"Bu Davranışlar Büyük Şerefsizlik"

 > -

Erdoğan: 'O Askerler İhanet İçinde'

Erdoğan: 'O Askerler İhanet İçinde'

Başbakan Erdoğan Sarıyer'de katıldığı kavşak ve yol açılışında konuştu...

Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’daki askeri mühimmat deposunda yaşanan patlama sonrasında yazılı görsel medyanın tavrını eleştirdi. Bazı emekli askerlerin televizyona çıkarak konuyla ilgili yorum yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Maalesef bazı emekli askerler geldikleri ocağa ihanet ediyorlar. Sizin göreviniz bu mu ? Bu toplumda dezenformasyon yapıyorlar. Bu işin incelemesi yapılacak bekle. Bir saatte iki saatte netice bekliyorlar.” diye konuştu.

PATLAMADA BÜYÜK ÇELİŞKİ

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı tören ile resmi olarak hizmete girdi. Erdoğan, tünel açılışı öncesi uydu bağlantısı ile bazı kavşak ve yol düzenlemelerinin açılışlarını da yaptı.

Tünel açılışında yaptığı konuşmada muhalefeti eleştiren Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Kartal ve Kadıköy metrosunu gezmesini tavsiye etti. Kılıçdaroğlu ile İzmir’de yaptıkları açılışı da hatırlatan Erdoğan, “Anamuhalefet başkanı zaman zaman bir şeyler söylüyor. Önce bir defa metro nedir; hafif metro nedir? Sayın Genel Başkan önce bunu bir öğren. Senin İzmir ile anlattıkların metro değil hafif metrodur. Bunların maliyetini hesaplamaya çalışan milletvekillerin var. İzmir bu ulaşım sistemlerini yapamamıştır. Ulaştırma Bakanlığı’ndan yardım istemiştir. Oradaki raylı sistemler Ulaştırma Bakanlığı’nın katkısı ile tamamlandı.” dedi.

Konuşmasında Afyonkarahisar'daki askeri mühimmat deposunda yaşanan patlamaya da değinen Erdoğan, verilen kayıpların üzücü olduğunu söyledi.

Patlamada şehit olan 25 askerin acısının herkesin yüreğini dağladığını belirten Erdoğan, “Depremlerde, sel felaketlerinde, trafik kazalarında ve diğer olaylarda verdiğimiz kayıplar da aynı şekilde hepimizi üzüyor.” dedi.

Bu tür olaylara karşı kayıpları en aza indirecek tedbirleri aldıklarını belirten Erdoğan, olayın ardından medyada yapılan yorumlara tepki gösterdi. Erdoğan, “İşte Perşembe günkü olayla ilgili. Olya olduğu andan itibaren, yazılı ve görsel medyaya düştüğü andan itibaren. Atılan başlıklar, yapılan yorumlar inanın bilerek değil, sadece bakıyorsunuz farklı senaryolarla, birisi alıyor emekli bir generali getiriyor, birisi alıyor bir emekli askeri getiriyor. Kendisi olmadığı süre içersinde ne tür el bombaları üretilmiş, ithal edilmiş bundan haberi yok, kendi zamanındaki var olanlar üzerinden açıklamalar yapıyorlar.” diye konuştu.

Medyayı takip eden vatandaşların da anlatılanları gerçek zannettiğini ancak bunun doğru olmadığını dile getiren Erdoğan şöyle konuştu: “İşin gereği bu değil. Maalesef bazı emekli askerler geldikleri ocağa ihanet ediyorlar. Sizin göreviniz bu mu ? Bu toplumda dezenformasyon. Bunlar bunu yapıyor. Bu ahlaki değildir, vicdani değildir. Bu milletin gelecek ideallerine ket vurmaktır. Ben milletimi bu noktada özellikle uyarmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Köşe yazarlarının yorumlarını da eleştiren Erdoğan, “Bazıları da bakıyorsunuz köşelerinde yapılan bazı hatalar varsa bu hataları kasta mahsus yapıyor. Bekle, dur bakalım. Bu işin incelemesi yapılacak. Ondan sonra da gerekli açıklamaları yapılacaktır. Hemen bir anda bir saatte, iki saatte netice bekliyorlar. Nerede var, hangi işte var netice. Orada daha yangın sürüyor bakıyorsunuz hemen değerlendirmeler başlamış. İtfaiyesi yaklaşamıyor. Ulaşamıyor onlar bir taraftan yorum yapıyorlar. Biz bir taraftan telaş içindeyiz, acaba havadan nasıl söndürme işlerini yaparız? Yapabilir miyiz? vs… Onlar sürekli tahrik ediyorlar. İnsaf edin, ama bunların böyle bir insafı yok. Çünkü bunlar ne kadar yaralayabiliriz? Ne kadar vurabiliriz? Dertleri bu.” İfadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

