Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

The New Republic: 'Erdoğan Kürtlerle Barışa Yakın'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan Kürtlerle Barışa Yakın

Erdoğan Kürtlerle Barışa Yakın

Dünyanın en köklü siyaset ve diplomasi dergilerinden The New Republic, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürtlerle barışa yakın olduğunu yazdı.

The New Republic, AK Parti hükümetinin, Kürt meselesinin sona erdirilmesine yönelik attığı son adımlar ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın meseleye yaklaşımını analiz eden bir makale yayınladı.

Jenna Krajeski imzalı makalede, başlatılan bu son girişimin, geçmiştekilerden farklı olarak sonuç vermeye daha yakın olduğu işaret edildi.

Makalede, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şüphesiz birçok şeyle hatırlanacak. Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) parlamentoda çoğunluğu elde etmesinden bu yana geçen 10 sene içerisinde, Türk ekonomisini köklü olarak geliştirdi, Türkiye'yi Ortadoğu'da bir diplomasi lideri haline getirdi. Türk ordusunun siyasetteki tesirini ortadan kaldırdı" denildi.

Krajeski, Erdoğan'ın, "Başbakan olarak üçüncü dönemini sona yaklaşırken, Kürtlerle barış yapmak gibi bir başka önemli konuda da miras bırakmaya çalıştığını" dile getirdi.

"Türkiye'nin PKK ile savaşı, ülkenin en çetin problemi" diyen Krajeski yazısında, 30 yıldır süren çatışmalara ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Krajeski, "Son haftalarda PKK'nın tutuklu kurucusu Abdullah Öcalan ile yeni müzakereler başladı. Uzun yıllar sonra ilk kez gerçekleşen bu müzakereler, bu zorlu savaşın sona erme ihtimaline yönelik bir işaret olarak görülüyor. Türkiye’nin Kürt sorununun şiddetle ne kadar iç içe olduğunu bir kez daha ve acı biçimde anımsatan, Paris'te, üç Kürt aktivistin vahşice öldürülmesi bile müzakereleri rayından çıkaramadı, en azından şimdilik" dedi.

Krajeski makalesinde ayrıca şu görüşlere yer verdi:

"Erdoğan'ın, meseleyi çözmeye istekli olabileceğine dair ilk işaret, tek kişilik hücrede tutulan Öcalan'ın, açlık grevi yapanlara mesaj göndermesine müsade edilmesiydi. Kürt lider, 17 Kasım'da grevlerin sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan, barış görüşmelerini başlatmak için Öcalan'ın mahkum olduğu İmralı'ya gönderildi."

Koç Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Somer'in açıklamalarına da yer veren Krajeski, Somer'in, "Erdoğan düzenli olarak prensiplerini ve hedeflerini değiştiriyor. Oldukça iyi gelişmiş bir siyasi içgüdeye sahip" dediğini aktardı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanİmralıRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir