Ergenekon'da Gergin Duruşma

 > -

Ergenekon Davası'nda 277. Duruşma

Ergenekon Davası'nda 277. Duruşma

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 67 si tutuklu 275 sanığın yargılandığı davada 277’inci duruşma yapılıyor.

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen dava sebebiyle yoğun güvenlik önlemi alındı.

Duruşmada, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da aralarında olduğu tutuklu sanıklar hazır bulundu. İlker Başbuğ ise duruşmaya katılmadı.

Söz alan Tolon ve Haberal’ın avukatı, eski Başbakan Müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu’nun Silivri’de hazır olduğunu ve tanık olarak dinlenmesini talep etti. Mahkeme, daha önce yeni tanık dinlenmesinin davaya bir katkı sağlamayacağını karara bağlamıştı.

Silivri’deki küçük salonda yapılan duruşmayı bazı CHP’li milletvekilleri de izliyor.

Önceki duruşmada, mahkeme Genelkurmay’dan gelen belgelere ilişkin incelemelerini yapmaları için sanık ve avukatlarına süre vermişti.

TRT

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon'da 277. Duruşma

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bugünkü oturumda delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını söyledi.

Bu sırada araya giren Veli Küçük'ün kızı olan avukat Zeynep Küçük, duruşmanın küçük salonda yapılması nedeniyle yer konusunda sorun yaşandığını belirterek, ''Fiili koşullarımız korkunç. Avukatlar bu tarafa geçemiyor'' dedi.

Başkan Özese de, büyük salonda ''KCK'' davasının yapıldığını anımsatarak, sanık avukatların bir kısımını salondaki müdahil avukatlar için ayrılan bölüme aldırdı.

Avukatların yoklaması sırasında söz alan tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu'nun avukatı Ali Rıza Dizdar da, müvekkilinin duruşmalardan yasaklı olması nedeniyle davaya katılamadığı için beyanda bulunamayacağını söyledi.

Dizdar'a söz vermeyen Başkan Özese, talebini yazılı bildirmesini istedi. Dizdar'ın konuşmaya devam etmesi üzerine, önce uyaran Özese, ardından da Dizdar'ın mikrofonunu kapattırdı.

Duruşmada daha sonra Başkan Özese, dosyaya gelen evrakları okudu.

Söz alan Haberal ve Tolon'un avukatı Dilek Helvacı da, eski Başbakanlık müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nu tanık olarak dinlenilmek üzere hazır ettiklerini belirterek, Yazıcıoğlu'nun tanık olarak beyanının alınmasını istedi.

Helvacı, daha önceki celselerde Gizli Tanık 17'nin katılmadıkları bir duruşmada dinlenildiğini ifade ederek, gizli tanığın yeniden dinlenilmesini talep etti.

Avukatların beyanlarının alındığı duruşmada reddi hakim talebinde bulunuldu.

Mahkeme heyeti, bu talebi değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

Milletvekili Tanal koltuk değneğiyle geldi

Küçük olması nedeniyle salondaki izleyicilere ayrılan bölüme sadece sanık yakınları, avukatlar, milletvekilleri ve basın mensupları alınırken, salonun dışında bulunan ve ekran konulan alanda da bir kısım izleyiciler duruşmayı takip ediyor.

Duruşmaya, 18 Şubat'ta görülen davada cezaevinin girişine konulan barikattan atlayarak ayağını kıran CHP Milletvekili Mahmur Tanal da, koltuk değnekleriyle geldi. Yine CHP'li milletvekilleri Ali İhsan Köktürk ile Ali Özgündüz de duruşmayı izliyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Avukat Salondan Atıldı, Balbay'ın Mikrofonu Kapatıldı

Ergenekon Davası 21 gün süren aranın ardından başladı. Avukatlar Zeynep Küçük ve Mehmet Taşdelen, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile tartıştı, avukatların mikrofonları kapatıldı. Tartışmanın ardından avukat Mehmet Taşdelen salondan çıkarıldı. Mustafa Balbay da "Burada hukuk, milli irade ayaklar altına alınmaktadır" diyince Mahkeme Başkanı Özese'nin talimatı üzerine mikrofonu kapatıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 277. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin içinde bulunan küçük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'inde aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık hazır bulundu.

