Ergenekon Davası 'Tahmini' 2 Ay Daha Sürecek

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Ergenekon Davasında Avukatlar Salonu Terketti

Ergenekon davasında mahkeme, örgüt yöneticiliği suçundan yargılananlara avukatıyla beraber 2 saat, haklarında örgüt üyeliği suçlaması bulunanlara da müdafisiyle beraber 1 saat esas hakkında savunma süresi tanıdı. Buna itiraz eden avukatlar salonu terk ederken, duruşmadan ayrılmak isteyen tutuklu sanıklara ise izin verilmedi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı “Ergenekon” davasının 285. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 42 tutuklu sanık katıldı.

Başka suçtan tutuklu yargılanan Sami Hoştan'ın da aralarında bulunduğu 7 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmaya, esas hakkındaki savunmalara kadar yasaklı olduğu için uzun bir süreden beri katılamayan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeral Veli Küçük, Osman Yıldırım, Oktay Yıldırım ve Mehmet Demirtaş da geldi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 25 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

'Ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyorum. Nasıl bir saat savunma süresi olur'

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bugünkü oturumda esas hakkındaki son savunmaların alınacağını belirterek, örgüt yöneticiliği suçundan yargılananlara avukatıyla beraber 2 saat, haklarında örgüt üyeliği suçlaması bulunanlara da müdafisiyle beraber 1 saat savunma yapma süresi tanındığını söyledi.

Bu sırada İlkay Sezer'in de aralarında bulunduğu sanık avukatları konuşma süresinin az olduğunu belirterek, usule ilişkin söz almak istedi.

Avukatlar ve sanıkların itirazları üzerine Başkan Özese, “İtiraz etmeyin bu verebileceğimiz azami süre. İtirazlarınızı yazılı verin” dedi.

Tutuklu yargılanan Muzaffer Tekin de, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyorum. Nasıl bir saat savunma süresi olur” diye bağırdı.

Savunmalar 500 saat tutar

Bu şekildeki itirazların devam etmesi üzerine Özese, davada 275 sanığın yargılandığını, esas hakkındaki savunmaların ortalama 500 saat kadar tutacağını belirtti.

Ayağa kalkan tutuklu sanık Mehmet Demirtaş ise, “Kararı okuyun” diye bağırdı. Mahkeme Başkanı Özese de, “Öyle bir karar yok. Gördüğünüz karar varsa bize de gösterin” dedi.

Avukat Vural Ergül de, “Cübbemin bir şerefi var. Bunu kanunsuzluğa ve hukuksuzluğa alet ettirmem” diyerek, avukatların salondan ayrılmasını istedi.

Bunun üzerine yaklaşık 20 avukat salondan ayrılırken, tutuklu sanıklar da salonu terk etmek istedi.

Başkan Özese, duruşmada görevli jandarma personeline talimat vererek, sanıkların salondan ayrılmasına müsaade etmemelerini istedi.

Sanıklar salondan çıkartılmazken, tuvalete gitmek isteyen bazı sanıklara da izin verilmedi.

Özese, esas hakkındaki savunmalara kadar yasaklı olan sanıklara hitaben “Sizi dinleyin diye getirttik” diyerek, salondan ayrılmamalarını istedi.

Savunmalar için 5 ay

Veli Küçük ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar konuşmak için söz isterken Özese, sanıkların oturmasını, duruşmayı engellememeleri konusunda uyardı.

Özese, esas hakkındaki savunmaların birinci iddianame sırasında göre tutuklu sanıklardan başlanarak alınacağını, ancak bu oturuma mahsus olmak üzere savunması hazır olanlara söz verileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon Davası 'Tahmini' 2 Ay Daha Sürecek

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 285. duruşması başladı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 43 tutuklu sanık hazır bulundu.

Ergenekon sanıkları savunma yaparken bu süreleri aşamayacak...

  • "Örgüt yöneticiliği"yle suçlanan sanığa avukatıyla beraber 2 saat

  • "Örgüt üyeliği"yle suçlanan sanığa avukatlarıyla beraber 1 saat

  • Buna göre 275 sanığın yargılandığı davada sözlü savunmaların 500 saat civarında süreceği öngörülüyor. Mahkemenin günde 10 saatlik ve aralıksız duruşmalar yapması halinde savunmalara ayrılacak gün sayısı 50. Zorunlu olarak verilecek aralar ve boş günleri dahil edince sanıkların esas hakkındaki savunmalarının en az 2 ayda tamamlayabileceği öngörülüyor.

Bugünkü duruşma mahkemenin savunma süreleri konusunda görüşünü açıklaması ve ardından yaşanan gerginlikle başladı.

Savunmaya ayrılan sürelerin az olduğunu belirterek söz isteyen yaklaşık 20 avukat kendilerine söz verilmemesi üzerine duruşma salonunu terk etti.

Daha önce men edilen sanıklar da salonda

Öte yandan esas hakkındaki son savunmaları alınıncaya kadar duruşmalardan men edilen ve uzun süredir duruşmalara katılamayan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Veli Küçük, Mehmet Demirtaş, Osman Yıldırım ve Oktay Yıldırım da duruşmada hazır edildi.

Başbuğ duruşmaya katılmadı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'inde aralarında bulunduğu 24 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmaya 5 tutuksuz sanık da katıldı.

Mahkeme başkanı sanıkların konuşma süresini açıkladı

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık ve avukatların esas hakkındaki son savunmasının alınmasına başlanacağını belirtti. Özese, örgüt yöneticiliği suçundan yargılananlara avukatıyla beraber 2 saat, haklarında örgüt üyeliği suçlaması bulunanlara da avukatlarıyla beraber 1 saat savunma yapma süresi tanındığını söyledi. Özese ilk önce 1. iddianamenin sanıklarının ifadesinin alınacağını ancak bugüne mahsus olmak üzere hazır olan tutuklu sanıkların da ifadesinin alınacağını söyledi.

Avukatlar süreye itiraz etti

Konuşma süresinin az olduğunu belirten Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in de aralarında bulunduğu avukatlar usule ilişkin söz almak istedi. Ancak Mahkeme Başkanı Özese, avukatların usule ilişkin taleplerini dilekçe ile mahkemeye sunmasını belirterek, "İtirazlarınızı yazılı verin" dedi.

"Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyorum"

Bu sırada Muzaffer Tekin, "Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyorum. Nasıl bir saat savunma süresi olur. Nasıl bu kadar sürede kendimi savunurum" diyerek bağırdı. "Savunmalarınızı yazılı olarak da sunabilirsiniz" diyen Mahkeme Başkanı Özese, davada 275 sanık yargılandığını esas hakkındaki savunmaların ortalama 500 saat kadar tutacağını söyledi.

Avukatlar salonu terk etti

Bu sırada ayağa kalkan tutuklu sanık Mehmet Demirtaş, "Kararı okuyun kararı" diye bağırdı. Mahkeme Başkanı Özese de, "Öyle bir karar yok. Gördüğünüz karar varsa bize de gösterin" dedi. "Cübbemin bir şerefi var. Bunu kanunsuzluğa ve hukuksuzluğa alet ettirmem" diyen Avukat Vural Ergül de avukatları salonu terk etmeye davet etti. Bu sırada kendilerine söz verilmeyen yaklaşık 20 avukatta duruşma salonunu terk etti. Bu sırada izleyiciler de salondan ayrılan avukatları alkışladı.

Sanıklar da salonu terk etmek istedi izin verilmedi

Avukatların salonu terk etmesinin ardından aralarında Oktay Yıldırım'ın da bulunduğu bazı sanıklar salondan ayrılmak istedi. Mahkeme Başkanı Özese, jandarmaya talimat vererek salondan sanıkların çıkarılmamasını istedi. Başkan Özese, "Sizi buraya, dinleyin diye getirdik" dedi. Tutuklu sanık Oktay Yıldırım da ,"Lavoboya gideceğim" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese de "İzin vermiyorum" diye cevap verdi. Veli Küçük ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar konuşmak için söz isterken Mahkeme Başkanı Özese, "Duruşmayı engelliyorsunuz. Duruşmayı engellemeyin. Veli Bey söz hakkı vermiyorum" diye cevap verdi. Duruşma tutuklu sanık Oğuz Bulut esas hakkındaki savunmasını yapması ile devam ediyor. Öte yandan duruşmada sadece tutuklu sanık Oğuz Bulut'un avukatı ve barodan bir gözlemci avukat bulunuyor.

SKY 360

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker Başbuğİstanbulİzmir
Görüş Bildir