'Bazı Emekli Generaller Ocağa İhanet Ediyor'

'Bazı Emekli Generaller Ocağa İhanet Ediyor'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan'dan BDP'ye: Ya Kandil ya TBMM

Başbakan Erdoğan'dan BDP'ye: Ya Kandil ya TBMM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "CHP ve MHP'ye sesleniyorum" diyerek "Gelin Sivas'ın ötesinde teşkilatınızı ayağa kaldırın. Orada beraber demokrasi mücadelesi verelim" dedi. BDP'ye de mesajlar veren Erdoğan "Dağda siyaset yapmak isteyenler dağa çıksınlar. İki tercih var ya Kandil ya TBMM. Meclis diyorsan gel mücadeleni Meclis'te ver" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip rdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile 20 kavşak ve yolun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Her türlü sorunun çözüm yeri, demokratik siyaset alanıdır. Dağda siyaset yapmak isteyenler, buyursunlar dağa çıksınlar. Teröristlerle kucaklaşanlar, parlamentoda millet adına mücadele veremezler. Vermeye kalksalar dahi saygı göremezler. Zira iki tercih var ya Kandil ya TBMM. Eğer Meclis diyorsan gel mücadeleni Meclis'te ver, o zaman seninle müzakere masasına oturacak siyaseti, iktidarı bulursun'' dedi.

Tabela partisi olmayın

Başbakan Erdoğan, ''CHP'ye, MHP'ye sesleniyorum. Gelin Sivas'ın ötesinde teşkilatlarınızı ayağa kaldırın, çalışsınlar, halkın arasına karışsınlar. Diyorum ki; tabela partisi olmayın, halkın arasına karışın. Orada sadece AK Parti olmamalı, siz de olmalısınız. Orada beraber demokrasi mücadelesi verelim, demokrasiyi birlikte güçlendirelim. Teşkilatı çalıştıracaksınız, sürekli... Bu süreklilik kazanırsa o zaman göreceksiniz ki, terör örgütü ve onun uzantısı, bu ülkede ciddi manada kan kaybedecektir'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

“Eski Paşalar Vatana İhanet Ediyorlar”

Afyonkarahisar’daki cephanelik patlamasının ardından emekli askerlerin basında çıkan eleştirel yorumlarına tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Ocaklarına ihanet içine girmişler” ifadelerini kullandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanİstanbul’un Yedi Tepesine Yedi Tünel” projesi kapsamında yapımı tamamlanan Sarıyer - Çayırbaşı tüneli ile 20 kavşak ve yolun açılışını yaptı. Erdoğan 2 bin 25 metrelik tünelin açılışını yaptıktan sonra makam aracının şoför koltuğuna oturarak tünel boyunca araç kullandı.
Açılış öncesinde yaptığı konuşmada,Afyonkarahisar’da meydana gelen patlamaya da değinen Erdoğan, “Olay olduğu andan itibaren atılan başlıklar yapılan yorumlar...Sadece farklı senaryolarla biri emekli generali getiriyor kendi olmadığı sürede ne tür el bombaları ithal edilmiş bundan haberi yok. Kendi zamanında varolanlar üzerinden açıklamalar yapıyorlar. Vatandaşım da dinleyince sanıyor ki işin gerçeği bu. İşin gerçeği bu değil maalesef. Bazı emekli askerler geldikleri ocağa ihanet ediyorlar. Sizin göreviniz bu mu? Bu ahlaki değildir bu vicdani değildir bu milletin gelecek ideallarine ket vurmaktır. Bazıları da bakıyorsunuz köşelerinde yapılan bazı hatalar varsa kasta mahsus yapıyorlar. Bekle dur bakalım. Bu işin incelemesi yapılacak. Hemen bir anda bir saatte netice bekliyorlar” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, diğer konularda özetle şunları söyledi:

KISKANÇLIK ÖLDÜRÜYOR
Bizi kıskançlık öldürüyor. Birileri bir şey yapamıyorsa, yapanın attığı adımın da önünde duruyorlar. Derdimiz neydi biliyor musun? Bugün burada onu söylemek istiyorum. Derdimiz aslında Taksim’den geçen metroyu Maslak’taki İTÜ kampüsünde çıkarmaktı. Orada bir triyaj alanı oluşturalım demiştik. İSKİ’nin orada devasa bir yeri vardı. Biz yerin altında olmaya kotundan da istifade etmek suretiyle açığa çıkacak vagonların bakımını yapacağımız bir alan vardı. Ne yazık ki o zamanın üniversite yönetimi inanır mısınız bana hendek atlattı. Bize onu yaptırtmadı. Bu da olmazsa olmaz bir şeydi. Mecburen sanayi mahallesinin orada yerin altında triyaj alanı yapmak durumunda kaldık ki o da bize 250 milyon liraya maloldu. Bu tür şeylerle uğraşıyoruz.

MEDYA KULP TAKTI
Yazılı ve görsel medyanın kopardığı kıyameti biliyorsunuz. Bu toplumu moralize etmeleri gerekirken karşıt güçlerle birlikte demoralize etmenin gayreti içine giriyorlar. Bu köprüler tamir bakım olmayacak mı? Bu bakımlar yapılmasın diye bir felaketle karşı karşıya kalacak olursak o zaman ne diyeceksiniz? O zaman da teneke takıp çalacaksınız. Bunlar olacak. Bunun için de en uygun mevsim ne zaman? Yaz. Neden? Okullar kapalı. Bu süre içinde bunu süratle yapalım dedik. Birçok kulp taktılar. Şu anda bitti okullarla beraber bu sıkıntı aşılıyor.

METROYA DAVET ETTİ
Cumhuriyet tarihi boyunca İstanbul’da yapılan kavşak ve yol yatırımlarının toplamından daha fazlasını şu son 8 yılda yaptık. Tabii bunlar rahatsız oluyorlar. Söylemek durumundayım. ‘İzmir ilimiz şöyle çalışıyor’ diyor. Önce bir defa bak metro nedir hafif metro nedir. Sayın genel başkan önce bunu bir öğren. Senin İzmirle ilgili anlattıkların metro değil. Bunlar hafif metrodur. İzmir bu ulaşım sistemlerini yapamamıştır. Yapamadığı için Ulaştırma Bakanlığımız’dan yardım istemiştir. Ben bakanımıza verdiğim talimatla oradaki raylı sistemlerde bakanlığımız devreye girmiş oradaki hizmetler beraber yürümüştür. Bunlar hafif metro. Metro burada. Kadıköy - Kartal metrosunu hizmete açtık. Ana muhalefet genel başkanına tavsiye ederim. Kadıköy belediyesi kendi elinde. Kadıköy’e geldiğinde Kadıköy - Kartal ziyareti yaparsa isabetli olur. Hiç olmazsa metroyu görür.

Haberin Tamamı İçin:

"Bu Davranışlar Büyük Şerefsizlik"

Konuşmasında muhalefete sert sözlerle yüklenen Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Özel ve ÖSYM Başkanı Ali Demir'e yönelik eleştirileri yanıtlarken, "Çok açık ve ağır konuşuyorum. Kurumlara yönelik, milleti galeyana getirmeye yönelik bu davranışlar şerefsizliktir" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

5 Eylül çarşamba akşam afyondan elim bir haber aldık. Akşam mühimmatın sayımı srasında büyük bir patlama vuku buldu. 25 canımızı, Mehmedimizi orada şehit verdik. Şehitlerimize allahtan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.

