'Ne Yapacaksanız Bana Yapın'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Ergenekon Davasında Başbuğ Savunma Yapıyor

Ergenekon Davasında Başbuğ Savunma Yapıyor

Ergenekon davasında savunma yapan tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, 8'nci kez katıldığı duruşmada "Eğer İnternet Andıcı adlı sanal davanın asıl amacı Genelkurmay Başkanlığı Karargahında benim komutam altında çalışan ve sadece yasal bir belge olan İnternet Andıcı üzerinde parafleri bulunan sivil memurundan orgenerale kadar olan personelin adeta üzerlerine basarak; Genelkurmay Başkanı'na, yani bana ulaşmak ise bu silah arkadaşlarımı bırakınız, gitsinler. Ne yapacaksanız, bana yapınız. Buradayım. Dimdik ayaktayım" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda mütalaada, 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yaptı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, saat 16.48'de İlker Başbuğ'u kürsüye çağırarak, "Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin son savunmanı yapmaya hazır mısın?" diye sordu. Başbuğ da, "Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin bazı düşünce ve değerlendirmelerimi ifade edeceğim" dedi.

Siyah takım elbise giydiği görülen Başbuğ, "Ülkemizde yaşanan ve yaşanmakta olan bu olayları, ileride sebep sonuç ilişkilerine dayanarak yazacak tarihçilere yardımcı olmak üzere, ilk önce bugün burada bazı düşünce ve değerlendirmelerimi, tarihe not düşmek üzere ifade etmeyi, bir görev olarak kabul ediyorum" diyerek sözlerine başladı.

Başbuğ, "Yüce Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Türk ordusunu, senin askerine karşı duyduğun güven ve sevgi üzerine inşa etmişlerdir. Bu ordu, senin güven ve desteğinle adeta yoktan var edilmiştir. Bu ordu, ülkenin riskler ve tehditlerle dolu jeopolitiğinde, İstiklal Savaşı'ndan bugüne kadar geçen sürede, canı ve kanı pahasına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, senin güvenliğini sağlamıştır. Bu ordu, böylece senin güvenine mazhar olmuş, gönlünde de şerefli bir konum elde etmiştir" dedi.

"IRK, DİN VE MEZHEP GİBİ FARKLILIKLAR ASLA GÖZETİLMEZ"

"Türk ordusu, milli ordudur" diyen Başbuğ, "Çünkü vatanın her karış toprağından gelen vatan evlatları bu orduda kendilerine yer bulabilir. Bu orduda ehliyet ve liyakat esastır. Irk, din ve mezhep gibi farklılıklar asla gözetilmez. Bu ordunun bütün personeli her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışındadır. Bu orduda, erden orgeneral/oramirale kadar herkes arasında silah arkadaşlığı bağı, duygusu ve dayanışması vardır" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

"Ergenekon''Da Başbuğ'dan Çarpıcı Sözler

"Ergenekon''Da Başbuğ'dan Çarpıcı Sözler

"Ergenekon" Davası'nda tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Aslında, Türk ordusuna karşı bugün bilinçli ve kasıtlı büyük bir haksızlık yapılmaktadır. 2008 ile 2010 yılları arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı çok kapsamlı asimetrik psikolojik harekat yürütülmüştür" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada İlker Başbuğ, savunmasını yapması için salondaki kürsüye alındı. Başbuğ, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyanda bulunuyor.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin "2 saat süreniz var. Esas hakkında savunma yapmaya hazır mısınız?" sorusuna Başbuğ, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin bazı düşünce ve değerlendirmelerini ifade edeceğini belirtti.

Başbuğ, ülkede yaşanan ve yaşanmakta olan bu olayları, ileride sebep sonuç ilişkilerine dayanarak yazacak tarihçilere yardımcı olmak üzere bazı düşünce ve değerlendirmelerini, tarihe not düşmek için ifade etmeyi, bir görev olarak kabul ettiğini söyledi.

Konuşmasında, "Yüce Türk Milleti" diye seslenen Başbuğ şöyle devam etti:

"Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Türk ordusunu, senin askerine karşı duyduğun güven ve sevgi üzerine inşa etmişlerdir. Bu ordu, senin güven ve desteğinle adeta yoktan var edilmiştir. Bu ordu, ülkenin riskler ve tehditlerle dolu jeopolitiğinde, İstiklal Savaşı'ndan bugüne kadar geçen sürede, canı ve kanı pahasına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak, senin güvenliğini sağlamıştır. Bu ordu, böylece senin güvenine mazhar olmuş, gönlünde de şerefli bir konum elde etmiştir. Türk ordusu, 'milli ordu'dur. Çünkü, vatanın her karış toprağından gelen vatan evlatları bu ordudan kendilerine yer bulabilir. Bu orduda ehliyet ve liyakat esastır.

Irk, din ve mezhep gibi farklılıklar asla gözetilmez. Bu ordunun bütün personeli, her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışındadır. Bu orduda erden orgeneral, oramirale kadar herkes arasında 'silah arkadaşlığı' bağı, duygusu ve dayanışması vardır. Silah arkadaşlığının göstergesi de karşılıklı olarak duyulan ve gösterilen sevgi, saygı, güven ve vefalı davranıştır. Bu ordu, bu ülkenin ürettiği harp silah ve araçları ile donatılmayı hedeflemiştir. Bu ordunun var oluş nedeni, sadece içinden geldiği Türk milletine hizmet etmektir. Türk milletine hizmet etmek, senin kurduğun ve yaşattığın devletin bağımsızlığını, üzerinde yaşamakta olduğun toprakların bölünmezliğini ve Türk milletinin, yani senin, bütünlüğünün korunması demektir.

Türk ordusu, kendisine tevdi edilecek bu görevlere her an başarı ile yerine getirmek üzere hazır olmak zorundadır. Bu nedenle, Türk ordusu kendisini güçlü ve özgün kılan, milli ordu niteliğine ve kendi içindeki bütünlüğüne olabilecek her türlü olumsuz etkilere karşı dikkatli bulunmak ve gerekli görülen tedbirleri de zamanında almak mecburiyetindedir. Bu sorumluluk ve görev de öncelikle, silahlı kuvvetlerin komutanı olan Genelkurmay Başkanına verilmiştir."

Türk ordusundan, "milli ordu" olmasından dolayı rahatsızlık duyanlar olduğunu ifade eden Başbuğ, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Mahkeme Başkanı Özese: Burada TSK Yargılanmıyor

Ergenekon davasında tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve avukatı İlkay Sezer'in benzer konuşmalarının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Burada TSK yargılanmıyor." açıklamasını yaptı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tutuklu sanık eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve avukatı İlkay Sezer'in de savunmasını tamamlamasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese bir açıklama yapmak istediğini söyledi.

Başbuğ ve Sezer'in, Ergenekon davasında Türk Ordusunun, TSK'nın yargılandığı şeklindeki ifadelerine atıfta bulunan Özese, "Burada TSK yargılanmıyor. İddianamede sanık olarak adı geçenler yargılanıyor. İddianamede sadece subaylar yargılanmıyor. Rektörler, avukatlar ve polisler de yargılanıyor. Ordumuzun yargılanması söz konusu değil." şeklinde açıklama yaptı.

Başkan Özese, duruşmayı 10 Haziran 2013 tarihine ertelediklerini ve tutuklu sanık Özkan Kurt ile başka suçtan tutuklu sanık Yalçın Küçük'ün savunmalarının alınacağını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

'Ne Yapacaksanız Bana Yapın'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulTürk Silahlı KuvvetleriYalçın Küçük
Görüş Bildir