Görüş Bildir

Erdoğan, YÖK Başkanlığı'na 'Alo Fatih'in Kardeşi Yekta Saraç'ı Atadı

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) Profesör Yekta Saraç'ı seçti.

Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk kez imza attığı uygulama ile YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'yı görevinden almıştı.

YÖK Başkanları, bürokrasideki genel usulün dışında atanıyor. Cumhurbaşkanı, YÖK üyelerinden birini başkan olarak tayin ediyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2011 yılında Çetinsaya'yı önce YÖK üyeliğine seçmiş ardından da başkan olarak atamıştı. Daha önce hiç bir YÖK Başkanı görevinden alınmamıştı. Çetinsaya, ilk kez görevinden alınan YÖK başkanı oldu. Çetinsaya'nın görevinden alındığı gün milliyet.com.tr, YÖK Başkanlığı için en güçlü adayın Yekta Saraç olduğunu kamuoyuna duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

'Sayın Cumhurbaşkanımız; açık bulunan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, 2547 sayılı Yükseköğretim

Kanununun 6 ncı maddesinin (c) fıkrası uyarınca Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof.Dr. M. A. Yekta Saraç'ı, açık bulunan Yükseköğretim Kurulu Üyeliği'ne, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 6'ncı maddesinin b/1 bendi uyarınca Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Demir'i seçmişlerdir.'

Aydın Hasan/milliyet.com.tr

Kaynak: http://sondakika.com/haber/haber-yeni...

Yekta Saraç kimdir?

1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur. Aynı yıl aynı bölümün Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı'na araştırma görevlisi olarak atanmıştır. 1987'de yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1991'de doktor unvanını almış, 1992’de yardımcı doçentlik kadrosuna atanmıştır. 1994’de doçent ünvanını almıştır. 1995 yılında doçentlik kadrosuna atanmıştır. 2000 yılında profesör olmuştur.

Biri ileri diğeri orta seviyede olmak üzere iki yabancı dil bilmektedir. 2005'te Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiş ve dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bu seçim onaylanmıştır. 19 Ekim 2009'da yine Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilmiştir ve bu seçimi cumhurbaşkanı Abdullah Gül onaylamış ayrıca 13 Mart 2008 tarihinde YÖK Yürütme Kurulu üyesi olmuştur ve 21 Ocak 2010 tarihinden itibaren YÖK Başkanvekili olarak görevini sürdürmektedir. Ekim 2013'te 3. defa YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu kontenjanından seçilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?