Beyaz Saray'dan O Fotoğrafa Açıklama

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan, Obama İle Görüştü

Erdoğan, Obama İle Görüştü

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile Suriye'yi görüştü

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Obama'ya Suriye Telefonu

Erdoğan'dan Obama'ya Suriye Telefonu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Obama ve Erdoğan acil görüşmede ne konuştu?

Obama ve Erdoğan acil görüşmede ne konuştu?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki son gelişmelerle ilgili ABD Başkanı Barack Obama'yla telefonla görüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın, telefon görüşmesinde, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde olmalarını kararlaştırdıkları bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında 36 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi.

Görüşmede, Beşşar Esad'in yönetimden ayrılması ve Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması da dahil Suriye'deki siyasi geçiş sürecini hızlandırmaya yönelik çabaların koordinasyonunun ele alındığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İki lider, son olarak Halep'te de görüldüğü üzere, Suriye rejiminin kendi halkını hedef alan saldırılarından ve rejimin vahşeti yüzünden Suriye'de insani koşulların kötüleşmesinden giderek daha fazla endişe duyduklarını ifade etmişlerdir.

Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, ülkelerinde yerlerinden edilen, Türkiye'ye ve komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan Suriyelilere yardıma yönelik çabaları koordine etme konusunda da mutabık kalmışlardır.

İki lider, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde olmalarını kararlaştırmışlardır.

Başbakan Erdoğan, görüşme sırasında, Colorado'da yaşanan trajedide hayatlarını kaybedenler için taziye dileklerini de iletmiştir.”

T24

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ın Telefonu Kızdırdı!

Erdoğan'ın Telefonu Kızdırdı!

BM'nin arkasından iş çevirmekle suçlandı

Rusya’nın resmi haber ajansı RİA, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında önceki akşam gerçekleşen Suriye krizi konulu telefon görüşmesini “BM çerçevesi dışına çıkan ciddi adım” ifadesiyle tarif etti.

Rusya’nın resmi haber ajansı RİA, Beyaz Saray’ın çekinmeden Suriye’de Beşar Esad rejiminin bir an önce devrilmesi için çevre ülkelerle doğrudan çalışmalar başlattığını öne sürerek, Erdoğan-Obama görüşmesini eleştirdi.

Görüşmeyi "BM dışı planların çalıştırıldığının bariz kanıtı" sayan ajansın haberinde İngiltere'nin sunduğu ve müdahale içeren Suriye karar taslağının Rusya ve Çin tarafından veto edilmesinin ardından, ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice'ın "Biz bundan böyle BM dışı yollardan krizi çözeceğiz" demesi hatırlatıldı.

Başbakan Erdoğan dün akşam Obama ile yaptığı görüşmede Esad'ın gidiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini dile getirmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Obama-Erdoğan görüşmesindeki ilginç ayrıntı

Obama-Erdoğan görüşmesindeki ilginç ayrıntı

Başkan Obama'nın Oval Ofis'te Başbakan Erdoğan'la görüşmesi sırasında çekilen fotoğraf Beyaz Saray'ın resmi sitesinde yayınlandı

Başkan Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la telefonla görüştüğü sırada diğer eliyle de beyzbol sopasını tuttuğu görüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Bir elinde telefon bir elinde sopa

Dün Beyaz Saray’ın resmi sitesinde görüşmeye ilişkin bir fotoğraf da yayınlandı. Fotoğrafta Obama’nın elinde tuttuğu beyzbol sopası Washington’da günün tartışması haline geldi.

Gazeteciler Barack Obama’nın elindeki sopanın neyi temsil ettiğini merak ettiler. Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısında sözcü Jay Carney resimle ilgili soru yağmuruna tutuldu. Bir gazeteci sopanın ahşap mı yoksa alüminyum mu olduğunu sordu. Başka bir gazeteci ise sopanın profesyonel bir oyuncudan mı hatıra olduğunu öğrenmek istedi. Ayrıca Suriye konusundaki bir telefon görüşmesine ait resimdeki sopanın Obama yönetiminin dış politika yaklaşımını sembolize edip etmediği de sorular arasındaydı. Carney, şimdilik sadece “Obama’nın bir beyzbol fanı (hayranı) ve Chicago White Sox taraftarı olduğunu” söyleyebileceğini belirt...

Haberin Tamamı İçin:

Obama'nın Beyzbol Sopasının Hikayesi

Obama'nın Beyzbol Sopasının Hikayesi

Obama'nın elindeki beyzbol sopası neyi ifade ediyor? Beyaz Saray Sözcüsü cevapladı. Sorular ve cevaplar; Amerikan küstahlığının yansıması oldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye ordusunun Halep’e onlarca tankla saldırdığı önceki gün ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla aramıştı.

Dün Beyaz Saray’ın resmi sitesinde 36 dakika süren görüşmeye ilişkin bir fotoğraf da yayınlandı. Fotoğrafta Obama’nın elinde tuttuğu beyzbol sopası, Washington’da günün tartışması haline geldi.

Gazeteciler Barack Obama’nın elindeki sopanın neyi temsil ettiğini merak ettiler. Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısında, sözcü Jay Carney resimle ilgili soru yağmuruna tutuldu.

Bir gazeteci sopanın 'ahşap mı yoksa alüminyum mu' olduğunu sordu. Başka bir gazeteci ise sopanın profesyonel bir oyuncudan mı hatıra olduğunu öğrenmek istedi. Ayrıca Suriye konusundaki bir telefon görüşmesine ait resimdeki sopanın, Obama yönetiminin dış politika yaklaşımını sembolize edip etmediği de sorular arasındaydı.

Carney, şimdilik sadece “Obama’nın bir beyzbol fanı (hayranı) ve Chicago White Sox taraftarı olduğunu” söyleyebileceğini belirtti. Bunun dışındaki detaylar için resmi inceleyeceğini de sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Beyaz Saray'dan O Fotoğrafa Açıklama

Beyaz Saray’dan AA’ya açıklama: "Fotoğrafı Obama’nın Erdoğan ile devam eden yakın ilişkisini vurgulamak için yayımladık"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcü Yardımcısı Caitlin Hayden, ABD Başkanı Barack Obama’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaparken çekilen fotoğrafıyla ilgili olarak, ”Bu fotoğrafı sadece, Başkan Obama’nın Başbakan Erdoğan ile devam eden yakın ilişkisini vurgulamak ve onların Suriye’de kötüye giden durum hakkındaki önemli görüşmelerine dikkati çekmek amacıyla yayınladık” dedi.

Hayden, Türkiye’de tartışma yaratan, Obama’nın, Erdoğan ile telefon görüşmesi sırasında çekilen fotoğrafına yönelik AA’ya açıklama gönderdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinİngiltereRecep Tayyip ErdoğanRusyaSuriye
Görüş Bildir