Ergenekon Davası'nda Tahliye Yok

 > -

Ergenekon Davasında Söz Sanıklarda | Sabah

Ergenekon Davasında Söz Sanıklarda | Sabah

Ergenekon davası, Silivri Cezaevi bitişiğindeki büyük duruşma salonunda KCK davası görüldüğü için cezaevi içindeki küçük duruşma salonunda başladı. İzleyicilerin ilgi gösterdiği duruşmada tutuklu sanıklar, sırayla savunma içerikli konuşmalar yapıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 272. duruşmasında; Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız ve Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 48 tutuklu sanık hazır bulundu. Tutuksuz sanıklardan ise Yalçın Küçük, Mahir Akkar ile Emcet Olcaytu duruşmaya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden Turgut Dibek, Erdal Aksünger ve Gürkut Acar ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel de duruşmada izleyici olarak yer aldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, Levent Ersöz, Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Esas hakkındaki mütalaanın açıklanacağı beklentisi ile 13 Aralık tarihli duruşma için Silivri Cezaevi'ne gelen binlerce kişi, duruşma salonuna giremediği için dışarıda kalmış ve güvenlik kuvvetleri ile yaşanan gerginlik nedeni ile Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı. Mütalaanın açıklanmayacağı düşüncesi ile 14 Aralık tarihli duruşmaya ise duruşma salonunun kapasitesi oranında izleyici katılması, basın basın yayın organlarınca gündeme getirilince sosyal medyada avukatlar tarafından sert eleştiriler yapılmıştı. Bugünkü duruşmaya ise yoğun yağmur yağışına rağmen duruşma salonu kapasitesinin biraz üzerinde izleyici katıldı. Duruşma salonunda yer bulamayan bazı izleyiciler, bekleme salonunda LCD ekrandan duruşmayı izledi.

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon Davası'nda 272. Duruşma | TRT Haber

Ergenekon Davası'nda 272. Duruşma | TRT Haber

Mahkemenin bugün ara karar vermesi bekleniyor.

Sabah saatlerinde başlayan duruşmaya eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında olduğu 19 tutuklu sanık katılmadı.

Kimlik tespitinin ardından Cumhuriyet Gazetesi önüne bomba atılması dava dosyasına ilişkin tutuklu sanık
Boğaçhan Murathan savunma yaptı.

Daha sonra internet andıcı dava dosyasının tutuklu sanığı Ziya İlker Göktaş andıç kelimesine "komuta katının olurunu almak için hazırlanan çalışmadır" tanımlaması getirdi.

Davanın bugün görülen duruşmasında sanık taleplerinin ardından mahkeme heyetinin ara karar vermesi bekleniyor.

Öte yandan yağmura rağmen duruşma salonunun kalabalık olması dikkat çekti. CHP'li üç milletvekili de duruşmadaydı.

Haberin Tamamı İçin:

Mahkeme Başkanı ile Balbay Arasında Tartışma | Farklı Haber8

Mahkeme Başkanı ile Balbay Arasında Tartışma | Farklı Haber8

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nın talep bölümünde konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile mahkeme hakimi arasında polemik yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen Ergenekon Davası’nın talep bölümünde konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay" diyerek sözlerine başladı.

"İnsanların adalet ararken kendini tutsak hissetmediği bir Türkiye özlemi duyarak konuşmama başlıyorum" diyen Mustafa Balbay, sanıklara taleplerini söylemesi için 15 dakikalık süre verilmesini eleştirdi. Balbay "Zorla kopararak aldığımız bu 15 dakikalık sürenin yetersiz olduğunu düşünüyorum" demesi üzerine Mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Mustafa Bey lütfen savunma kapsamında savunmanızı yapın. Savunmayı aşan sözler söylüyorsunuz" diyerek Balbay’ı uyardı. Mustafa Balbay’ın "Sayın Başkan niyet mi okudunuz?" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese, "Konuşmanızın başından anlaşılıyor. Arkasından ne geleceği açık. Biz kimseyi tutsak etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