Olayın ardından hükümetimiz, yerel yetkiller harekete geçti.Orman Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız incelemelerde bulundu. Olayla ilgili adli işlemler devam ediyor.

Afyonda meydana gelen olaydan dolayı hepimizin yüreği yanıyor. Hiç kimse eleştriden azade de değildir. Medya gerekli soruları sormakta ve cevap aramaktadır. Toplum daha şefffaf bir noktaya ilerlerken, bizdeki bu doğru bilgilenme anlayışı yenilenmeli. Olayı araştırma boyutunu aşıyor, tam anlamıyla bir linç kampanyasına dönüşüyor.

Önce sosyal medyada, ardından yazılı ve görsel basında haber aktarmak niyeti aşıyor. Sansasyonel boyutlara ulaşıyor.

Muhalefet de her hadiseyi siyaset mazemesi yapıyor.

Olayla ilgili doğru soru sormak yerine, hükümete yönelik linç hareketine dönüşüyor. Topyekün bir karalamaya dönüşüyor.

Biz hükümet olarak 10 yıldır devlet kurumlarını şefaf hale getirirken şunu dile getirdik. Bir kişinin hatası bir kurumu bağlamaz dedik. Ama medya ve muhalefet bunu bütün kurumu sorumlu tutuyor.

Şimdi Beytüşşebap'ta jandarma personelinin Türk bayrağını indirdiği haberler yapıldı. Halkımız da reaksiyon gösteriyor. Halbuki birkaç erimiz bayrağımızı korumak niyetiyle oradan alıyorlar.

BU DAVRANIŞLAR ŞEREFSİZLİKTİR

Çok açık ve ağır konuşuyorum. Kurumlara yönelik, milleti galeyana getirmeye getirmeye yönelik bu davranışlar şerefsizliktir.

Bu beyfendiler Boğaza karşı içkilerini yudumlarken askerimiz canlarını siper ediyor. Onlar kan kusuyor kızılcık şerbeti içtim diyorlar... Ama burada beyfendiler konfor içinde milleti galeyana getiriyor.

Biri kalkıyor Genelkurmay Başkanını, ÖSYM Başkanını ehliyetsizlikle suçluyor. Senin ehliyetin ne? Sen utanmadan kalkacaksın Genekurmay Başkanına, "hükümete yalakalık yapıyor" diyeceksin.

ÖSYM'nin başındaki değerli bir bilim adamı, hataları olabilir. Kalkıp yalakalık yapıyor diyemezsin...

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır biz şeytan olamayız.

Biz bu millete sevdalıyız. Bir gün atlamıyoruz ki bu ülkede hizmetlerimiz vücut bulmasın. Yurt içi ve yurt dışında da terörü rant kapısına çevirmiş olanlar var. Teröre karşıymış gibi durup, teröre yardım edenler var.

Hükümet yıpransın da Türkiye'ye ne olursa olsun anlayışı Türkiyeli anlayışı değildir.

İl başkanım kaçırılıyor, ana muhalefet arıyor. Arkasından açıklama, “AK parti aramadı biz aradık, bizden yardım istedi” diye.

Arayıp soruyoruz, aldığım cevap şu: “Başbakan'ım burada terörün uzantısı bir partiyle el ele miting yapan bir partiden yardım alacak kadar ben düştüm mü" diyor.

Şu anda hala bölücü terör örgütünün elinde olan kardeşimiz, askerimiz var. Bir kısmını bırakıyor, bir kısmını tutuyor.

Kalkacaksın teröristlerle kucaklaşacaksın, sonra ‘merhaba dedik’ diyeceksin. Artık merhabanın adresi de değişti.

Bu parlamento yol geçen hanı değildir. Samimi olarak bu millete hizmet etmek isteyenlerin yeridir.

Terörün bütün enstrümanlarını devre dışı bırakıyoruz. Çok büyük bir kararlılıkla terörün üstüne gidiyoruz.

