Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: 'Ofisimde Dinleme Cihazı Bulundu'

 > -

Erdoğan Odtü'yü Topa Tuttu

Erdoğan Odtü'yü Topa Tuttu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ODTÜ'de yaşanan olaylar hakkında konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ODTÜ'de yaşanan olaylar hakkında konuştu.

Erdoğan: "Bu üniversitenin yönetimini anlamış değilim. Bu üniversitenin yönetimi açık değil açık konuşuyorum. ODTÜ'de olanlar sözlü bir protesto değil, bu bir eylemdir. Protestocuların sırtında molotoflar vardı. Siz nasıl bir üniversite yönetimisiniz ki.. Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler eğer bunlarsa... Türkiye batmış demektir. 'Derslere girmiyoruz' diyorlar, derslere girseniz ne olur girmeseniz ne olur. Böyle öğretim üyeleri olsa ne olur olmasa ne olur. "

ERDOĞAN SUÇLUYU BULDU: TÜBİTAK.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Göktürk-2'nin uzaya fırlatılma törenine davet edilmemi hakkında konuştu.

Erdoğan: "Bu davet bizim dışımızdadır. Organizasyon TÜBİTAK'a aittir. Gül'ün davet edilmemesinde bizim suçumuz yoktur."

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan: “Çok Kazanan Daha Çok Vergi Verecek.”

Başbakan Erdoğan: “Çok Kazanan Daha Çok Vergi Verecek.”

Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi

Otoyol ve köprü özelleştirmesinde, fiyat tabii daha iyi olabilirdi ama günümüz şartlarına göre iyi olduğu söyleniyor. Geçiş ücretlerine istenildiği gibi zam yapılamayacak. Bunlar özel sektöri istenildiği gibi zam yaparlar gibi bir anlayış söz konusu değil. Ama bakım onarım işlerinde taviz yok."

Kadına yönelik şiddet

Kadına şiddet oran itibarıyla aslında artmıyor. Geçmişte medya bunları takip etmiyordu. Algılamada bir sıkıntı yaşanıyor. Eskiden bunların istatistiki verileri yayınlanmıyordu. Şimdi hepsini takip ediyoruz. Bizim dinimizde kadına kalkıp da vuramazsın, kadın da erkeğe vuramaz. Bunu yapıyorsan burada hukuk devreye girer.

Derecelendirme kuruluşlarına tepki

Kredi derecelendirme kuruluşlarıyla barışmam mümkün değil. Bunlar tamamen siyasi. Yunanistan batmış durumda 6 puan birden yükseltiyorlar. Türkiye'nin puanını gıdım gıdım yükseltiyorlar. Bunlar samimi değiller. Adalarını satan ülkenin kredi puanını hala 6 basamak yükseltiyorlar.

KEY dediler, topladılar, biz bunları ödedik. Biz Cumhurun sahibi olan cumhuriyetle asla bir hesaplaşmaya giremeyiz. Nasıl biz onla hesaplaşırız.

Enflasyon yüzde 30'du, nereleer geldik. Bunları anlatmayalım mı? Merkez Bankası 27. 5 milyar dolar döviz rezervi vardı, şimdi 120 milyar doları aştı. İMF borcu 23.5 milyardı, 890 milyon dolara düştü. Sıfırlıyoruz yakında. İMF'ye borç vereceğiz artık.

Son 10 yılın 79 seneye olan mukayesesini yapıyoruz. Bunu mukayese etmek için yapıyoruz. Bizi cumhuriyet düşmanı ilan ettiler. Biz 79 seneyi alıyoruz, sonra son 10 seneyi söyülyoruz, nereye geldik diye. Biz 3500 dolardan kişi başı geliri alıp 10 bin dolara çıkarmışsak, bunu söylemek bizim hakkımız.

Kılıçdaroğlu, kapıdan çıkarkan Deniz Baykal ziyaretinde, çıkışta aday değilim dedi. Ama sonra ertesi gün adayım dedi. Bu bir karakter tespitidir. Oluduğun gibi görün, göründüğün gibi ol.

Cumhurbaşkanı seçimi: Kılıçdaroğlu Gül'ü destekleyeceğini söyledi. Ben böyle bir tartışmanın içinde olmam. sayın Cumhurbaşkanı da bende konumumuzu biliriz. Kılıçdaroğlu'nun önünde biz satrant taşı olmayız.

Cumhurbaşkanı'nın davet edilmemesi: Bu davet tamamen bizim dışımızda. TÜBİTAK keşke böyle bir şey yapmasaydı. Cumhurbaşkanımızla görüşülseydi, daha iyi olurdu. Organizasyon tamamen TÜBİTAK'a aittir.

Bu hocaların yetiştirdiği öğrenci buysa ülke batmış

Siz nasıl öğretim üyesisiniz, sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler buysa....

Polis oraya neden geldi? Çok kısmi bir güvenlik tertibatı varken, çantaların içinde molotoflar varken öncü polisler takviye istedi. Ben şuna üzülülüyorum. Siz nasıl bir üniversite yönetimisiniz ki, Türkiye uydusunu fırlatırken olay oluyor.

Birinde yine toplantı yaptığımız mahale gelen öğrenciler, orayı taşlamaya başladılar. Bir üniversite genci, böyle bir toplantının yapıldığı yeri protesto adı altında taşlayabilir mi? Polis geldi, dağıttı. Bu olay ise bunun çok ötesinde.

ODTÜ olayları: Bu üniversitenin yönetimi samimi değil. Bilim Teknoloji toplantılarını TÜBİTAK merkezinde, ODTÜ'nün içinde yaparız. Bakanlar, askerler, bürokratlar, teknokratlar katılır. Ülkenin teknolojik gelişmelerini konuşuruz.

Deniz Baykal olayını Meclis'te duydum. Anında ordan müdahale ediliyor. TİB bu işi bitirdi, müdahale edebildi.

Bunlar devletin içine sızmış durumdalar. Deniz Baykal kasetinde de aynı durum var. Teknolojinin getirdiği imkanlar dışında, bir de getirdiği felaket var.

Yarın bazı medya organları 'engelleyemediysen niye ordasın' diye başlıklar atacak. Bunun geçmişine bakmak lazım.Sizin geçmişiniz, dedeleriniz bunu sıfırlayabildi mi? Bi kere tohumlama yanlış.

Tunceli'deki fişlenmeler: Takibi devam ediyor. Derin devlet meselesi. Bazı devletin kurumları arasında ciddi yanlış alışkanlıklar var. Bu yanlış alışkanlıkları tamamıyla kazıyıp atamıyorsunuz. Dinlemede dahil. Kim derseki tamamen bitirdik, hayır. Ben de dahil bu dinleme bitmedi.

Turgut Özal konusu beni üzüyor. Kafalardaki bulanıklıkları gidermek için Devlet Denetleme Kurulu'nu devreye soktuk. Neticede çıkandan sonra, Adli Tıp bile nihai kararını açıklayamıyor. Liderlerin bir çoğu bunları hep yaşadılar.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan: "Patriotların Yeri Belli Oldu"

Başbakan: "Patriotların Yeri Belli Oldu"

Füzelerin yerleştirileceği yeri açıkladı, İran'dan gelen açıklamalara sert çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV'de katıldığı programda Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İran'dan konuya ilişkin gelen açıklamalara sert çıkan Başbakan Erdoğan, " 'Patriotlar yerleştirilirse 3. Dünya savaşı çıkar' diyen İran Genelkurmay Başkanı saçmalıyor" dedi.

Başbakan, Patriotların Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'a yerleştirileceğini de belirtti.

"İran Genelkurmay Başkanı Saçmalıyor"

İran'dan Patriotlarla ilgili yapılan açıklamalara sert tepki veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

" 'Patriotlar yerleştirilirse 3. Dünya Savaşı çıkar' diyen İran Genelkurmay Başkanı saçmalıyor. Gereksiz bir şey. Genelkurmay Başkanı önce kim adına konuşuyor, ne adına konuşuyor? Biz Cumhurbaşkanı ile konuştuğumuz zaman 'o kendi düşüncelerini söylüyor, bizim öyle bir düşüncemiz yok' diyor. Bakıyorsunuz sonra bir başkası çıkıp başka konuşuyor. Yani İran'da kim kim adına konuşuyor ne adına konuşuyor, orada söylem kimdedir, böyle devam edip gidiyor. İran'da herkes konuşuyor."

"Muhalefet Bizi Anlamıyor"

Başbakan, patriotlar konusundaki kararı Türkiye'nin kendisinin vereceğini ifade ederek, "Biz kendi kararımızı kendimiz veririz. Gerçi kendi ülkemin muhalefeti bile bizi anlayamıyor ve topraklarımızı NATO'ya devrettiğimizi söylüyor. NATO'nun amir hükmünde üye ülkelerin topraklarının savunucusu NATO'dur hükmü var."

"Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş"

Başbakan Erdoğan, Suriye sınırına yerleştirilecek patriotların yerleriyle ilgili de açıklama yaptı. Başbakan, "Patriotlar, Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'a yerleştirilecek" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Ofisimde Dinleme Cihazı Bulundu'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV - Star ortak yayınında Oğuz Haksever, Mehmet Barlas, Nermin Yurteri, Nazlı Öztarhan'ın konuğu oldu. Erdoğan 2012 yılının gelişmelerini değerlendirerek ve soruları yanıtladı.

"Kuvvetler ayrılığı konusunda gerçekten karşı mısınız?" sorusuna Başbakan Erdoğan şöyle yanıt verdi:

Bu gerçeği 75 milyonun benden dinlemesini istiyorum. Türkiye'de kuvvetler ayrılığını en güçlü savunan partinin lideriyim. Kimse bunu eğip büküp sağa sola çekmesin. Yargı öle zamanlar oldu ki yasamanında alnına müdahale etti, yürütmenin alanınada müdahale etti. 411 olayı yaşadık. Tarihi bir olaydır. Anayasa mahkemesi yargı buna müdahale etti.

Yargı hukuka uygun mudur değil midir diye bakar. Kendisinin yasama organın yerine koyamaz. Glataport'un satışını biz yapıyoruz ama bunu yargı engelliyor. Eksik olanı söyler ben o eksiği gidermek sureti ile yine yaparım. Erkler arası yetki ihlaline karşıyız. Biz kuvvetler ayrılığını en güçlü savunan ülkeyiz. Çünkü bunun bedelini ağır ödedik. Bu engellemelerde kaybeden millet oluyor."

"BÖYLE İDARİ BİR GÜÇ KAZANAMAZSINIZ"

"Yargı hükümetin beklentilerine uygun mu hareket etemeli? Başbakan bunumu söylüyor?" şeklinde ki soru üzerine Erdoğan şunları söyledi:

"Yargının yürütmenin yasalara aykırı aldığı bir karar varsa bunları denetleme hakkı vardır. Buna söyleyecek herhangi birşeyimiz yok. Benim bakanım bir müdürü tayin edecek. ama siz bunu durduruyorsunuz. 11-12 kez bir şube müdürünü ataymazsa, siz burada ne ararsınız? Bir hukuk oluşuyor ve bunu bir yerler koruyor. Böyle idari bir güç kazanamazsınız. Kent hastaneleri diye projemiz var. 5 yıldır bunu bürokratik engellemeler nedeniyle hayata geçiremiyoruz. Konya'daki konuşmamda ben bu sıkıntıları dile getirdim. Ben yetki alanlarında davranmasına davet ediyorum. Hizmet etmesi gereken yerin milletimiz ve devletimizdir. Bu her zaman olmuyor ama zaman zaman olmasıda bizi kaybettiriyor. Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmadaki yarışta geri bırakıyor."

"Söyledkleriniz yanlış anlaşılıyor. Bunu kastlı mı yapıyorsunuz?" sorusuna Erdoğan, "Eğer bu tartışmalar olmazsa ben Başbakan olamam" dedi.

