Erdoğan: 'O Kapağı Yapanlar Şerefsizdir, Alçaktır'

 > 
118PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti kongresine müdahil olduğu eleştirilerine cevap verdi; "Bu partinin kurucu genel başkanıyım. Anne baba evladını nasıl izlerse, ben de ilk kongreyi öyle izledim" dedi. Kendisine "Vesayet" suçlaması yapan Bahçeli'ye ise, "Türkeş hayatta olsaydı, göz hareketlerine bakmadan böyle bir şey yapabilir miydi?" diye sordu. Nokta dergisinin kapağına da çok sert tepki gösteren Erdoğan,  "Hayatımda selfie yapmış değilim, bir defa ben şehit tabutuna sırt dönecek kadar şerefsiz değilim. Ama o kapağı yapanlar şerefsizdir, alçaktır" ifadelerini kullandı.

TRT'nin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 12 Eylül Cumartesi günü yapılan 5. AK Parti Olağan Kongresi ile ilgili değerlendirmeler de yaptı. 

Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun kongre öncesi kendisiyle yaptığı görüşmeyi eleştirenlere tepki gösterdi. Davutoğlu'nun "vesayet" altında genel başkanlık yaptığını iddia eden MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de isim vermeden eleştirdi.

"Sayın Davutoğlu’nun kongre öncesi benimle görüşmesinden daha doğal bir şey olamaz. Ben bu partinin kurucu genel başkanıyım. Anne baba evladını nasıl izlerse, ben de bu ilk kongreyi öyle izledim. Öncesinde de Sayın Davutoğlu gelip düşüncelerimi sordu, ben de kendisiyle paylaştım. Çünkü Türkiye bir dönüm noktasında. Atılması gereken adım çok önemli. Bir parti çıkıp, ‘Bu bir vesayet’ diyor. Ne vesayeti ya? Türkeş hayatta olsaydı, Türkeş’in göz hareketlerine bakmadan böyle bir şey yapabilir miydi? Herkes yerini, konumunu iyi belirlemeli."

"O kapağı yapanlar şerefsizdir, alçaktır"

Nokta dergisinin kapağında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bir fotoğrafı şehit cenazesinde selfie çeker gibi montajlanmıştı. Daha sonra derginin bu haftaki sayısı, ''Cumhurbaşkanı'na hakaret ve terör örgütü propagandası'' yapıldığı gerekçesiyle toplatılmıştı. Erdoğan bu kapağa çok sert sözlerle tepki gösterdi.

https://twitter.com/tvahaber/status/644277343679213568

"Şahsıma saldırı, gereğini yapacağım"

"Bunun basın özgürlüğüyle ilgisi yok. Hayatımda selfie yapmış değilim. Bazı insanlar bunu yapabiliyor ama ben yapmadım. Bunu montajla… Bir defa ben şehit tabutuna sırt dönecek kadar şerefsiz değilim. Ama o kapağı yapanlar şerefsizdir, alçaktır. Benim karakterimi de onlar çok iyi bilir. Gereken neyse onu yapacağım. Hukuk içerisinde avukatlarıma da talimat verdim. Şehidin bizim dünyamızdaki anlamı bellidir, onların dünyasında da bellidir. O zaman kendi resimlerini ya da peşinden gittikleri zatın resmini koyarak bunu yapsınlar. Yazılı ve görsel medya özgürlük adı altında bir başkasının özgürlük alanını ihlâl edemez. Bu benim şahsıma saldırıdır. Bedelini de bunlar ödeyecektir."

"Maalesef kendilerine çekidüzen vermediler"

Başta Cizre olmak üzere bazı Güneydoğu illerindeki sokağa çıkma yasaklarını değerlendiren Erdoğan'ın konuşmasından diğer satır başları şöyle:

"Çözüm süreci içerisinde tabii valilerimiz kendilerine verdiğimiz talimatlar gereği ciddi manada bu terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmiyorlardı. Belki kendilerine çekidüzen verirler, belki bu şekilde devam etmezler ama maalesef kendilerine çekidüzen vermediler. Tam aksine bu süreç içerisinde ne yazık ki bir hazırlık safhasının içerisine girdiler. Nitekim bundan önceki yaşadığımız 7 Haziran seçimlerinde bunu gördük, Doğu'da, Güneydoğu'da gördük."

"Seçim güvenliği noktasında alınan bütün tedbirlere rağmen terör örgütü oralarda sızma hareketlerini yapmak suretiyle, belli yerlere belli kanallarla tehditlerini yapmak suretiyle başta muhtarlar olmak üzere bu tehditlerle oradaki sandık kurullarında kurdukları otoriteyle ne yazık ki bir çok yerlerde, köylerde, mezralarda, mahallelerde tehditle oyların kendi destekledikleri siyasi partiye gittiğini tespit ettik."

"Teröre destek veren medya ve sermaye grupları bedel ödeyecek"

"Dertleri kurtarılmış bölge"

"Lojmana ateş ediyorlar, havan topuyla lojmana. Niye? Çünkü orada devletin resmi güvenlik gücünü asla kabul etmiyorlar. Çünkü bunların derdi başka, yani kurtarılmış bölgeler. Ama bu ülkede bunlara asla böyle bir fırsatı vermeyeceğiz. Ama buradan da sesleniyorum onlara destek medya grupları, onlara destek veren sermaye grupları, onlara iç ve dış destek verenler bunun bedelini er veya geç ödeyecekler."

"Uygulamaya gelince..."

