Erdoğan Diktatör Eleştirilerine Yanıt Verdi: 'Aynaya Baksınlar Aynaya'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Anamuhalefet Aynaya Baksın

Anamuhalefet Aynaya Baksın

Başbakan Erdoğan, ''Birileri çıkıyor başta anamuhalefet, bizler için diktatör falan saçma sapan yakıştırmalar yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abide Köprülü Kavşağı ile diğer yatırımların ortak açılışında yaptığı konuşmada, ''Birileri çıkıyor başta anamuhalefet, bizler için diktatör falan saçma sapan yakıştırmalar yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya'' dedi.

Erdoğan, ''Siyasi hayatımız boyunca yaşadığımız tüm zorluklara, karşılaştığımız tüm engellere rağmen biz hiçbir zaman şiddete başvurmak istemedik, şiddete başvurmadık. Şiddetin yanında olmadık, şiddeti bir metot olarak hiçbir zaman benimsemedik. Biz anayasaya bağlılıktan ayrılmadık. Çünkü biz milletimize inanıyorduk. Çünkü biz Hakk'a inanıyorduk ve hak halkla beraber tecelli etti ve şimdi muhtar bile olamaz dedikleri insan Başbakan oldu'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, ''Düşüncenin hakim olduğu yerde şiddet olmaz. Şiddet, acizlerin işidir. Şiddet, mücadele azminin, mücadele ruhunun bittiği yerde başlar. Şiddet hiçbir zaman çözüm olmadı olmayacak. Söyleyecek sözü olmayanlar, verilecek bir mücadelesi olmayanlar şiddete başvururlar. Konuşacak birikimi, tartışacak yeteneği, bir mücadele geleneği olmayanlar şiddete başvururlar'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Benim başörtülü kızlarımı okullara sokmadılar, üniversitelere sokmadılar ama biz sabrettik. Kızlarımızı imam hatip okullarına sokmadılar. İmam hatip okullarının orta kısımlarını kapattılar. Suçları neydi, ne yapmışlardı? Onlar da ellerinde molotofla mı, taşla sopayla mı dolaşıyorlardı? Ellerinde sapanlar, demir bilyeler mi kullanıyorlardı? Neydi suçları? Sadece inancı gereği başörtü'' diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Diktatör eleştirilerine yanıt verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Birileri çıkıyor başta anamuhalefet, bizler için diktatör falan saçma sapan yakıştırmalar yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya" dedi.

Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa Abide Kavşağı ile diğer yatırımların ortak açılış töreninde konuştu. 130 milyon liralık yatırımla yapılan 25 tesisin açılışını yaptıklarını ifade eden Erdoğan, yarın da Viranşehir'de 81 milyon lira yatırım değerinde 11 tesisin açılışını yapacağını dile getirdi ve bölgedeki diğer illerde yaptıkları yatırımları anlattı.

"Bize zenci muamelesi yapıldı"

Siyasete girdikleri andan itibaren, gençlik yılların itibaren çok büyük zorluklarla karşılaştıklarını belirten Erdoğan, "Siyasi görüşlerimiz yok sayıldı, siyasi taleplerimiz yok sayıldı. Bu ülkede bize öteki muamelesi, zenci muamelesi yapıldı. Tehditler aldık. Maddi-manevi saldırılara maruz kaldık" dedi.

"Şiddete başvurmadık"

Siyasette yaşadıkları zorlukları anlatmayı sürdüren Başbakan Erdoğan, "Siyasi hayatımız boyunca yaşadığımız tüm zorluklara, karşılaştığımız tüm engellere rağmen biz hiçbir zaman şiddete başvurmak istemedik, şiddete başvurmadık. Şiddetin yanında olmadık, şiddeti bir metot olarak hiçbir zaman benimsemedik. Biz anayasaya bağlılıktan ayrılmadık. Çünkü biz milletimize inanıyorduk. Çünkü biz Hakk'a inanıyorduk ve hak halkla beraber tecelli etti ve şimdi muhtar bile olamaz dedikleri insan Başbakan oldu" diye konuştu.

"Bizler için diktatör diye yakıştırma yapıyorlar"

"Önümüzü kestiler ama millet önümüzü açtı. İşte şimdi buradayız ve hizmet ediyoruz" diyen Erdoğan, millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya
geldiklerini, hizmete devam edeceklerini söyledi. Erdoğan, "Zaman zaman birileri çıkıyor, başta anamuhalefet olmak üzere bizler için diktatör, bilmem ne filan falan gibi böyle saçma sapan yakıştırmalar yapıyorlar. Aynaya baksınlar aynaya, aynaya baksınlar. Biz milletimize hizmet yarışında varız. Bunu benim milletim iyi gördüğü için de işte 3 Kasım 2002'den bu yana hep artırarak bizlere iktidar görevi veriyor" diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 hedefine doğru yürüdüğünü belirten Erdoğan, "2071'de de Anadolu harekatının 1000. yılını torunlarımız kutlayacak. Torunlara inşallah 2071'in Türkiye'sini temelini atma görevini bırakalım, onlar onu halletsinler" dedi.

"Silahları hiçbir zaman tasvip etmedik"

Konuşmasında kızlarının başörtülü olduğu için üniversiteye sokulmadığını, imam hatip okullarına sokulmadığını söyleyen Erdoğan, "Suçları neydi, ne yapmışlardı? Onlar da ellerinde molotofla mı, taşla sopayla mı dolaşıyorlardı? Ellerinde sapanlar, demir bilyeler mi kullanıyorlardı? Neydi suçları? Sadece inancı gereği başörtü" dedi.

"Taşı, sopayı, molotofkokteyli, hele hele silahları hiçbir zaman tasvip etmedik" diyen Erdoğan, "Şiddet, düşüncenin bittiği yerde başlar. Düşüncenin hakim olduğu yerde şiddet olmaz. Şiddet acizlerin işidir. Şiddet mücadele azminin, mücadele ruhunun bittiği yerde başlar. Şiddet hiçbir zaman çözüm olmadı, olamaz ve olmayacak. Söyleyecek sözü olmayanlar şiddete başvururlar. Verilecek bir mücadelesi olmayanlar şiddete başvururlar. Konuşacak birikimi, tartışacak yeteneği, bir mücadele geleneği olmayanlar şiddete başvururlar" diye konuştu.

"Sanki sadece kendilerinin sorunu var"

Konuşmasında "Kürt kardeşlerimin sorunlarının" çözümü için tanımı kullanarak, 10 yıldır, siyasetin ve demokrasinin bir araç olmasını, meclisin bir çatı olmasını söylediklerini ifade eden Erdoğan, "Kürt kardeşlerimin sorunu var da Arap kardeşimin sorunu yok mu? Türk kardeşimin sorunu yok mu? Boşnak kardeşimin sorunu yok mu? Roman kardeşimin sorunu yok mu? Bütün etnik unsurların hepsinin kendine göre sorunu var ama bu ülkede bakıyorsunuz bir grup yatıyor kalkıyor sanki sadece kendilerinin sorunu var. Dürüst olacağız. Biz 75 milyon kardeş olarak el ele vereceğiz. Kürdüyle, Arabıyla, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Boşnağıyla, Romanıyla el ele vereceğiz ve biz yaradılanı yaradan dan ötürü seveceğiz" şeklinde konuştu.

"Bizi bağlayan mensubu olduğumuz İslam"

"Ne Arab'ın Kürde, ne Kürdün Türk'e, ne Türk'ün Kürde üstünlüğü yoktur" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hepimiz kardeşiz. Olaya böyle bakacağız ve birbirimizi paradan puldan, makamdan, ırktan dolayı sevmeyeceğiz. Sadece yaradandan ötürü seveceğiz. Mesele budur. Bizim birbirimize bağlayan en güzel bağ, mensubu olduğumuz İslam'dır, o kardeşliktir. Bundan daha güzel bağ olabilir mi? Biz onunla birbirimize bağlandık, onun için birbirimize olan muhabbetimiz hep arttı. Ama bunu birileri kıskandı. Varsın onlar kıskansın, biz yine sevmeye devam edeceğiz."

BDP'yi suçladı

Daha sonra sözü BDP'ye getiren Erdoğan, "Bölgedeki kardeşim, hep beraber bu terör örgütüyle, bu terör örgütünün yedeğiyle siyaset yapan partiyle arana duvarı çek. Bu duvarı çek ve kardeşlerimin sömürülmesine müsaade etme. Bu ülkeye, bu millete özellikle de Kürt kardeşime kast eden bu terör örgütüyle arana mesafe koyun diyorum" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaTerör
Görüş Bildir