"ADALET SİSTEMİ HIZ KAZANDI"

'Tutuklama sayısı artmaya başladığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Şu anda cezaevlerine giriş tutuklama sayısı artmaya başladı. Bunun nedeni, adalet sisteminin hız kazanmasıdır" dedi.

"CUMHURBAŞKANI İLE AYNI DÜŞÜNÜYORUZ"

"Meclisi fesih yetkisi kuvvetler ayrılığına aykırı" denmesinin üzerine Erdoğan, "Başkanlık sisteminde kuvvetler ayrılığı kalkmıyor. ABD'ye baktığınızda inceleme sistemi çok güçlü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde yetkiyi Meclis'e bağlanmıştı. Gazi o zaman kuvvetler ayrılığından bahsetmiyor. Gazi kuvvetler birliğinden bahsediyordu. Burası çok minidardır. Belki bunu savaş şartları nedeniyle yaptı ama uzun süre kullanıldı" şeklinde konuştu. Benim arzum parlamentonun gücünü daha da artırmak. Referanduma daha da açık yapıyı güçlendirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kuvvetler ayrılığı konusunad yaptığı açıklama hakkında ise Başbakan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı ile aynı düşünüyoruz" dedi.

ERDOĞAN: BİZİM YOLUMUZ 'BANA DA İŞKENCE YAPILSAYDI DAĞA ÇIKARIM' DEĞİL

Kış dolayısıyla terör olaylarının azalması, Bülent Arınç ve İdris Naim Şahin'in açıklamalarının ahtırlatılması üzerine başbakan Erdoğan, "Ben herkesin yerli yerinde bazı kanaatlerini sergilerken, eğip bükmeden bunları konuşmamız lazım. Yani terör konusunda, terörle mücadelede ittifak sağlayamıyorsak bu bizim için büyük bir açıktır. Burada bir kan varsa kanla temizleyemezsiniz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz terörle mücadeleye devam edeceğiz ama Meclis içerisindeki uzantılarıyla müzakere de ederiz. Bizim derdimiz terörle mücadelede milletimizi refaha nasıl ulaştırırız. Bizim değerlerimizde anlatmak konuşlamak ikna etmek var. Ama Meclis'te etkinliği olmayan uzantılarla görüşmeyiz, teröristleri kucaklayanlarla görüşmeyiz. Yani bizim yolumuz 'bana da işkence yapılsaydı dağa çıkarım' değil. Dağa çıkışı engelleyebilirsek ne mutlu bize. Dokunulmazlık denen olay nasıl kalkar? Bu yasalarla belirlenmiştir. Bununla ilgili yargının attığı adımlar var. Bu fezleke olarak Meclis'e geldiğinde bu konularla ilgili olarak biz grup olarak çalışırız. Terörle mücadelede ittifak sağlayamıyorsak bu bizim için büyük bir açıktır. İçeriğle ilgili çok çalışma yaptık. Bir yere geldik. Ancak bakın bir yanlış başka bir yanlışla temizlenemez. Burada bir kan varsa kanla temizleyemezsiniz. Bu adamı iyi atmamız lazım. Diyarbakır cezaevi hakkında görüşlerimiz çok önceden açıklanmıştır. O işkenceleri ben de gördüm. Biz bunu meydanlara taşımadık oralarda söylemedik."

ULUDERE OLAYI

Uludere olayının yıl dönümünde bu konu ile ilgilde açıklamalarda bunlunan Erdoğan şunları kaydetti:

"Biz AK Parti olarak biz yaşatmanın gayreti içerisindeyiz. Uludere'nin soykırım olduğunu söyleyen kişi Başbağları konuşmuyor, Yeditepe'yi, Bingöl'ü konuşmuyor. Buralarda askerlerimiz topluca şehit edildi. Bu ülkede TSK bazı imtihanlardan geçti. Yeditepe'yi yaşayan komutanla dalga geçtiler. Uludere'ye ilişkin görüntülerde sadece hareketler görünüyor. Burada iki geçek var; bir kaçakçılığı meşrulaştıralım, iki terör adına yapılıyorsa buna göz yumalım.

Uludere'yi bu kadar basite indirgemeyelim. Sonuçta terörist de sivildir. Biraz sabredelim ölen 34 kişiyle ilgili yargı kararını bekleyelim. Sürekli sivil denmesini bir beyin yıkama hamlesi olarak görüyorum. Daha netice ortaya çıkmadan terör örgütü ve uzantıları kalkıyorlar bize 'illa özür dileyeceksin' diyorlar. Gerekirse özür dilerim. Bir Dersim olayını yaşamış olan CHP'nin oralı olan başkanı yaşananları neden konuşamıyor? Dersim olduğu zaman onlar tek partiydi alternatifleri bile yoktu. Uludere olayının olduğu günün sabahında ROJ TV'nin bu olayı ağlayarak vermesi kuşku verici şeyler. İstismarın boytularını açıkça gösteriyor. Bu istismarlara karşı elele vermemiz gerekiyor. Bir Güngören olayını düşündüğünüz de bu sıradan bir olay değildi. Konutların iş yerlerinin olduğu yerde terör vatandaşlarımızı vurdu. Onlarca kişi şehit oldu. Bunlar hiç konuşulmuyor. Varsa yoksa Uludere. Bizim buradaki yöntemimiz yargıdır. Genelkurmayımız görevinin gereğini yaparak askeri yargıyı devreye soktu. Aynı şekilde savcılık da olayla ilgili devreye girdi."

KILIÇDAROĞLU KADAR CESUR DEĞİLİM

Sona gelinen Ergenekon Davası konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan şunları kaydetti: "Ben Sayın Kılıçdaroğlu kadar cesur değilim, Anayasa'yı çiğneyemem. Anayasanın ilgili maddesini göz göre göre çiğneyemem. Yargıya müdahale yetkim yok. Silivri Cezaevi en uygun şartlarda yapılmıştır. Silivri bir açık hava hapishanesi değildir. Konuyla ilgili yargı ne karar verirse ona saygı duyarız. Bizim gündemimizde af diye birşey yok. Benim silahlı kuvvetler mensupları için tutuksuz yargılanma isteğimi söylemişimdir. Ama bunun ötesine geçmem. Yüce divan kararının Ergenekon'a emsal teşkil etmesi mümkün değil. Biz tutuklu vekillerin tahliyesi yönünde bir söz vermedik. CHP Genel Başkanı verilmemiş bir sözü verilmiş gibi yaparak bizi zan altında bırakıyor. Bu insanlar seçildiklerinde tutuklu muydu, değil miydi? Siz dışarda hiç mi aday bulamadınız da bunları aday gösterdiniz? Bu CHP ve MHP'nin mantığını ters çalıştığını gösterir. Bundan sonrası Anayasa'da bir değişiklik yapmak suretiyle aday olabilmek şartlarında tutuklular milletvekeli olamaz. Suçun nevi ağır olduğu halde cezaevinden çıkarılmış olanlar var. Eğer bunu kullanırsanız yarın başkaları da bu yoldan girer. Devletteki derin yapı tamamen temizlendi diye bir iddia içinde olmadık. O kadar büyük bir iddiada bulunamam. Derin yapının sıfırlandığı bir ülke yoktur. Her ülkede bu tür yapılanmalar vardır. Önemli olan bu tür yapılanmaların darbelere neden olup olmadığıdır. Biz bu yapıların zararını en aza indirdik."

EŞİM BENDEN ÖNCE ÖLMESİN

Özal'ın zehirlenmesi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, "Cumhurbaşkanımız Devlet Denetleme sistemini devreye soktu. Birtakım sonuçlar ortaya çıktı. Ama Adli Tıp Kurumu bile daha net sonuç söyleyemedi. Abdullah Bey'de ben de zehirlenme konusunda hassastır. Eşim benden önce ölmesin, ben eşimden önce öleyim. Önce tedbir, sonra tevekkür" diye konuştu.

EVİMİN ALTINDAKİ OFİSİMDE DİNLEME CİHAZI BULUNDU

Hozat'daki fişlemeler konusunda da açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:
"Hozat'taki fişlenme iddiaları üzerine başlattığımız takip devam ediyor. Devletin bazı kurumlarında 'derin devlet'ten kalma kötü alışkanlıklar var. Ben dahil bu dinlemeler bitmemiştir. Derin devlet denen olay boş durmuyor. Evimin altındaki ofisimde dinleme cihazı bulundu. Önemli olan bunu kimin koyduğunu bulmak. Deniz Baykal'la ilgili kaseti de kimin yaptığı bulunamadı. Olayı duyduğumda Mecliste kulisteydim, Bakan Yıldırım'a talimat vererek yayını kestik. Ama Deniz Baykal bu konuyla ilgili hassasiyetimi anlayamadı."

ERDOĞAN: SİZİN YETİŞTİRDİĞİMİZ ÖĞRENCİLER BUNLARSA TÜRKİYE BATMIŞTIR

ODTÜ'de yaşanan olaylar ve sonrasında göz altına alınan öğrenciler konusunda da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

"Ben bu üniversitenin yönetimini anlayabilmiş değilim, bunlar samimi değiller. Yine aynı şekilde bir toplantı sırasında, öğrenciler toplantı mahaline gelerek taşlamaya başladılar. Bu son olay ise bunun çok çok ötesinde. Polis oraya neden geldi? Kampüse sırt çantalarında bulunan molotoflarla gelen kişiler, eylem sırasında bunları yaktılar ve bunun üzerine polis destek istedi. Siz nasıl bir üniversitesiniz. Sizin yetiştirdiğimiz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır. Bu öğrenciler uydumuz fırlatılırken gururlanacağı yerde lastik yakıp eylem yapıyor. Sonra neymiş protesto için derse girmiyorlarmış. Böyle üniversite öğretim görevlisi olsa ne olur olmasa ne olur."

Medyanın bu insanları sahiplendiğini belirten Erdoğan, her olayda faturanın polise kesildiğine dikkat çekerek,

"Orada lastik yakılmamış olsa molotof atılmamış olsa polis oraya neden girsin" dedi.

"TÜBİTAK KEŞKE DAVET ETMEYİ ATLAMASAYDI"

Göktür'ün fırlatılma törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davet edilmemesi konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, "TÜBİTAK keşke Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet etmeyi atlamamış olsaydı. Medya bunun faturasını yine bize kesti ama organizasyon tamamen TÜBİTAK'a aittir" dedi.

"BİZİM CUMHURUN SAHİBİYLE BİR ALIP VEREMEDİĞİMİZ YOK"

Ekonomi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, "Biz son 10 yılın 79 yılla kıyaslamasını yapıyoruz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle Cumhuriyet'le hesaplaşmakla suçlanıyoruz. Biz 79 seneyi bütün olarak alıp son 10 senede nereye geldiğimizi gösteriyoruz. Devletin borçlanması, nerelerden nerelere geldi. Merkez Bankası döviz rezervi 121 milyar doları aştı. IMF'ye borcumuzu da Mayıs ayında sıfırlıyoruz. IMF'ye 5 milyar dolar borç verecek duruma geldik. Bankalarımız iflas ediyordu, biz kamu bankalarının borçlarını ödedik. KEY denilen ödemeleri yaptık. Bunları anlatmayalım, anlatınca Cumhuriyet'le hesaplaşıyorlar deniliyor. Bizim cumhurun sahibiyle bir alıp veremediğimiz yok."

Muhafazakarlaşma konusu hatırlatılan Erdoğan, "Ben hala muhafazakarım, bunda değişen bir şey yok" dedi.

Erdoğan ayrıca, zengin olandan daha fazla vergi alacaklarını belirterek, "Bu gelişmiş ülkelerde de böyle. Çok kazananlar da bundan rahatısız olacaklar ama rahatsız olmasınlar. Sonuçta kazanan bu ülke olacak" dedi.

"KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARIYLA BARIŞMAM MÜMKÜN DEĞİL"

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye verdiği notlar konusu hatırlatıldığında ise Başbakan Erdoğan, "Kredi derecelendirme kuruluşlarıyla barışmam mümkün değil" diyerek, "Bunlar tamamen siyasi. Yunanistan batmış durumda 6 puan birden yükseltiyorlar. Türkiye'nin puanını gıdım gıdım yükseltiyorlar. Bunlar samimi değiller. Adalarını satan ülkenin kredi puanını hala 6 basamak yükseltiyorlar" şeklinde konuştu.

"HUKUK DEVREYE GİRER"

Kadına şiddet olayları hakkında görüşleri sorulduğunda Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

"İnsan olarak alınabilecek tedbirlerin azamisini alıyoruz. Kadına şiddet oran itibarıyla aslında artmıyor. Geçmişte medya bunları takip etmiyordu. Algılamada bir sıkıntı yaşanıyor. Eskiden bunların istatistiki verileri yayınlanmıyordu. Şimdi bunların hepsinin istatistiki değerleri alınıyor. Biz Müslüman'ız bizim dinimizde kadına sen el kaldıramazsın vuramazsın, kadın da erkeğe vuramaz. Şimdi hepsini takip ediyoruz. Bizim dinimizde kadına kalkıp da vuramazsın, kadın da erkeğe vuramaz. Yasada çok ciddi düzenlemeler getirdik. Bunlar yakalandığı zaman gerekeni yaparız. Bunu yapıyorsan burada hukuk devreye girer."

"BİRİLERİNE FATURA KESMEK DOĞRU DEĞİL"

Askerler arasında intihar olaylarının sayısının fazla olması ile ilgili soruya Erdoğan, konuyu a'dan z'ye incelediklerini belirterek şunları söyledi:

"Kışlada intihar genelde er ve erbaşlar arasında oluyor. Sadece intiharlar içerideki olaylarla ilgili değil. Edindiğim bilgiler Genelkurmay Başkanımızın bana açıkladığı Türkiye bu olaylarda geri sırada. Sayın Genelkurmay başkanımız bizde bu olayları a'dan z'ye incelettiğini söyledi. Bizde bu olaylar azalmakta. Bunların bir çoğu psikolojik şeyler. Ordumuzun toplamını aldığınızda bu ordunun içine geleni gideni düşünelim. Bir üsteğmen intihar etti. Onunla ilgili olarak herşey her yerde rahatlıkla açıklanamaz. Bunlar yargınının içindedir ve bunları doğru bulmuyorum. Askerin içinde intiharlar oluyor da dışarıda olmuyor mu? Bunlar çok çirkin şeyler. Yazılı ve görsel medyadan benim ricam bu konularda daha hassas olması, hele hele sosyal medya. Birilerine fatura kesmek doğru değil. Yazılı ve görsel medayadan ricam bu konuda daha hassas olmasıdır."

'OTOYOL ÖZELLEŞTİRMESİNDE FİYAT İYİ'

Geçtiğmiiz günlerde gerçekleşen otoyol ve köprülerin özelleştirilme ihalesi ile ilgili Başbakan Erdoğan şunları kaydetti: "Otoyol ve köprü özelleştirmesinde, fiyat tabii daha iyi olabilirdi ama günümüz şartlarına göre iyi olduğu söyleniyor. Geçiş ücretlerine istenildiği gibi zam yapılamayacak. 'Bunlar özel sektör istenildiği gibi zam yaparlar' gibi bir anlayış söz konusu değil. Zamlar konsunda enflasyon kriter olacak. Ama bakım onarım işlerinde taviz yok."

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Ofisimde Dinleme Cihazı Bulundu'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBilimBingölBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırDövizErgenekonGenelkurmay BaşkanıIMFİntiharİranKahramanmaraşKemal KılıçdaroğluMehmet BarlasMerkez BankasıMilliyetçi Hareket PartisiNATOOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞehitSosyal MedyaStar tvSuriyeTerörTunceliTurgut ÖzalTürk Silahlı KuvvetleriYunanistanZamolayvergizam
Görüş Bildir