Erdoğan: 'Türk Gemisine Saldıranları Ortaya Çıkartacağız'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Libya'da vurulan Türk gemisiyle ilgili soru üzerine saldırıyı kınadıklarını söyledi; "Sorumluların derhal Libya yetkilileri tarafından bulunması gerekir" dedi.

Libya'da Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisine düzenlenen saldırı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

"Bunu şiddetle kınıyoruz, burada hukuki bütün haklarımız mahfuz kalmak suretiyle de başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere işin takipçisiyiz, bu süreci takip ediyoruz. Sorumluların derhal Libya yetkilileri tarafından bulunması gerekir, bunun da takipçisi olacağız. Tabii şu anda Libya'nın kendi içinde ciddi bir sıkıntısı var, onu görmemiz lazım. Çok başlılık var, iki başlılık da demiyorum. Çok başlılığın içerisinde olan bir Libya'da maalesef böyle bir sıkıntı şu anda yaşanıyor. Takipçisiyiz ve bu konuyu inanıyorum ki asla bir gizliliğe veyahutta 'neticesi ne olursa olsun' demeden sonuna kadar kovalayacağız ve bu işin faillerini de inşallah ortaya çıkartacağız."

"Bayrağımız olması durumunda daha farklı olurdu"

''Her şeyden önce tabi, alınan bir ihbar neticesinde bir gemi vurulmaz. Eğer bir kuru yük gemisi, bunda silah olduğu ihbarı varsa ki bu Tobruk 13 mil açıklarında bir kuru yük gemisi. Bu, Türk bayrağı bandıralı olan değildi. Bu, Cook Island oraya ait bir bandıralı olan gemi ama geminin sahipleri Türk. Böyle bir silahlı atış veyahut da orada maalesef ateş altında kalması neticesinde üçüncü kaptan malum ölüyor. Bütün bunlara yönelik, Libya hükümetine yönelik şiddetli bir şekilde bunları kınadık, kınıyoruz. Bizim bayrağımızın olması halinde durum tabi çok farklı olurdu, o ayrı bir mesele. Fakat ne olursa olsun bunların yapması gereken, kalkarlardı bunlar kendi aynı şekilde sahil güvenlik botlarıyla vesaireleriyle bu gemiyi durdururlar, gemiyi limana çekerler ondan sonra da bu konteynerler açılır, bunun içinde silah var mı, yok mu görülürdü. Şimdi bunlar tabi daha henüz devlet olamamışlar. Devlet olmadıkları için bu tür yollara başvuruyorlar.''

Bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı Tuna-1 isimli kuru yük gemisi, İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere pazartesi akşam saatlerinde Tobruk Limanı'na giderken saldırıya uğramıştı. Saldırıyı, Tobruk hükümetine bağlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı üstlenmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir