Görüş Bildir

Erdoğan: 'Türkiye İlave Bir Göç Yükünü Kaldıramaz'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Halihazırda çeşitli statülerde 5 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye Suriye veya Afganistan kaynaklı ilave bir yükü kaldıramaz' dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi'nin 950. yılı nedeniyle düzenlenen törenler kapsamında gerçekleşen buluşmada, büyükelçilere hitap etti. Erdoğan şunları kaydetti:

 • Gelecek yıl mart ayında düzenlemeyi öngördüğümüz ikinci forumumuzda da sizlerle yeniden buluşmayı ümit ediyoruz. Hem ülkelerinizin saygıdeğer liderleri ve bakanlarını hem de siz temsilcilerini çok daha geniş bir katılımla Antalya'ya bekliyoruz.

 • Malazgirt milletimizin bu topraklardaki yaklaşık bin yıllık mevcudiyetinin başlangıç noktasıdır. Malazgirt zaferiyle Anadolu'daki Türk varlığı tescil edilmiş ve burası bir Türk yurdu haline gelmiştir.

 • Milletimizin yolculuğunu maziden atiye kurulan sağlam bir köprü olarak görüyoruz. İçeride ve dışarıda adımlarımızı atarken maziden aldığımız güç ve ilhamla politikalarımızı belirliyoruz.

 • Vatandaşlarımızın güvenliğini temin amacıyla terör örgütlerine yönelik gerçekleştirdiğimiz sınır ötesi operasyonlar da bu anlayışla hareket ettik. Kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüzün olmadığını ortaya koyduk.

 • Dağlık Karabağ'daki işgalin sona ermesiyle bölgemizde kalıcı barış adına yeni bir fırsat penceresi açıldığını, Ermenistan'ın bunu değerlendirmesi halinde bizim de gerekeni yapacağımızı ifade ettim.

 • * Koronavirüs salgını karşısında tahliyelerden tıbbi yardımlara kadar elimizdeki tüm imkanları dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaktan çekinmedik. Ülkemizden talepte bulunan 159 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa sağlık malzemesi gönderdik.

"Taliban'dan gelen mesajlara ihtiyatlı bir iyimserlikle bakıyoruz"

"Taliban'dan gelen mesajlara ihtiyatlı bir iyimserlikle bakıyoruz"
 • Afganistan'da benzer bir insani duruş sergiliyoruz. Havaalanında gerekli düzenin sağlanması ve tahliye operasyonlarının devamı için orada görevli askerlerimiz ve diplomatlarımız olağanüstü çaba sergiliyor.

 • Uluslararası toplumun Afganistan'a ilişkin atacağı adımlar büyük önem taşıyor. Afganistan'da birinci öncelik halkın güvenliğinin tesis edilmesi için otorite boşluğunun giderilmesi ve hayatın normalleştirilmesi olmalıdır.

 • Afganistan'da kapsayıcı bir yönetim kurulması gerekiyor. Taliban liderlerinden gelen mesajlara şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle bakıyoruz. Afganistan'da önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban'ın sözleri değil icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir.

"Kardeşliğimizin gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz"

"Kardeşliğimizin gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz"
 • Belirsizliğin yanı sıra koronavirüs salgını, kuraklık ve ekonomik sorunlar Afgan halkının yükünü daha da ağırlaştırıyor. Bugün milyonlarca Afgan temel gıda malzemelerine muhtaç durumda. Yönetimde kim olursa olsun, uluslararası toplumun Afganistan'a yardım etmesi zaruridir. Türkiye olarak kardeşliğimizin gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

 • Halihazırda çeşitli statülerde 5 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye Suriye veya Afganistan kaynaklı ilave bir yükü kaldıramaz. Türkiye'nin maalesef öyle bir ana muhalefeti var ki 1.5 milyon Afganlı'nın Türkiye'de olduğunu söylüyor. Baştan aşağı yalan. Şu anda ülkemizde kayıtlı, kayıtsız 300 bin Afganlı göçmen vardır.

 • Ülkemizin batı sınırlarında yeni dramların yaşanmaması için göç baskısının azaltılması, bunun için de Afganistan'ın istikrara kavuşması önem taşıyor. Türkiye bu amaç doğrultusunda Afganistan'da tüm taraflarla yakın diyalog içerisinde olmaya devam edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
183
85
70
14
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Barney

şimdi bu konuşan tayyip. recep kötü olanı. bu da kötü ama daha ılımlı. demek ki bugün tayyip günüymüş. bişey olmaz 2 gün sonra recep yine çıkar, kimseyi kapı... Devamını Gör

Musikişinas Vito

Kitlesinin onu savunmak için küçük mazeretlere ihtiyacı var. Mültecilerin gelmesini isteyen selefi, talibancı tabanı "Kimseyi kapıda komayız" diyen tarafını ... Devamını Gör

V for Valkyr

Tayyip'i anlama sözlüğüne göre; Avrupa'ya "biraz para ateşleyin" diyor.

abdulrezak

O zaman sınıra bi asker yığsanıza izliyeceğinize? Kayıt altına alsanıza? AKP rezilliktir, akp pişmanlıktır..