BDP VE TERÖR ÖRGÜTÜ

Biz her zaman şunu söyleyin dedik Terör örgütüyle aranıza mesafe koyun dedik. Bu siyasi parti, kendisine oy verenlerin partisi değil terör örgütünün güdümünde hareket etmeyi tercih etti. Bu parti isminin aksine barışı isteyen değil barışı engelleyen parti oldu.

Silahlı efendilerine karşı cesur bir tavır sergileyemedi.

Eğer böyle devam edecekseniz, hiç kusura bakmayın gitmek istediğiniz yere kadar yolunuz var.
Siz silahı efendilerinize uşaklık etmeye devam edin, siz olsanız da olmasanız da biz milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz.

Eğer doğu hizmet aldıysa, Ak Parti iktidarıyla almıştır.

Ak Parti iktidarının ülkemde Kürt kardeşiyle bir sorunu yok ki. El ele hizmete devam ediyor, onlar Kürt kardeşini vurabiliyor, kaçırabiliyor.

Hizmet edeceksin sene 94 temel atılmış havaalanı yerinde duruyor. Bitirdik açılışını yaptık. Yüksekova'da temel attık engel olmak istediler, zaman zaman iş makinalarını yakıyor, işçileri kaçırıyorlar.

Yollar, konutlar yapıyoruz tehdit ediyorlar. Yüksekova ilçe teşkilatımızı bombaladılar. Aynı şeyi Hakkari'de yaptılar. Ak Parti orada yer kiralamak istiyor, kiraya vermek isteyeni tehdit ediyorlar. Gücünüzü Kandil'den alıyorsunuz. Sonra utanmadan barışa soyunduk diyorsunuz.

Er ya da genç bu ülkede halk kazanacak, hiç endişeniz olmasın.

YENİ DERS YILI

Bu hafta ders zili çalıyor. Uyumun kolay olması için 1. sınıf çocuklarımız bir hafta erken başlayacak. TBMM'de yoğun müzakerelerin ardından ciddi değişiklikler yaptık. Okula başlama yaşını birkaç ay erkene aldık, seçmeli dersleri hedefe aldık. Kademeli eğitimle ilgili tasarı görüşülürken, CHP o bildik reflekslerle karşı çıktı. Şu anda da kayıtlar yapılırken CHP zihinleri bulandırıyor.

CHP lideri her konuda olduğu gibi bunda da arkadaşlarımız üstüne çalışıyor diyor. Kademeli eğitim sistemi ile ilgili bir pedagogla görüşün diyen CHP lideri kendisi bir uzmana danışsın.

Derslik sıkıntımız, öğretmen sıkıntımız aşırıcı derecede yok, biraz var. Bu yıl deneme sürecidir.

Açık lise ile ilgili şikayetler aldım. Ortayı bitiren açık liseye kayıt yaptırabilir.

Dershanecilik olayını kaldıracağız, kim gücenirse gücensin. Bu halkımın ortak talebidir.

Üniversite sınavı soruları ortaöğretim bağlı değildi, dershane müfredatına bağlıydı. Benim parası olmayan parası olmayan vatandaşım yavrusunu dershaneye göndermiyordu. Biz de diyoruz ki, bu ülkede eğitime hizmet vereceksen bu okula dönün. Bedeli neyse biz verelim, sınıflarını bize ver diyoruz, beğenmiyorlar.

Bir defa şunu iyi bilmemiz lazım biz hizmet kervanıyız, inşallah yarın yapacağımız atamayla 40 bin öğretmen istihdam edecek. 10 yılda eğitime kazandırdığımız derslik 181 bin 316'ya ulaştı.

Bu ülkede ne zaman hayırlı bir iş yapsanız, hep aynı tipler meydanlarda. Fotoğraflarına bakın hep aynı tipler.

Haberin Tamamı İçin:

'Dershanecilik Olayını Kaldıracağız'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAfyonBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBilimCumhuriyet Halk PartisiDershaneGenelkurmay BaşkanıHakkariİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiİzmirKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziÖğretmenRecep Tayyip ErdoğanŞehitTercihTerörTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir