Tutuklu Yarbay: 'Böyle Bir Acıyı Hak Etmedim'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Dönmez, oğlunun ölüm haberini duruşma salonunda aldı

Dönmez, oğlunun ölüm haberini duruşma salonunda aldı

ERGENEKON Davasının tutuklu sanığı Yarbay Mustafa Dönmez, Azerbaycan’da trafik kazası geçiren 21 yaşındaki oğlunun ölüm haberini duruşma salonunda aldı. Gözyaşlarına boğulan Dönmez’i duruşma salonundaki diğer sanıklar teselli etmeye çalıştı. Yazılı bir açıklama yapan Mustafa Balbay, "Şüphe artık hukukun temeli haline gelmiştir" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 65’i tutuklu 274 sanıklı Ergenekon Davası’nın 223. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, İbrahim Şahin’in de aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanık hazır bulundu. Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada Odatv Davası’nın tutuklu bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de hazır bulundu.

DÖNMEZ’E İKİ GÜN CENAZE İZNİ

Duruşma başlamadan önce ise salonda duygusal anlar yaşandı. Ergenekon davası tutuklu sanığı Yarbay Mustafa Dönmez, 21 yaşındaki oğlunun öldüğünü duruşma salonunda aldı. Dönmez’e, acı haberi davanın tutuklu sanığı Tuncay Özkan verdi. Gözyaşlarına boğulan Dönmez’e, Mustafa Balbay, Veli Küçük ve Sevgi Erenerol’un sarılarak destek vermeye çalıştı. Dönmez ardından salondan çıkarıldı.

Edinilen bilgiye göre makine mühendisi olan Alp Kaan Dönmez, Azerbaycan’a staj için gitmişti ve orada karşıdan karşıya geçerken geçtiğimiz Cuma günü kendisine hızla gelen bir araç çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Ayrıca Alp Kaan’a çarpan aracın da tespit edilemediği bilgisi alındı. Alp Kaan’ın cenazesi ise Cumartesi akşamı uçakla Türkiye’ye getirildi, cenaze töreni babasının katılabilmesi için Pazartesi’ye ertelendi. Dönmez’in bugün Bandırma’daki cenazeye feribotla gideceği ve kendisine 2 gün cenaze, 2 günde yol olmak üzere 4 gün izin verildiği öğrenildi. Alp Kaan Dönmez’in cenazesinin bugün ikindi namazını müteakiben Bandırma’da toprağa verileceği belirtildi.

CHP’LİLER DURUŞMADA

CHP Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ve milletvekilleri Celal Dinçer, Ali Özgündüz ve Mevlüt Aslanoğlu ile CHP kadın ve gençlik kollarından çok sayıda partili de duruşmaya izleyici olarak katılmak üzere salondaki yerini aldı. Duruşma öncesinde CHP’li vekiller bir süre Mustafa Balbay ve bazı sanıklarla sohbet ettikleri görüldü.

"ŞÜPHE HUKUKUN TEMELİ OLMUŞTUR"

Ergenekon davası tutuklu sanığı CHP Milletvekili Mustafa Balbay, yeni adlı yılı açılışı ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Balbay açıklamasına şu ifadelere yer verdi:

"Yeni bir adli yıl daha başlarken ülkemizdeki yargı sitemini içinde bulunduğu durumu ana hatlarıyla toplumla paylaşmak istiyorum. Şüphe artık hukukun temeli haline gelmiştir. Mahkemeler, son kullanma tarihi belli portatif kurumlar haline gelmiştir. İddia hükmün yerine geçmiştir. Meclisin çıkardığı yasalar uyulup uyulmaması serbest çoktan seçmeli yan kurallara dönüşmüştür. Soruşturmalar kime isabet edeceği belli olmayan çarkıfelek çemberine dönüşmüştür. Artık uzun tutukluluk diye bir şey yoktur. Süresi belirsiz hükümlülük vardır. Adil yargılama kavramı anlamını yitirmiştir, keyfi yargılama vardır. Mahkemelerin kimi nasıl yargılayacağı yasa değil pazarlık konusudur. Hukuk toplumsal adaleti sağlama değil. İntikam alma aracı haline gelmiştir."

Balbay mahkemelerin ise Başbakanın güvendikleri ve güvenmedikleri olarak ayrıştığını belirterek "Hukuk o kadar üstün hale gelmiştir ki çok az insan ona ulaşabilmektedir" diye konuştu. Balbay açıklamasını, toplumun herkes için adalet istemesi gerektiğini belirterek bitirdi.

BAŞKAN, HAMZAÇEBİ ATIŞMASI

Haberin Tamamı İçin:

Balbay'dan Kamuoyuna Açık Mektup

Balbay'dan Kamuoyuna Açık Mektup

Ergenekon davasında 3.5 yıldır tutuklu buluna CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, yeni adli yılın başlangıcı nedeniyle kamuoyuna yazdığı açık mektubu duruşma öncesinde izleyicilere okudu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesi bitişiğindeki küçük salonda görülen olan 223. duruşma öncesinde hareketli anlar yaşandı.

Açık mektup

Mustafa Balbay, aralarında CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekili Ali Özgündüz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda izleyiciye “Adli Yılın Başlangıcı Nedeniyle Kamuoyun Açık Mektup” başlıklı metni yüksek sesle okudur.

Balbay’ın açık mektubu şöyle:

“Yeni bir adli yıl daha başlarken ülkemizdeki yargı sisteminin içinde bulunduğu durumu, ana hatlrıyla toplumla paylaşmak istiyorum.

Şüphe artık hukukun temeli haline gelmiştir.

Mahkemeler, son kullanma trihi belli portatif kurumlar haline gelmiştir.

Meclis’in çıkardığı yasalar, uyulup uyulmaması serbest, çoktan seçmeli yan kurallara dönüşmüştür.

Soruşturmalar, kime isabet edeceği belli olmayn çarkıfelek çemberine dönüşmüştür.

Artık uzun tutukluluk diye bir şey yoktur, süresi belirsiz hükümlülük vardır.

Mahkemelerin kimi, nasıl yargılayacağı, yasa değil pazarlık konusudur.

Hukuk, toplumsal adaleti sağlama değil, intikam alma aracı haline gelmiştir.

Mahkemelerden çıkacak karar, bir hukuk metni saygısıyla değil, piyango bileti gerilimiyle beklenmektedir.

Ara dönemlerde mahkemeler bir iktidar odağına hizmet etmekli suçlnmıştı, bugün ise hangi odakların etkin olduğu belirsiz bir süreç yaşanmaktadır.

Tasfiye halindeki şirketlerden. Vakıflardan sonra hukuk dilimize ilk kez tasfiye halindeki mahkemeler kavramı grimiştir.

Mahkemeler, başbakanın güvendikleri ve güvenmedikleri şeklinde ayrılmanı hale gelmiştir.

Yasalar, hukuk metinleri olmaktan çıkmış, paket-maket parçaları haline gelmiştir.

Adaletin gözleri değil, terazisi kapalıdır. Gözleri de istediğini görür, istemediğini görmez hale gelmiştir.

Haberin Tamamı İçin:

Tutuklu Yarbay Oğlunu Toprağa Verdi

Tutuklu Yarbay Oğlunu Toprağa Verdi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Böyle Bir Acıyı Hak Etmedim'

'Böyle Bir Acıyı Hak Etmedim'

Ergenekon tutuklusu Dönmez, oğlunun ölüm haberini duruşmada öğrendiğinde dünyası yıkıldı. Evladını önceki gün toprağa veren Dönmez, 'Hayatta şeytanla bile kavga edebileceğimi düşündürdüm ama bu sefer ilk kez yenildiğimi hissediyorum' dedi.

Ergenekon duruşması sırasında oğlu Alp Kaan Dönmez'in ölüm haberini alan emekli Yarbay Mustafa Dönmez, duygularını avukatı Serkan Günel'e telefonda dile getirdi.
İşte acılı baba Dönmez'in avukatına anlattıkları: 'Ben hayatta şeytanla bile kavga edebileceğimi düşünürdüm ama bu sefer ilk kez yenildiğini hissediyorum. Şu anda sıfırdayım. Kendimi sıfırda hissediyorum. Ben hapisteyken dışarıda kalanları oğluma emanet etmiştim. Oğlum çok olgun, çok zeki bir çocuktu. Hangimiz baba hangimiz oğul anlaşılmazdı. Arkadaş gibiydik.'

NASIL YAŞAYACAĞIM

'Oğlum staj için Belçika'ya gitmek istemişti. Ben Azerbaycan'da daha iyi inşaatlar olduğu için Azerbaycan'a gitmesini önerdim. Çok pişmanım, kendimi çok suçlu hissediyorum. Bundan sonra hayatıma nasıl devam ederim, nasıl yaşarım bilmiyorum' demesi üzerine Avukat Serkan Günel de, acılı babayı 'Sıfırdan başlayacağız. Hepimiz yanınızdayız' diye teselli etmeye çalıştı.

BENİ BU HALE GETİRDİLER

Diğer avukatı Celal Ülgen'le de telefonla görüşen Dönmez, 'Böyle bir acıyı hak etmedim' diye isyan etti. Oğlunun cenazenin bekletilmesine sevindiğini söyleyen Dönmez, 'Cenazesinin bekletilmesini sağlayanlara teşekkür ederim. Oğlumun cenazesine yetişebildiğim için sevinir hale geldim. Durumumu siz takdir edin. Beni bu hale getirdiler' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanBelçikaCumhuriyet Halk PartisiErgenekonİlker BaşbuğİstanbulİzmirYalçın Küçük
Görüş Bildir