Ergenekon'da Tutuklulukların Devamına...

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Suçlamaları Kabul Etmiyorum'

'Suçlamaları Kabul Etmiyorum'

Tutuksuz sanık Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu, iddia edilen Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun içinde ve böyle bir faaliyette bulunmadığını, bilgi sahibi de olmadığını söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük 'ün de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu, 275 sanıklı Ergenekon davasının 315. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Tuncay Özkan ile Alparslan Arslan 'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon , Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz 'ün de aralarında yer aldığı 14 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, 10 tutuksuz sanık da hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese , inceleme sonucunda tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı. Tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek, kararla ilgili savunmaya söz verilmediğini ifade ederek, karara tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Özese, Çiçek'i, ''14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 7 gün içinde itiraz edebilirsiniz. Söz vermiyorum. Oturur musunuz?'' diye uyardı.

'Suçlamaları kabul etmiyorum'

Esas hakkındaki savunmasını yapan tutuksuz sanık Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu , iddia edilen Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun içinde ve böyle bir faaliyette bulunmadığını, bilgi sahibi de olmadığını söyledi.

Dava sanıklarından Mustafa Koç ile yaptığı telefon görüşmesinin tapelerini okuyan Hasanhanoğlu, "Askeri nezaket içinde bayramlaşmak için yaptığım telefon görüşmesi nasıl örgüt konuşması olarak değerlendirilir. Takdiri mahkemenize bırakıyorum'' diye konuştu.

Hasanhanoğlu, davanın tanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök 'ün de duruşmada verdiği ifadesinde Cumhuriyet Çalışma Grubu'nu duymadığını söylediğini hatırlattı.

Haberin Tamamı İçin:

Ergenekon'da Tutuklulukların Devamına...

Esas hakkındaki mütalaaya karşı sanık savunmalarının alındığı Ergenekon davasında, rutin inceleme yapan mahkeme heyeti, 66 tutuklu sanığın mevcut hallerinin devamına karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 315'inci duruşmasında CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Veli Küçük, Tuncay Özkan ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık hazır bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında yer aldığı 14 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, yasa gereği 66 tutuklu sanık hakkında rutin değerlendirmenin yapıldığını ve tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı. Tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek de verilen karara ilişkin savunmada görüşünün sorulması gerektiğini belirterek itirazını dile getirdi. Mahkeme Başkanı Özese, verilen bu karara ilişkin 7 gün içerisinde 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etme haklarının olduğunu söyledi. Özese, bu nedenle Çiçek'in konuşma talebini reddetti. Ardından da tutuksuz sanık Cihandar Hasanhanoğlu'nun savunmasına geçildi.

Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu savunmasında, mütalaada sanıklardan Şener Eruygur, Levent Ersöz, Mustafa Koç ve Hasan Atilla Uğur ile örgütsel irtibat içinde olduklarını ve Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun içinde yer aldığının iddia edildiğini hatırlattı. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde suç tarihi olarak belirtilen 2000 ile 2003 yılları arasında 3 farklı General ile çalıştığını ve bu durumun da iddiaların asılsız olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Görev yaptığı döneme ilişkin Sarıkız, Ayışığı gibi darbe planlarını hazırlamakla suçlandığını da belirten Hasanhanoğlu "İddia edilen illegal bir arşiv oluşturmadım. Görevimi yasal mevzuat sınırları içinde yaptım. İddia edildiği gibi bir terör örgütü kurmadığım gibi, hiçbir mafyayla bağlantıda da bulunmadım. Askeri darbe sebeebiyle görevden alınmış bir babanın oğlu olarak böyle bir girişimin içinde olmam kendimi ve kişiliğimi inkar etmem ile eşdeğerdir. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Duruşma, Hasanhanoğlu avukatının savunmasıyla devam ediyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiDarbeErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulTerör
Görüş Bildir