DURUŞMAYA İlker Başbuğ KATILMADI

21 gün aradan sonra tekrar görülen davada, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Odatv Davası'ndan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu. Öte yandan 7 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

AYAĞINI KIRAN CHP'Lİ VEKİLDE SALONDA

Sanıklar duruşma salonuna 09.52'de alındı. 18 Şubat'ta görülen duruşmada bariyerden atlayarak ayak topuğunu kıran ve ardından ameliyat olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da duruşma salonuna koltuk değnekleriyle geldi. Davanın tutuklu sanıkları Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal da, Mahmut Tanal'a geçmiş olsun dileklerine iletti. Davanın tutuklu sanıklarından İbrahim Özcan da Mahmut Tanal'ı izleyicilere göstererek 'Ergenekon Gazisi' diye seslendi. Mübaşir sık sık izleyicilerin yerine oturması konusunda uyarılarda bulundu.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE: ORTAYA KONAN DELİLLERLE İLGİLİ TARAFLARIN BEYANLARININ ALINACAK

Saat 10.14'de başlayan duruşmaya Cumhuriyet Savcıları Murat Dalkuş ve Mehmet Ali Pekgüzel de katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese bügünkü oturumda ortaya konan delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını söyledi. Yoklamanın yapılmasının ardından davaya katılan avukatlarında yoklaması yapıldı. Esas hakkındaki mütalaanın verilmesine kadar duruşmalardan men edilen tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu'nun avukatı Ali Rıza Dizdar, müvekkilinin duruşmalardan yasaklı olduğu için beyanda bulunamayacağını belirtti. Mahkeme Başkanı Özese de yoklamanın yapıldığını, talebini yazılı olarak mahkemeye sunmasını isteyerek Avukat Dizdar'a söz vermedi. Avukat Dizdar'ın konuşmasına devam etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese'nin talimatı üzerine mikrofonu kapatıldı.

AVUKAT ZEYNEP KÜÇÜK: FİZİKİ KOŞULLAR KORKUNÇ

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı aynı zamanda avukatı olan Zeynep Küçük, duruşmanın küçük salonda yapılması nedeniyle yer konusunda sorun yaşandığını belirterek, "Fiziki koşullar korkunç. Üst üste burada sıkıştık" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese de "Keşke büyük salonda duruşmayı yapabilseydik ancak büyük salonda KCK davası görülüyor" diye cevap verdi. Bazı avukatların ayakta kalması üzerine, müdahil avukatlar için ayrılan bölümde oturmalarına izin verildi. Öte yandan bazı avukatlarında izleyicilerin arasında duruşmayı izledi. Küçük olması nedeniyle avukatlar, sanık yakınları, milletvekilleri ve basın mensupları salona alındı. Bazı sanık yakınları da salon dışında bulunan ve ekran bulunan alanda duruşmayı takip etti. Öte yandan CHP Milletvekilleri Ali İhsan Köktürk ve Ali Özgündüz de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

HABERAL'IN AVUKATI: YAŞAR YAZCIOĞLU HAZIR, TANIK OLARAK DİNLENSİN

Mahkeme Başkanı Özese daha sonra dosyaya çeşitli kurumlardan gelen evrakları okudu. CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı da söz alarak eski Başbakanlık Müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nun hazır olduğunu belirterek tanık olarak duruşmada dinlenmesini talep etti.

SANIKLAR REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

Bu sırada sanıklardan Fikri Karadağ ve Hüseyin Buzoğlu mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek reddi hakim talebinde bulundu. Sanık Buzoğlu, "Siz tarafsızlığınızı yitirmenin yanı sıra 18 Şubatta verdiğiniz ara kararla kararınızı açıkladınız. Sizin artık bu heyet içinde yer almamanız gerekir" dedi.

AVUKAT İLE HAKİM TARTIŞTI

Mahkeme Başkanı Özese de "Empati yapıp bizim yerimize geçmeyin. Mahkeme öyle bir şey söylemez" dedi. Sanık Buzoğlu da "Şahsınızın yerinde olmaktansa bu davada sanık ya da avukat olmayı tercih ederim" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese, "Bunlar amacını aşan söylemler. Biz Türk Milleti adına yargılama yapıyoruz" diyerek sanık Buzoğlu'nu uyardı.

AVUKAT SALONDAN ATILDI

Bu sırada duruşma avukat Zeynep Küçük söz alarak müvekkilinin esas hakkındaki mütalaa verilene kadar duruşmalardan men edildiğini hatırlatarak, Veli Küçük'ün beyanda bulunması için salonda bulunması gerektiğini ifade etti. Zeynep Küçük'ün sesini yükselterek konuşmasına devam etmesi üzerine mikrofonu kapatıldı. Bu sırada söz almadan konuşan avukat Mehmet Taşdelen, "Niye mikrofonu kapatıyorsunuz. Konuşmamıza izin vermiyorsunuz" diyerek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Özese de "Disipline uymayan herkes dışarı çıkartılır" dedi. Avukat Taşdelen'in yüksek sesle konuşmaya devam etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese avukatın Taşdelen'in dışarı çıkmasını istedi. Avukat Taşdelen de "Zaten konuşturmuyorsunuz. Buradan çıkıyorum" diyerek salondan ayrıldı.

BALBAY'IN MİKROFONU KAPATILDI

Haberin Tamamı İçin:

Jandarma ile Avukatlar Yumruklaştı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon'da Gergin Duruşma

Ergenekon davasının Silivri'de bugün yapılan duruşmasında, mahkeme salonunda avukatlara yönelik fiziki müdahale gerçekleşti.

Jandarmanın mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin emriyle dışarı çıkarmak istediği avukat Celal Ülgen, tansiyonunun yükselmesi nedeniyle rahatsızlanırken, İzmir Barosu'ndan avukat Murat Ergün de benzer nedenle ambulansta müşahede altında tutuldu.

Mahkeme heyeti ve avukatların arasındaki tartışmanın nedeni ise, mahkeme heyetinin, avukatlardan 120 milyon sayfalık belgelerle ilgili görüşlerini 15 dakikada sunmalarını istemesi.

Darp edildiklerini söyleyen avukatlar Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, mahkeme heyetinin emriyle ve onların huzurunda jandarmaların ve çevik kuvvet görevlilerinin avukatlara müdahalede bulunduğunu söylüyor.

Ülgen, "Mahkeme, 120 milyon sayfa belge için 15 dakikada görüşünüzü açıklayacaksınız dedi. Bu imkansızdır. Bize 94.000 sayfa belge 15 gün önce teslim edildi. Bunun bu sürede incelenmesi de mümkün değil. Ama mahkeme bugüne kadar gelen bütün belgeler için söz verdiğini söyledi" dedi.

Ülgen bunun üzerine mahkemenin süreyi esnetmesi halinde avukatların buna saygı duyacağını söylemek üzere "usül hakkında" söz istediğini aktarıyor.

Ancak Ülgen söz istedikten sonra konuşma fırsatı tanınmadığını ve bu tür bir uygulamanın hukuka aykırı olduğunu belirtiyor.

"Bir avukat özellikle usul hakkında söz istediğinde hiçbir mahkeme, 'ben söz vermem' diyemez. Bu arada askerlere 'Celal Ülgen'i dışarı çıkarın' dendi" dedi.

Celal Ülgen bunun üzerine revire kaldırıldı.

Ergenekon davasında darp edilen bir başka avukat Hüseyin Ersöz de mahkeme heyetinin CMK 216. madde uyarınca avukatlara söz verdiğini açıkladığını söylüyor.

Bu maddeye dayandırılan gerekçe; dosyanın tamamı hakkında, delillerin tartışılması kapsamında söz verilmesi anlamına geliyor.

Ersöz, avukatlar Celal Ülgen ve Murat Ergün çıktıktan sonra da olayların devam ettiğini aktarıyor.

Ersöz, "Murat Ergün'ün stajyer avukatı duruşmaya ara verildiği sırada ipad'iyle görüntü aldığı iddiasıyla jandarma tarafından dışarı çıkarılmak istendi."

Ersöz, "İlk kez mahkeme heyeti salondayken çevik kuvvet görevlilerinin içeri girdiğini, stajyer avukatı almak için avukatlara müdahale ettiğini" söylüyor.

Hüseyin Ersöz, "Mahkeme başkanının bizzat isim vererek kimlerin zorla dışarı çıkarılması gerektiğini söylediğini" aktarıyor.

Darp edilen avukatlar fiziki müdahale ile ilgili rapor aldıklarını ve Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Ersöz'ün aktardığına göre, bugün duruşmadaki olayların ardından sanıklar da, "delillerin tartışılması için verilen 15 dakikalık sürenin yeterli olmadığı ve sözlerini delillerin tartışılması aşaması kapsamında dile getirmedikleri" beyanında bulundu.

Bu arada sanıklardan, Cumhuriyet gazetesi yazarı, CHP izmir Milletvekili Mustafa Balbay konuşurken, mikrofonu mahkeme başkanının talimatıyla kapatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAppleBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulİzmirTRTTercihYalçın Küçük
Görüş Bildir