Erdoğan, Reuters Muhabiri Birsen Altaylı ile Tartıştı | Video

 > -

Erdoğan, Reuters Muhabiri ile Tartıştı

Erdoğan, Reuters Muhabiri ile Tartıştı

Başbakan Erdoğan Afrika ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Reuters muhabiri ile de bir tartışma yaşadı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Fas'ta bölgesel ilişkiler ve ikili ilişkileri değerlendireceğiz. Yarın da Cezayir'e geçeceğiz. Güçlü olan ikili ilişkilerimizi daha fazla arttırmak için neler yapabileceğimizi konuşacağız.

Tunus'a da bir ziyaret gerçekleştireceğiz. ARap Baharı'nı başlatan ülke. Biz de bu harekete destek verdik. Hükümet olarak Tunus'un ekonomik gelişimini desteklemeye devam ediyoruz. Ziyaretim vesilesiyle Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı da gerçekleştireceğiz.

KIZDIRAN SORU

Bir gazetecinin 'Ömer Çelik’in attığı tweetler, gerginliğin son bulması için atılması gereken bir adım var mı?' diye sormasının üzerine, Siz ne mesajı aldınız gazeteci olarak. Bunu öğrenmek istiyorum. Olan olaylardan 5 gündür aldığınız mesaj bu mu?' dedi.

Bir başbakan olarak da, vatandaş olarak da ben bu olayla ilgili olarak şöyle saf, temiz, oradaki duygusal bir aşırı uçların organize ettiği böyle bir eyleme katılma durumunda olanlar var.

'AĞAÇLAR KESİLMEDİ, KAYDIRILACAKTI'

Ben bu olaylarla ilgili olarak saf temiz oradaki duygusal sosyal medyadan aldıkları bilgilerle oraya katılanları bir kenara koyarsak aşırı uçların organize ettiği bir eylem var. Olay Gezi Parkı olayı değil. Ağaçların tamamen kaldırılması mümkün değil. 10 ağaç sökülüp Çağlayan'a parka götürülüyor.

'2 SENEDİR SES SEDA YOKTU'

Parka ne yapılacağını 2011'de açıkladık. 2 yıldır ses seda yok. Orada yayalaştırma çalışması yapıyoruz. O zaman da bir şey yok. Aklı selim sahibi milletimin bu oyuna gelmemesi gerekir. Masumane olarak ağaçlar kesiliyor, bilmem ne bunlar söz konusu değil.

CHP'li Lütfi Kırdar döneminde buradaki Taksim Kışlası yıkılmış ve yerine Stat yapıldı. Daha sonra Dolmabahçe Sarayı'nın ahırlarının olduğu yere Taksim Stadı alınıyor. Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi üzerinde alışveriş merkezleri var. Ceylan Otel orası da ağaçlıktı. Sökülerek bu otel yapıldı. Aynı şey etap Marmara'da yapıldı. Orası da tamamiyle söküldü ve şu anki haline getirildi. Gezi Parkı meselesi bu işin fitilini ateşledi vebali olanlar bu işin hesabını verecek.

CHP DURUMU İSTİSMAR EDİYOR

CHP burada saf vatandaşlarımın duygularını istismar ediyor. Kadıköy'de miting yapacağını söyleyen zat Taksim'e gidiyoruz diyor. Taksim'de konuşma yapamayınca çekip gitmek zorunda kalıyor. Burada CHP'nin rolü vardır aşırı uçlarla bir dayanışması vardır. Tüm olayların arkasında CHP zihniyeti ve aşırı uçlar var.

'SANDIKTA BİZİ MAĞLUP EDEMEDİLER'

Bütün bunları temel hak ve özgürlük olarak gösteriliyorsa benim temel hak ve özgürlüklerim ne olacak? Yanan araçların sahipleri ne olacak? Bunların bedelini kim ödüyor? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı buralara gidiyor. Ankara'nın İstanbul'la ne alakası var? İzmir'in İstanbul'la ne alakası var? Sandıkta AK Parti'yi mağlup edemeyenler bu yollarla bizi kontrol altına almaya çalışıyorlar. 10 ay sonra sandık var ve milletim burada gerekli cevabı verecek. Bunlara zemin hazırlayanlar bu süreci yaşatmışsa milletim bunlara en güzel cevabı verir. Biz millete efendi olmadık.

"BAŞBAKAN 'BU DURUMLARDA GİDER' DİYORLAR..."

Bakın bugün enflasyon açıklandı. Tek haneli rakamlarda bir enflasyon süreci var. Milli gelirin nereden nereye geldiği ortada. Bunu şimdi hazmedemeyen çevreler var. Türkiye güçlenmemeli. Türkiye medeniyetler seviyesinin üzerine çıkıyor demesi gerekenler artık başka bir şey diyor. Dün ben İstanbul'da açılışlar yaptım. Bunlardan bir tanesi Osmanlı Arşivleri'nin hizmet binasıydı. Şimdi de biz Fas, Cezayir ve Tunus'a gidiyoruz. Bakıyorsunuz birileri kalkıp Başbakan bu durumlarda kaçar yurt dışına gider diyor. Bunlar bir de siyasetçi olacak, acizler.

İTİDAL TAVSİYE EDENLER ÖNCE KENDİLERİ İTİDAL ÇİZGİSİNE GELSİNLER

İçeriden ve dışarıdan bağlantılar var dediniz, elinizde isim var mı?

Erdoğan: İstihbarat çalışmalarımız sürüyor. İsimleri ifşa etmemiz mümkün değil. Ama onların başlarıyla görüşme yapacağız. Bize itidal tavsiye edenler, kendileri önce itidal çizgisine gelsinler. 160 polisim yaralanmıştır. 60 vatandaş yaralanmıştır. Başbakanlık ofisimizi taşlanmıştır. Bunları yapanlar belli. Polis çekilsin deniliyor. Polis Başbakanlık'ı da korumasın. Polis çekilsin onlar gelsin Başbakanlık'ı işgal etsin. Kusura bakmayın. Dik değiliz, ama dik duracağız.

ASTILAR, ZEHİRLEDİLER

Bu ülkede çok şey oldu, Zamanında astılar zehirlediler.

TENCERE TAVA HEP AYNI HAVA

Tencere tava eylemi hakkında, 'Tencere tava hep aynı hava, geçmişte de gördük.'

'BİZİM DE ZORLA TUTTUĞUMUZ YÜZDE 50 VAR'

Reuters'dan bir muhabirin sorusu üzerine ikinci kez sinirlenen Erdoğan, 'Yumuşatıcı ifadeler neyse bana öğretirsen ben öyle konuşurum. Bütüm toplum diye toplumu suçlamayın. Bütün illerde bunlar olabilir. Sizin bu ülkenin evladı olarak bunları görmeniz lazım. Ne yapılmadı ki bu ülkede böyle bir adım attılar' dedi.

Gazeteci Burada tepki gösterenler herhangi bir partiye aitlik söz konusu değil, İnsanlar kendi yaşamlarıyla ilgili yasaklara eğitimden tutun da alkol düzenlemesine kadar bunlardan dolayı tepki gösteriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ı Sinirlendiren Soru

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'nda yaşananların aşırı uçların olayı olduğunu ileri sürdü. Başbakan basın toplantısında bir gazetecinin Kültür Bakanı Ömer Çelik'in attığı tweetleri sorması üzerine sinirlendi. Vatandaşların Gezi Parkı'nda yaşananları tencere ve tavalara vurarak protesto etmesine ise Başbakan'ın yorumu ''Tencere tava hep aynı hava'' oldu. Başbakan, Reuters muhabirinin bir sorusu karşısında da ''Türkiye'de evlerinde zor tuttuğumuz bir yüzde 50 var'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fas'a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

İşte Erdoğan’ın açıklamasından satır başları

KÜLTÜR BAKANI ÇELİK'İN TWEETLERİ SORULUNCA SİNİRLENDİ

('Ömer Çelik’in attığı tweetler, gerginliğin son bulması için atılması gereken bir adım var mı?' sorusu üzerine ) Siz ne mesajı aldınız gazeteci olarak. Bunu öğrenmek istiyorum. Olan olaylardan 5 gündür aldığınız mesaj bu mu?

Bir Başbakan olarak da, vatandaş olarak da ben bu olayla ilgili olarak şöyle saf, temiz, oradaki duygusal bir aşırı uçların organize ettiği böyle bir eyleme katılma durumunda olanlar var

Bu bir Gezi Parkı olayı değildir. Gezi Parkıyla ilgili 2 saat TV’de ifade ettim. Belediyemiz yaya genişletme çalışmalarında 10 tane ağacı kesmiyor, söküyor. Olay bu. Bizim gezi parkıyla ilgili hedefimiz nedir. 2011 seçimleri öncesi açıkladık. O günden bugüne kadar ses yok. Biz orayla ilgili yapılacakları açıkladık.

Yayalaştırma çalıştırmaları yapıyoruz yine sıkıntı yaşamadık. Ama bu olayda atılan adımlar dışarıdan içeriden atılan adımdır. Aklı selim vatandaşlarımızın bu oyuna gelmemesi lazım.

OLAYLARIN ARKASINDA AŞIRI UÇLAR VE CHP ZİHNİYETİ VAR

Olay Gezi Parkı olayı değildir. Şimdi zaten bu olayların arkasında aşırı uçlar ve CHP zihniyeti var. Topçu Kışlası tarihe ve kültüre sahip çıkmaktır. Gezi Parkındaki ağaç meselesi bu olayı fitilleme olayıdır. Bunun günahını çekecekler tabii. Benim saf, temiz vatandaşlarımı da buraya yönlendiriyor. CHP Kadıköy’de miting yapacağım diyor, son anda vazgeçiyor. Sonra Taksim'de konuşma yapacağım diyor, onu da yapamıyor. CHP’nin çok ciddi bir vebali vardır

CHP aşırı uçlarla dayanışma halindedir. Hukuk içerisinde miting mi yapacak, yapma hakkı var. Miting yapılacak yerler bellidir. Bizde onların her türlü güvenliğini sağlamak zorundayız. En tabii haklarıdır. Bütün bunları yaparken kendileri için hürriyet olduğunu iddia edenler eğer benim hak ve hürriyetime saldıranlar ne olacak. O kadar araç yakıldı, Allahtan ölen olmadı. Araçları yakılan vatandaşların hakkını kim ödeyecek.

ANKARA'NIN NE ALAKASI VAR

Ankara’nın ne alakası var, İzmir’in Gezi parkıyla ne alakası var. Olay aslında sandıkta AK partiyi mağlup edemeyenler bu yollarla geride bırakabilir miyiz bunun peşindeler. Süreç yakın. Sandıkta zaten gereken cevabı milletim verecek. Eğer biz anti demokratik bir uygulama yapıyorsak milletimiz bizi al aşağı eder.

BUNLAR ACİZ, ZAVALLI Onun için sakin olun, rahat olun. Evvellah bunlar aşılır, geçilir

Halk TV’ye konuşan AK Parti kurucularından ve eski Maliye Bakanı Abdüllatif Şener Gezi Parkı protestoları sürerken Başbakan Erdoğan’ın gerçekleştireceği Kuzey Afrika seyahatini eleştirerek, “Başbakan işine gelmediği bir şey olursa kaçar” demişti. .Bu olaylar ülkemizde çok oldu. Cumhuriyet eylemlerini de gördünüz. Çok çağrılar yapıldı. Hizmet aşkımızı aynı şekilde devam ettireceğiz. Enflasyon da bugün açıklandı. Gördünüz rakamları. Bunu şimdi hazmedemeyen güçler var. Bu yolda artık eşiği aştık demesi gerekenler bu yollarla ön kesmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Ben dün İstanbul’da açılışlar yaptım. Şimdi de Fas, Cezayir, Tunus’a gidiyoruz. Şimdi diyorlar ki “Başbakan bu zamanlarda hep yurtdışına gider” Bunlar aciz, zavallı. Bunlar aylar önce planlanmış ziyaretlerdir.

İTİDAL TAVSİYE EDENLER ÖNCE KENDİLERİ İTİDAL ÇİZGİSİNE GELSİNLER

(İçeriden ve dışarıdan bağlantılar var dediniz, elinizde isim var mı? sorusu üzerine) İstihbarat çalışmalarımız sürüyor. İsimleri ifşa etmemiz mümkün değil. Ama onların başlarıyla görüşme yapacağız. Bize itidal tavsiye edenler, kendileri önce itidal çizgisine gelsinler. 160 polisim yaralanmıştır. 60 vatandaş yaralanmıştır. Başbakanlık ofisimizi taşlanmıştır. Bunları yapanlar belli. Polis çekilsin deniliyor. Polis Başbakanlık'ı da korumasın. Polis çekilsin onlar gelsin Başbakanlık'ı işgal etsin. Kusura bakmayın. Dik değiliz, ama dik duracağız.

ASTILAR, ZEHİRLEDİLER

Bu ülkede çok şey oldu, Zamanında astılar (Menderes ve arkadaşları), zehirlediler (Özal'ı kastederek)

TENCERE TAVA HEP AYNI HAVA

(Tencere tava eylemi hakkında) Tencere tava hep aynı hava

BAHAR MEVSİMİNİ KIŞA DÖNDÜRME GAYRETİNDE OLANLAR VARÜ

Mısır’da yıllar yılı güdümlü olarak insanlar sandığa gönderilmiştir. Türkiye’de sandıklar açılır 6 saatte sonuç belirlenir. Burada AK Parti gibi bir parti kurulduktan 16 ay sonra iktidara gelmiştir. Türk baharı yönündeki haberler afaki. Bu bahar mevsimini kışa döndürme gayreti içinde olanlar var ama ona kavuşamayacaklar

YUMUŞATICI İFADELER NE OLABİLİR? BANA ÖĞRETİRSENİZ ÖYLE KONUŞURUM

Erdoğan, Reuters muhabiri Birsen Altaylı'nın 'Gezi parkı olayları dış basında da büyük yankı uyandırdı. Muhalif güç olarak tanımlandı. Sizin de küçümsediğiniz ve olayların daha fazla arttığına dair söylentiler var. Aşırı güç kullandığını düşündüğünüz polis için alınmış bir önlem var mı?' sorusuna şöyle cevap verdi Yumuşatıcı ifadeler ne olabilir, bana öğretirseniz ben öyle konuşurum. Bütün toplum demeyin buna aklım yatmaz. Bütün illerde bu ideolojik yapıların uzantıları vardır. Onları ayağa kaldırmış olabilir. Sizin şunu görmeniz lazım. Bu ülkede ne yapılmadı da böyle bir adımı attılar.

EVLERİNDE ZORLA TUTTUĞUMUZ YÜZDE 50 VAR

CHP yok, peki başka kim var. Tespiti yapabildiniz mi? Onların ideolojisi yok mu? Bizim evlerinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var. 'Aman sakin olun' diyoruz. Biz eğitimde yaptığımız yeniliklerle mi eleştiriyoruz. Oralarda hiç öyle bir pankart gördünüz mü? Siz işte buradan Reuters'ı böyle bilgilendiriyorsunuz. Böyle mesaj gönderiyorsunuz.

ALKOL DÜZENLEMESİ

Bu uygulamaları da bundan sonra da yapacağız. Karayollarında, benzin istasyonlarında alkol satışını düzenlemeyle biz ulaşımda kazaları nasıl minimum ederiz onun gayreti içerisindeyiz

FİRMALAR REKLAMLARINI KESİYORSA BUNN BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDERLER

Başbakan, ''Olaylar başlar başlamaz ülkemizde geleceklerin rezervasyonlarını iptal edildiği haberleri geldi, nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Doğru bulmuyorum. Firmalar reklamlarını olaylar nedeniyle kesiyorsa onlar da bunun bedelini çok ağır öderler. Bu firmalar bizden her zaman destek görmüşlerdir''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAkaryakıtAnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıİstanbulİzmirMısırÖmer ÇelikPolisRecep Tayyip ErdoğanTunusolay
Görüş Bildir