Erdoğan, 'İmralı' İçin Gelecek Haftayı İşaret Etti

 > -

Erdoğan: 'Saygun'a Ziyaret İnsani Bir Görevdi'

Erdoğan: 'Saygun'a Ziyaret İnsani Bir Görevdi'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İmralı'ya Heyet İçin Tarih Verdi

Başbakan Erdoğan, İmralı'ya gidecek heyet ve Ergin Saygun ziyareti hakkındaki sorulara cevap verdi.

Başbakan Erdoğan İmralı'ya gidecek heyetle ilgili olarak, 'Heyet bu hafta ya da önümüzdeki hafta gidebilir' dedi.

SAYGUN'A ZİYARET

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emekli Orgeneral Ergin Saygun'a yaptığı ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, Saygun'un çalışma arkadaşı olduğunu söyledi.

Ziyaretle insani görevi yerine getirdiğini belirten Erdoğan, "Çalışma arkadaşımdı. İnsani görevimdi. Başka bir beklentim olmadı. Saygun Paşa'nın başka sıkıntıları da vardı. Ben onları da yakından takip ettim. İnsani görevimi yapmamın rahatlığı içerisindeyim. Başka paşa da olsa yine yaparım. Yasal süreç başka bir şey, insani görev başka bir şey." şeklinde konuştu.

BAHÇELİ'NİN SAYGUN TEPKİSİ

Sayın Bahçeli'nin dünyası ile bizim dünyamız çok farklı. Önce Bahçeli samimiyetini öğrenmeli. Öğrenmedi ki milletimiz ona gereken dersi verdi. Ben onların diliyle konuşmuyorum konuşmayacağım. Benim aldığım ahlak dersi bu değil.

İMRALI'YA GİDECEK HEYET

İmralı'ya ziyaret bu hafta içerisinde olmazsa önümüzdeki hafta olabilir. Bu konuda Adalet Bakanlığı'mıza herhangi bir başvuru söz konusu değil. Uygun olan 2-3 kişi gönderilebilir.

CİLVEGÖZÜ'NDEKİ PATLAMA

Cilvegözü'ndeki patlamayla ilgili başta İstihbarat teşkilatımız olmak üzere, bir çalışma devam ediliyor, süreç takip ediliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, soruşturması kapsamında 5 emekli askerin ifadeye çağrılmasıyla ilgili "Biz bu ülkede geçmişte yaşanmış bazı olumsuzlukları yaşamak istemiyoruz. Eğer yaşamak istemiyorsak bunun gereğini de yerine getireceğiz. Yapılan çalışmalar bunun çalışmalarıdır. Yargı kendi görevini yapıyor, yürütme olarak biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız" dedi.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

'İnsani Görevimdi'

Başbakan Erdoğan bugün oldukça sıradışı bir şekilde AK Parti MYK'sı öncesi basın mensuplarının AYAKÜSTÜ sorularını yanıtladı. Önce kendisini genel merkezde ziyarete gelen engellillerle poz verdi, ardından da soruları yanıtladı.

"İNSANİ GÖREVİMİ YERİNE GETİRDİM"

"Tutuklu ve hükümlü olanlarla ilgili olarak onlar bu ülkede mevcut yasaların gereğidir. Yasal düzenlemenin neticesi olarak bir ertelemeyle tahliye edilmiş olan Sayın Saygun benim beraber vazife yaptığım bir arkadaşım. Yaşça benden büyük. Amerika ziyaretimiz olmuştur birlikte. Bush’u ziyaretimde beraberdik Oval Ofis’te. Bu insani bir görevdi. Bu insani görevi yerine getirdim. Orada herhangi bir beklentim söz konusu değil. Saygun Paşa gittiğim zaman değil daha önce de birkaç ay önce de sıkıntılıydı. Ben o süreci de yakından takip ettim. Bilgi alışverişinde bulundum kızıyla, doktoruyla. Şu anda da insani bir görevi yapmanın mutluluğu içindeyim. Allah şifa versin. Astsubay olur, subay olur aynı şeyi bir başkası içinde yapabilirim. Yasal durum başka, bu insani durum başka."