"Bir bakıyorsun bir eşbaşkan çıkıyor, bayan ne diyor 'bizim arkamızda YPG var, KCK var yani terör örgütü var' vesaire sayıyor. Şimdi bunu söyleyen bir mantıktan daha başka ne bekleyebiliriz. Bu bir teröristin söyleyebileceği en ileri derecedeki ifade ne ise o ifadeyi güya sözde siyasetçi bu şekilde kullanabiliyor. Bunlara karşı bu noktada tabi biz bir tavır özellikle bekliyoruz. Bunu tüm müttefiklerimize söylüyoruz. Avrupa'da, NATO'da vesairede hepsine söylüyoruz. Onlarda bizimle görüşürken güzel ifadeler kullanıyorlar ama uygulamaya geldiği zaman maalesef beklediğimiz neticeyi alamıyoruz. Temenni ederim ki bundan sonra alırız."

İsrail’in Mescid-i Aksa'ya saldırıları

“Temennim odur ki bu konu bir an önce çözülür aksi takdirde bu gidiş hayra alamet bir gidiş değil. Yani burada İsrail yönetimi bence çok çok yanlış bir adım atıyor. Adeta İslam Dünyasını tahrik etmek suretiyle Filistin'de, Orta Doğu'da yani yeni bir maalesef ateşlemeyi veya burada bu işin fitilini yakma noktasında attığı adımla öyle zannediyorum ki Orta Doğu'ya çok ciddi zarar verecekler."

"Bu can bu tende olduğu sürece..."

Erdoğan bundan önce de Gençlik Kulübü Federasyonu Kongresi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada da PKK ile mücadele için mesajlar verdi. "Paralel yapı terör örgütüyle iş tutuyor" diyerek Gülen Cemaati'ni de hedef aldı. Cumhurbaşkanı, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimi işaret etti.

"Ülkede 'demokrasi güçlenmesin, siyaset çözüm aracı olmasın' diye ellerinden geleni yapan siyasetçiler, medya mensupları olduğunu üzüntüyle görüyoruz. Şimdi soruyorum: Ey sermaye sahipleri, ey medya mensupları; yahu bu teröristlerin eline bu silahları kimler veriyor, bunlar bu silahları nereden buluyor? Bu ülkede, benim Mehmetçiğimi şehit edenlere, siz ey paralel yapı nasıl alkış tutuyorsunuz, bunun hesabını nasıl vereceksiniz? Şu anda bu paralel yapı terör örgütüyle iş tutmuş vaziyette, el ele, omuz omuza... Ama şunu bilsinler ki, bu can bu tende olduğu sürece, biz bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz."

"Paralel yapı terör örgütüyle iş tutuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT'deki söyleşisinden önce Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen Türkiye Gençlik Kulübü Federasyonu Kongresi'nde konuşmuştu.

Buradaki konuşmasında PKK ile mücadele için mesajlar veren, "Paralel yapı terör örgütüyle iş tutuyor" diyen Erdoğan;

"Ülkede 'demokrasi güçlenmesin, siyaset çözüm aracı olmasın' diye ellerinden geleni yapan siyasetçiler, medya mensupları olduğunu üzüntüyle görüyoruz. Şimdi soruyorum: Ey sermaye sahipleri, ey medya mensupları; yahu bu teröristlerin eline bu silahları kimler veriyor, bunlar bu silahları nereden buluyor? Bu ülkede, benim Mehmetçiğimi şehit edenlere, siz ey paralel yapı nasıl alkış tutuyorsunuz, bunun hesabını nasıl vereceksiniz?" ifadelerini kullandı.

"1 Kasım'da terörü toprağa gömün"

"Bugün geriye bakınca kimin kazanan, kimin kaybeden olduğunu çok daha ne görebiliyoruz. Silah tüccarları, çeteler, Türkiye üzerinde karanlık tezleri olanlar kazanırken, gariban Anadolu evlatları kaybetti. Oğulları namluların ucunda, idam sehpalarında ölen analar, yürekleri yanan babalar kaybetti. O günün kazananları ise işte bugün yine sahnede. Tarih boyunca bu milletin evlatları arasına nasıl nifak sokmak istedilerse bugün de aynı şekilde nifak sokmaya çalışıyorlar. Dün olduğu gibi bugün de ülkemiz terör sopasıyla hizaya sokulmak, tedip edilmek isteniyor. Terör örgütü ve onun siyasi uzantıları tarafından aynı kirli senaryo ile kadim kardeşliğimiz tahrip edilmeye çalışılıyor. Türkiye'nin dört bir yanında cenazeler defnedilirken, öfkeyle kalkan yumruklar inecek yer ararken, inanın bana birileri ellerini ovuşturarak bu sahneleri izliyor. Onlar seviniyorlar. Onlara fırsat vermemek lazım. Sizlere sesleniyorum, önümüzde 1 Kasım, işte bu 1 Kasım adeta bir milat olsun, bir yeniden doğuş olsun. Bu yeniden doğuşta da bu ülkede inşallah bu terörü gelin toprağa gömün diyorum."

"Birileri çıkmış, iyi saz çalıyormuş"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı da eleştirdi.

"Şimdi birileri çıkmış iyi saz çalıyormuş. Ne diyor? 'Bayrağa saygısızlık yapan mı var' diyor. Bayrakları indirmeye çalışan sizsiniz. Son zamanda akıl verenler sayesinde bir kaç yerde Türk bayrağını dalgalandırdınız diye, bunu yutacağımızı mı zannediyorsunuz. Teröristlerin cesetlerini, kendi bayrağınızla sarıyorsunuz ve orada onlar huzurunda güya cenaze namazı kılıyorsunuz. Bunu da sosyal medyadan her yerle dünya ile paylaşıyorsunuz. Sizin gerçek yüzünüz o."

Kaynak: TRT ve AA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir