Mustafa Balbay'a Takipsizlik

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ergenekon'da AKP'li Vekil Dinleniyor

Ergenekon'da AKP'li Vekil Dinleniyor

Ergenekon davasında, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" yayınlandığında Genelkurmay Harekat Başkanlığına vekalet eden ve dönemin Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı olan AK Parti milletvekili emekli Tümgeneral Şirin Ünal, tanık olarak dinleniyor.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu 274 sanıklı "Ergenekon" davasının 254. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Albay Dursun Çiçek, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 36 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmaya, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 29 tutuklu sanık gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" ile "internet andıcı" dosyasındaki bazı sanıkların talebi üzerine tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Şirin Ünal'ın hazır olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Mustafa Balbay'a Takipsizlik

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası'nda tutuklu olarak yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında 'Hakaret' suçundan yürüttüğü soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Ali İşgören, Balbay hakkında yürütülen soruştmaya takipsizlik kararı verdi. Başsavcı İşgören tarafından verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaptığı suç duyurusu üzerine hakaret iddiasından soruşturma yapıldığı belirtilerek, duruşma zaptı ve Balbay'ın gönderdiği dilekçesindeki beyanlarının değerlendirildiği belirtildi. Kararda, suçun unsurları yönüyle oluşmadığı ve bu nedenle kamu davası açılmasına yer olmadığı ifade edildi.

MAHKEME SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Ergenekon davası'nın tutuklu sanığı Mustafa Balbay, 14 Ocak 2012 tarihli Ergenekon Davasında, duruşmaya izleyici olarak gelen Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König'i "Brecht'in tiyatrosuna hoş geldiniz" anlamında Almanca sözlerle selamlamıştı. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, "İddia makamı olarak biz bu sözü anlamadık. Mahkemenin de anlamamış olma ihtimaline karşı bu sözün ne anlama geldiğinin kendisine sorulmasına talep ediyoruz" demişti. Balbay ise şu açıklamayı yapmıştı: “Bugünkü duruşmaya Almanya'dan Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König katıldı. Kendi ülkelerinde Bertold Brecht çok önemli bir tiyatro yazarıdır. Ben de onun anlayabileceği şekilde Türkçe karşılığı 'Brecht'in tiyatrosuna hoşgeldiniz' olan Almanca seslendim." Mahkemede bunun üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaCumhuriyet Halk PartisiErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulİzmirTiyatro
Görüş Bildir