. Usulü bilmediği ve ifadenin dosyada bulunduğundan da habersiz olduğu anlaşılan gizli tanık “PKK örgütü içerisinde Marmara Bölge sorumlusu olarak faaliyet gösterdim” şeklindeki ilk cümlesini okuyan Başkan Özese’ye tepki gösterdi. “Ağır bir durum oldu bu. Keşke bunu bana söyleseydiniz. Galiba teknik bir arıza oldu” diye şaşkınlığını ifade etti.

Neyi gizleyeceğiz

Başkan Özese’nin “Ben Bayrampaşa cezaevine girdikten sonraki dönemde” şeklinde ifadesini okumaya devam etmesi üzerine Emek “Beni zor durumda bıraktınız. Bu zor bir durum oldu. Koşullar, yer ve olanaklar söylendikten sonra neyi gizleyeceğiz” şeklinde bir kez daha tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiErgenekonİlker BaşbuğİstanbulİzmirNATOTerörYalçın Küçük
Görüş Bildir