Başbakan Erdoğan, Bahçeli'nin "Saygun ziyareti samimiyetsiz" çıkışını da değerlendirdi;

"Bahçeli’nin dünyası ile bizim dünyamız farklı. Önce Bahçeli’nin samimiyet dilini öğrenmesi lazım. O dili öğrenmediği için milletimizin verdiği ders ortada. Ben onların dili ile konuşmayacağım. Benim aldığım ahlak dersi farklı. Acaba millet Ak Parti’ye neden yüzde 50 oy veriyor da bunlara yüzde 12-13 oy veriyor. Millet akılsız oldu, bunlar yüzde 12-13 ile akıllı oldu. Böyle bir şey olabilir mi? Biz ahlak ve edep kuralları içinde görevimizi yapmaya devam edeceğiz."

İMRALI’YA GİDECEK HEYET

Başbakan Erdoğan İmralı'ya gidecek heyet konusunda da, "Bu hafta içinde olabilir. Bu hafta içinde ya da önümüzdeki hafta olur. Adalet Bakanlığı’na müracaat yapılacak. İlkelerimizi ortaya koyduk. O ilkeler çerçevesinde olur." açıklamasını yaptı.

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan, 'İmralı' İçin Gelecek Haftayı İşaret Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu hafta olmazsa gelecek hafta 2 ya da 3 kişi İmralı'ya görüşmeye gidecek" dedi.

Başbakan Erdoğan, MKYK toplantısı'na katılamak üzere geldiği AK Parti Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan, İmralı'daki görüşmelere ilişkin, "Bu hafta içinde olabilir. İlgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar, bu hafta içinde olabilirse bu hafta içinde olmazsa önümüzdeki hafta içinde, ama olacak. Bu konuda Adalet Bakanlığımıza henüz bir müracaat söz konusu değil, o müracaatlar yapılacak. İlkelerimizi ortaya koyduk, o ilkelerimiz çerçevesi içinde uygun olanlardan 2 ya da 3 kişi adaya gönderilebilir" diye konuştu.

Ergin Saygun'a ziyaret

Gazetecilerin emekli Orgeneral Ergin Saygun'a yaptığı ziyaretle ilgili eleştirileri hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Bir defa tutuklu olanlarla ilgili, hükümlü olanlarla ilgili olanlar. Onlar bu ülkedeki mevcut yasaların bir gereği, bir uygulamasıdır. Bunun dışında yine yapılan bir yasal düzenlemenin neticesi olarak gerek şu anda bir ertelemeyle tahliye edilmiş olan Sayın Saygun, benim beraber mesai yaptığımız bir arkadaşım. Yaşça benden gerçi büyük. Kendisiyle ABD ziyaretim olmuştur, Bush döneminde meşhur bizim 5 kasım 2007 görüşmemizde Oval Ofis'te o ekibimin içerisinde olmuştur. Bu denli birlikteliğimiz olan bir çalışma arkadaşım olmuştur. Bu bir insani görevdi. Bu insani görevi yerine getirdim. Orada herhangi bir beklentim söz konusu değil."

"Bir başkası olabilir aynı şeyi onlar için de yapabilirim"

Emekli Orgeneral Ergin Saygun'nun sağlık durumunun birkaç ay öncesinde de sıkıntılı olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti :

"Birçok yönden, böbreklerinden olsun, farklı yerlerden birçok sıkıntısı vardı. Ben o süreci de yakından takip ettim. Kızı Ece Hanım ile bilgi alışverişinde bulundum. Doktoruyla bilgi alışverişinde bulundum ve şu an insani göreve yapmış olmanın memnuniyeti, mutluluğu içindeyim. Allah şifalar versin. Bir başka subayımız olabilir, astsubayımız olabilir, bir başkası olabilir aynı şeyi onlar içinde yapabilirim. Yasal uygulama başka bir şey ama bu tür düşülen bir durumda gösterilen ilgi başka bir şey."

Başbakan, Saygun'u ziyaretinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından da eleştirildiğinin anımsatılması üzerine, "Bahçeli'nin dünyasıyla bizim dünyamız çok farklı. Bir defa, önce Bahçeli samimiyet dilini öğrenmesi lazım. O samimiyet dilini öğrenmediği içindir ki milletimizin verdiği ders ortadadır. Samimiyet dili farklı şey" dedi.

Bahçeli'nin diliyle konuşmadığını ve konuşmayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Çünkü benim aldığım ahlak dersi bu değil, farklı. Dolayısıyla milletimizin bu noktadaki takdiri her şeyin üzerindedir, milletimiz bir şeyi eğer farklı takdir ediyorsa milletimizin o takdirine dikkat etmek lazım. Acaba millet niçin AK Parti'ye yüzde 50 veriyor da bunlara yüzde 12, yüzde 13 gibi bir oy veriyor. Milletin genelinin bu noktadaki takdirinin hiç mi değeri yok, bunların söylediği mi doğru? Bunları çok iyi değerlendirmek lazım. Eğer millet, yüzde 50 ile AK Parti'ye ve liderine böyle bir onay veriyorsa, '3 dönem arka arkaya yürü' diyorsa burada demek ki bir incelik var. Milletin hepsi, yüzde 50'si akılsız

oldu, bunlar yüzde 12 ile 13 ile akıllı oldu böyle bir şey olabilir mi? Mümkün değil, dolayısıyla milletimin verdiği bu göreve layık olmak için biz ahlak kuralları içerisinde, edep kuralları içerisinde görevimizi yapmaya devam edeceğiz. İstismarı değil, istişareyi öne alacağız, istişare ile verdiğimiz kararları da uygulamaya geçireceğiz.'

İmralı'daki görüşmeler

Başbakan Erdoğan, Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya ikinci heyetin bu hafta gidip gitmeyeceğine yönelik soru üzerine de "Olabilir, bu hafta içinde olabilir. İlgili arkadaşlarım çalışmalarını yapıyorlar bu hafta içinde olabilirse bu hafta içinde, olmazsa önümüzdeki hafta içinde olur, ama olacak" dedi.

Bu konuya ilişkin Adalet Bakanlığı'na henüz bir müracaatın söz konusu olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "O müracaatlar yapılacak, ilkelerimizi ortaya koyduk, o ilkelerimiz çerçevesinde uygun olanlardan 2 veya 3 kişi adaya gönderilir" değerlendirmesinde bulundu.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlama

Erdoğan, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili de şu anda yapılacak açıklamaların erken olabileceğini söyledi. İçişleri Bakanlığı, emniyet istihbarat ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın müşterek çalışma yürüttüklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Temennimiz o ki en kısa zamanda bu sonuçlandırılır ve ona göre de resmi açıklamayı yaparız" dedi.

Bir gazetecinin patlamaya ilişkin bir kişinin gözaltına alındığını hatırlatması üzerine Başbakan Erdoğan, "Daha fazla gözaltılar da var, alınıyor tutanaklar falan... Bir kısmı bırakılıyor, şu anda son şeyi almış değilim" diye konuştu.

Erdoğan, saldırıda Suriye Ulusal Konsey Başkanı'nın hedef alındığı yönündeki iddiaları da bugün gazetelerde okuduğunu, bu konunun ne derece doğru olduğunu bilmediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, patlamada "Hedef Türkiye mi" soruya da "Ondan hiç şüphe yok, eğer bu Türkiye sınırları içerisinde oluyorsa Türkiye'yi bu işe bulaştırmak, tahrik etmek istiyorlar, bundan hiç endişe duymuyoruz. İstiyoruz ki her şeyi yerli yerinde oturtalım atmamız gereken adımları da ondan sonra atalım, ama şunu bilmenizi istiyorum hiç bir şey karşılıksız kalmaz" yanıtını verdi.

4. Yargı Paketi

Başbakan Erdoğan, 4. Yargı Paketi'yle ilgili dün çok verimli bir çalışma yaptıklarını, anayasa, ceza ve siyaset bilimcilerle konuyu değerlendirdiklerini belirtti.

Çalışmalar esnasında bazı yerlerde yeni düzenleme için teknik çalışma yapılmasını kararlaştırdıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Şimdi o teknik çalışmayı arkadaşlarımız yapacak, ondan sonra dar çerçevede nihai bir değerlendirme yapacağız, ondan sonra da Parlamento'da bu işi inşallah halledeceğiz" dedi.

Erdoğan, soruşturması kapsamında bazı emekli askerlerin ifadeye çağrılmasına ilişkin de şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanİmralıMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSuriyetahliye
Görüş Bildir