"BİZ DE KANUNLARIN UYGULANMASINI BEKLİYORUZ"

Mustafa Balbay, 13 Aralık Perşembe günü yaşanan duruşmada hukuksuzluklar yaşandığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Burada hukuksuzluk yaşanmaz. Burada kanunlar uygulanır" diyerek Balbay’ı ikinci kez uyardı. Mustafa Balbay, "Bizde kanunların uygulanmasını bekliyoruz. 13 Aralık Perşembe günü görülen duruşmada bizlerde hakkımızdaki suçları öğrenmek için duruşmaya geldik. Burada 5 yıldır tutuklu yargılanan insanlar var. Biz de insanız" dedi.

Mustafa Balbay, 4 sanık hakkında hazırlanan ek iddianamenin davayla birleştirilmesini eleştirmesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese, dosyanın ek iddianameyle mahkemeye geldiğini söyledi. Balbay da Mahkeme Başkanı Özese’ye "Sürekli lafımı kesiyorsunuz. Yapılan kesmeleri konuşma süreme ilave edecek misiniz?" diye sordu. Mahkeme Başkanı Özese , "İlave edeceğiz. Adaletimizden emin olun" diye cevap verdi.

"İNSANLAR ADALET ARAYIŞLARI NEDENİYLE SALONA SIĞMADI"

Balbay 3. Yargı Paketi’yle artık mahkemenin yeni bir dava kabul edemeyeceğini anlatarak, "Hukuk dilinde kanuna karşı hile demektir. Siz geçici olarak görevlisiniz. Dosya karara bağlandığında görev sürenizde tamamlanacaktır" dedi. Balbay, 4 sanık hakkında ek iddianame düzenlenerek davayla birleştirmesini eleştirmeye devam ederek, "Dava dosyasını esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcıya verdiniz. Ancak davayla yeni bir iddianame birleştirdiniz" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese de , dosyanın öncelikle savcılığa tevsii tahkikat talebi olup olmadığı konusunda gönderildiğini, savcının da taleplerini söylediğini hatırlattı.

Balbay, "13 Aralık Perşembe günü Silivri’ye gelen insanların "Mahkemenin adalet dağıtacağına inancımız kalmamıştır. Çekilme kararı alın şeklinde mahkemenize bir dilekçe (mesaj) verdi. Mahkemde oturuma 4 kere ara vererek bu şekilde fiili olarak çekilme noktasına geldi. 13 Aralık günü 10 milyon kişi size ulaşmak istedi. Adalet için binalar, dev saraylar yaptım’ demek bülbül için altın kafes yaptım demek gibi bir şey demektir. İnsanlar adalet arayışları nedeniyle salona sığmadı. İnsanları adalet saraylarında yargılamak için 100 bin kişilik salonlar yapmanız gerekecek" dedi.

"VERECEĞİNİZ HÜKÜM ARTIK ÇÜRÜMÜŞTÜR"

Mahkeme Başkan Özese, "100 bin kişiyi yargılama niyetimiz olduğunu nereden çıkarıyorsunuz. Mahkemenin yetkisi iddianamedeki sanıklarla bağlı" dedi. Balbay, davada 150 yıllık yargılama yapıldığını belirterek, "Gelinen noktada vereceğiniz hüküm artık çürümüştür" dedi. Özese tekrar Balbay’ı uyardı.

"ADETA KÖŞE YAZARI GİBİ KONUŞUYORSUNUZ"

Balbay’ın mahkemede hem köşe yazarı hem de milletvekili olarak bulunduğunu söyleyen Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, "Ama mahkeme kürsüsü bu iki faaliyeti icra edeceğiniz yer değildir. Hakkınızdaki suçlamalarla, delillerle ilgili beyanda bulunmanız gerekirken, farklı mecralara çekilecek konuşmalar yapıyorsunuz. Mahkeme heyetini görmezden geliyorsunuz. Bu hakkın kötüye kullanılmasıdır. Size verilen konuşma süresinde hakkın kullanılacağı bir mecradan çıkılırsa mahkeme bu duruma müdahale eder. Ona göre karar verir. Kürsüye çıkanlar hakaret etmekte hiç bir ölçüt tanımayıncaya, ağır tahrik edici ifadeler kullanıncaya kadar mahkeme savunma hakkına saygılı kalmıştır. Adata köşe yazarı gibi konuşuyorsunuz. Bu şekilde konuşarak hukuki durumunuz netlik kazanmayacak. Konuşmanız gereken o kadar çok şey var ki. Suçlandığınız konular, dijital günlüklerle ilgili konuşmalısınız. Mahkemeye hakaret edin diye o kürsü size verilmiyor. Kürsünün kıymetini bilin. Mahkeme sizden bunu bekler.Mahkeme 4-5 yıldır sanıkları dinliyor. Makemenin dinleyici konumu istismar edilirse, mahkeme de böyle bir önlem alır (15 dakika konuşma süresi). Bu mahkeme neler gördü. Bu tür iletişim mahkemenin tercih ettiği bir yol değildir. Darbe günlükleri olarak nitelendirilen notlara göre darbelere yönelen insanlara destek verdiğiniz iddia ediliyor. Devlet sırrı niteliğin de belgeler çıktığı iddia ediliyor. İddialarla ilgili konuşmuyorsunuz. Dosyaya gelen Genelkurmay Başkanlığı’daki bilgisayarlarla iligili raporla ilgili beyanda bulunmadınız. İyi bir köşe yazarısınız ama burası onun yeri değil. Burası delillere ve dosyaya giren evraklara ilişkin beyanda bulunacağınız yerdir" dedi.

"AVUKATLARIN BUNU MÜVEKKİLLERİNE ANLATMASI GEREKİR"

Söz alan diğer üye hakimlerden Mehmet Fatih Uslu ise, dosyaya gelen ek iddianamenin kanuni zorunluluktan bu davayla birleştirildiğinin altını çizerek, "Avukatların bunu müvekkillerine anlatması gerekir" ifadelerini kullandı.

"BURASI MİLLETVEKİLİNİN YARGILANACAĞI YER DEĞİLDİR"

Yüzde 50 oy alarak milletvekili seçildiğini, halkın kendisine kefil olduğunu vurgulayan Balbay, "Burası milletvekilinin yargılanacağı yer değildir. Halkın güvenini kazanmış bir kişinin tutuklu yargılanacağı yer değildir" dedi. Mahkeme Başkanı Özese de, Mustafa Balbay’a tutuklandığında milletvekili olmadığını hatırlattı. Balbay, kendisinde çıkan belgelerin daha önceden yayınladığı kitaplarında yer aldığını ifade ederek "Bunları defalarca anlattım. Bunların sizin tarafınızdan bir kıymeti olmadığını gördüm. 100 bin kişinin sesine kulak verin. Bilgisayarlarda silinen evraklar çöpe gider. Bir anlamda, çöpten çıkan evraklarla yargılıyorsunuz bizi. Ben terörün her türlüsüne ’hayır’ diyen biriyim. ’En kötü meclis kapalı meclisten iyidir’ diyen biriyim" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon'da Reddi Hakim Talebi

Ergenekon davasında sanık avukatları, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun duruşma sırasında, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’a yönelik sözlerini eleştirdi.

Ergenekon Davası'na bakan avukatlar duruşmaya verilen arada reddi hakim talebine ilişkin basın açıklaması yaptı. Silivri Cezaevi yanında bulunan duruşma salonu önünde konuşan Emekli albay Dursun Çiçek'in avukatı Hüseyin Ersöz, “Bugün ve geçtiğimiz hafta Mahkeme Başkanı ve üye hakimlerin duruşma sırasında söylemiş oldukları bazı sözler vardı. Bu sözler özellikle avukatların kişisel ve mesleki onurlarını hedef alan sözlerdi" dedi. Ersöz, şöyle devam etti: İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın konuşması sırasında gerek Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gerekse Üye Hakim Sedat Sami Haşlıoğlu’nun 'Siz burada milletvekili sıfatıyla bulunmuyorsunuz, sanık sıfatıyla bulunuyorsunuz ve beyanlarınızı bu şekilde verin' şeklindeki değerlendirmeleri ve buna benzer avukatları da yine itham edici sözleri onların saygınlığını hedef alan konuşmaları, tarafsızlığını ve objektifliğini kaybettiği noktasındaki algımızı daha da güçlendirdi ve kesinlik derecesine ulaştırdı"

Başkan Özese ve hakim Haşıloğlu hakkında reddi hakim talebinde bulunduklarını anlatan Ersöz “Bu reddi hakim talebinde özellikle geçtiğimiz hafta kendilerinin duruşma salonunda sarf ettikleri sözleri ve bugün de yine üye hakimin Mustafa Balbay başta olmak üzere sanıklara ve avukatlara yönelik sözleri etkili oldu" diye konuştu.

"HSYK'YA DA ŞİKEYET ETTİK HİÇBİR GELİŞME KAYDEDEMEDİK"

CHP Zonguldak Milletvekeli Mehmet Haberal'ın Avukat Dilek Helvacı ise, "Artık bağımsızlığını ve tarafsızlığını tamamen yitirmiş bir mahkemede yargılama görüntüsü altında maalesef avukatların da bir dekor olarak kullanılmaya çalışıldığını ortaya koymaktadır. Savunma burada gerçekten CMK’nın dışında bambaşka bir usule olağanüstü bir yargılamaya tabi tutulmaktadır. Reddetmekten başka çaremiz olmadığından dolayı hukuksal tüm argümanları kullanıyoruz. HSYK’yı da toplu halde meslektaşlarımızla ziyaret ettik, şikayetlerde bulunduk, maalesef hiçbir gelişme kaydedemedik" dedi.

ERGENEKON DAVASI'NDA SANIKLARIN TALEPLERİ ALINIYOR

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nın da taleplerin alınmasına devam ediliyor.Tutuklu sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon, duruşmada talepte bulunan sanıkların adil yargılanma, adalet ve usul hukukundan söz ettiklerini belirterek, "Bizi, nasıl suçsuz olduğumuzu kanıtlamakla yükümlü hale getirdiniz" diye konuştu. Ankara'da kendisine yönelik aramalarda 183 sayfa belge ele geçirildiğini, ancak iddianamede 477 sayfa belge yazıldığını savunan Tolon konuşmasını şöyle sürdürdü: 294 sayfa belge nereden geldi. Bunun araştırılmasını istiyorum. Bir de bu belgelerin arasında var olduğu iddia edilen 266 sayfa fişleme belgesi yer alıyor. Bana yönelik adreslerde fişlemeyle ilgili tek bir belge alınmamıştır. Bu belge "Elba" marka CD içinde elde edilmiştir. Ben de öyle bir CD yok." Duruşma sanıkların taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

Serpil KIRKESER, İSTANBUL - DHA

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon Davası'nda Tahliye Yok - CNN Türk

Ergenekon Davası'nda mahkeme heyeti Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 67 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

"Ergenekon" davasının üye hakimlerinden Sedat Sami Haşıloğlu, duruşmada söz alan Mustafa Balbay'dan, hakkındaki iddialarla ilgili konuşmasını isteyerek, "Mahkemede hem köşe yazarı hem de milletvekili olarak bulunuyorsunuz. Ama mahkeme kürsüsü bu iki faaliyeti icra edeceğiniz yer değildir" dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı "Ergenekon" davasının 272. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan, emekli orgeneraller Hasan Iğsız ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanık katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Avukatlar Hakkında Suç Duyurusu | AA

"Ergenekon" davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, usulsüz söz almak isteyen sanık avukatlarının yargılamayı engellediklerini belirterek, haklarında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 13 Aralık Perşembe günü oturuma başlandığı sırada mahkeme usulü işlemleri yerine getirirken avukatların usulsüz olarak söz istediklerini, daha sonra kendilerine söz verileceğinin belirtilmesine karşın 4 kez duruşmaya ara verilmesine neden olarak yargılamayı engellediklerini kaydetti.

Mahkeme heyeti, avukatların, elleriyle masalara, ayaklarıyla yere vurarak tempo tuttuklarını, ek iddianamenin okunması gibi usulü işlemlerin yapılmasını ve üye hakimlerin konuşmasını engellediklerine dikkati çekti.

Mahkeme, bu şekilde yargılamanın belirli bir süre engellenmesine neden olanlar (avukatlar) hakkında gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar verdi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon'da ara karar verildi | DHA

Ergenekon Davası'nda Mahkeme Heyeti, Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 67 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme 13 Aralık Perşembe günü yapılan duruşmada usulsüz olarak söz almak isteyen sanık avukatlarının yargılamayı belirli bir süre engellediklerini gerekçesiyle avukatlar hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Duruşma 27 Aralık 2012'ye ertelendi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon Davası'nda sanıkların taleplerinin tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya 23.00'da ara verdi. Yaklaşık 45 dakika süren aranın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özeese, 4 maddelik ara kararı açıkladı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, 13 Aralık Perşembe günü yapılan duruşmada mahkemenin usulü işlemleri yerine getirdiği sırada avukatlarının usulsüz olarak söz istediği ancak avukatlara söz verilmediğini hatırlattı. Israrla söz isteyen avukatlara söz verilmeyeceğinin belirtilmesine karşın avukatların söz istemeye devem ettiğini belirten Mahkeme Başkanı Özese, avukatların 4 kez duruşmaya ara verilmesine neden olarak yargılamayı engellediklerini ifade etti. Mahkeme heyeti, avukatların, elleriyle masalara, ayaklarıyla yere vurarak tempo tuttuklarını, ek iddianamenin okunması gibi usulü işlemlerin yapılmasını ve üye hakimlerin konuşmasını engellediklerini vurguladı.

AVUKATLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Mahkeme Başkanı Özese, esas hakkındaki savunmaya kadar duruşmalardan men cezası olmasına karşın yeni yasal düzenlemelere dayanarak duruşmaya giren avukat Vural Ergül'ün, o günkü oturumda mahkemeyi hedef alacak şekilde ayağa kalkarak 3 kez slogan attığını söyledi. Mahkemenin Vural Ergül'ü duruşma salonun dışına çıkarılmasına karar verdiğini anımsatan Mahkeme Başkanı Özese, Ergül'n çevresini saran sanık avukatları tarafından bunun engellendiğini ve duruşmanın başlamasının 1,5 saat süreyle engellendiğini belirtti. Mahkeme heyeti, yargılamanın belirli bir süre engellenmesine neden olan avukatlar hakkında gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

TALEPLER CELSE ARASI DEĞERLENDİRİLECEK

Sanık ve avukatların taleplerinin, celse (duruşma) arasında değerlendirilip karara bağlanacağını açıklayan Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında "Silahlı terör örgütüne silah temin etmek" suçundan hazırlanan ek iddianameye ilişkin sanıkların savunmalarını yapmaları için bir sonraki celeseye kadar süre verdi.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67 tutuklu sanığın tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Aralık 2012'ye erteledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAnkaraCumhuriyet Halk PartisiDarbeErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulİzmirTRTTercihTerörYalçın Küçüktahliye
Görüş Bildir