Guardian, Başbakan Erdoğan'ı TOMA Yaptı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan Ve Toma'lar Karikatür Konusu Oldu

Türkiye'de Gezi Parkı'nda paşlayan ve hem İstanbul'a hem de diğer illere yayılan toplumsal gösterilerde polisin göstericilere sert ve orantısız müdahalesi ilk günden beri tartışılıyor.

Bu tartışma aynı zamanda TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) sözcüğünün de sık sık kullanılmasına zemin hazırlıyor.

Protesto gösterilerinin başlamasından bu yana TOMA'lar kimi zaman çatışmalar çerçevesinde gündeme geldi kimi zaman da, çoğunlukla eylemcilerin sosyal medya üzerinden paylaştıkları şakalara konu oldu.

Örneğin Ankara'da eylemlerin merkez noktalarından birisi olan Tunalı Hilmi Caddesi'nin adı sosyal medyada bir anda TOMA'lı Hilmi Caddesi'ne dönüştü.

Bugün TOMA'lar Guardian gazetesinin usta çizeri Steve Bell'in karikatürünün de konusu.

Bell'in karikatüründe, arka planda bir gaz bulutunun içinde elleri coplu polislerin siluetinin görüldüğü karikatürde, Başbakan Erdoğan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı, TOMA olarak resmedilmiş.

Üzerinde bir Türk bayrağı asılı olan TOMA'nın önü ise, başına bir hilâl yerleştirilmiş ve bir filin hortumuna benzetilmiş burnundan tazyikli su fışkırtan Recep Tayyip Erdoğan'ı gösteriyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Guardian, Başbakan Erdoğan'ı Toma Yaptı!

Guardian gazetesi karikatüristi Steve Bell'in, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı TOMA'ya benzettiği bir karikatür yayınladı.

Karikatürde, Gezi Parkı direnişi konu edilirken, polisin aşırı şiddet göstermesi eleştirildi. Arka planda bir gaz bulutunun içinde elleri coplu polislerin siluetinin görüldüğü karikatürde, Başbakan Erdoğan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı, TOMA olarak resmedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanGezi ParkıİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSosyal Medya
Görüş Bildir