Erdoğan'ın Sözlerine Asker Aileleri Ne Dedi?

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe davaları için ‘aldatıldık’ demesi, sanık ailelerinde buruk bir memnuniyet yarattı. Dursun Çiçek'in kızı İrem Çiçek ise, "ülkeyi yönetenlerin aldatıldım deme lüksü yok" dedi.

Harp Akademileri'nde dün konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda başta İlker Başbuğ olmak üzere yargılanan komutanların tutuklanmalarına gönlünün razı olmadığını söyledi, "Başta şahsım olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı" dedi. Peki Erdoğan’ın sözleri bu davalarda yıllarca tutuklu yargılanan askerlerin aileleri tarafından nasıl karşılandı?

Al Jazeera'den Selahattin Günday'ın haberine göre, Balyoz davasının bir numaralı sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, “Geldiğimiz nokta, çektiğimiz sıkıntıların karşılığını verebilecek mi?” diye sordu.

“Geç gelen saadet yetmez ama evet” diyerek Erdoğan’ın sözlerini yorumlayan Nilgün Doğan, “Daha bize kumpas kuranlar içeri atılmalı. Biz dava sürecinde her yerde kumpas var dedik. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan değil herkes, diğer parlamenterler, basın, kimse bizi dinlemedi. Onların söylemleri nedeniyle halk bizi darbeci olarak gördü. İşine böyle geliyordu o zaman bu konuşanların. Büyük bir sarmal içindeydik“ diye konuştu.

'Aldatıldım deme lüksü yok'

Balyoz davasının sanığı emekli albay Dursun Çiçek’in kızı ve aynı zamanda avukatı İrem Çiçek, dava sürecinde seslerini duyaramadıklarını ifade etti. Beş yıllık süreçte birçok makama mektup yazarak yaşadıklarını anlattığını belirten İrem Çiçek, “Bu mektuplardan beş tanesini direk Erdoğan ailesine gönderdik. Süreç detaylıca anlatıldı. Bugün aldatıldık demek kolay. Ancak bizim beş yıl içinde yaşadıklarımız hiç kolay değildi. Ülkeyi yöneten insanların aldatıldım deme lüksü yok” dedi.

'Kumpasçılar gün yüzüne çıkarılmadı'

Başka vatandaşların da hukuksuzluğa maruz kalmaması için mücadele ettiklerini belirten İrem Çiçek,”Eğer samimiyseler bu kumpas çetesinin ortaya çıkması için kararlı adımları atarlar. Şu ana kadar yapılan soruşturmalarda sadece 17 ve 25 Aralık’ı yapan kişiler soruşturuldu. Balyoz ve Ergenekon kumpaslarını gerçekleştirenler hâlâ gün yüzüne çıkarılmadı” diye konuştu.

Emekli tümgeneral Ahmet Yavuz’un oğlu Selim Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beş sene sonra yaptığı açıklamaları mutluluk verici olarak niteledi. Yavuz, “Erdoğan’ın beş sene sonra da olsa bizim haklılığımızı beyan etmesi mutluluk verici. Haklı çıkmak önemli çünkü. Biz artık bu davanın bitmesini ve herkesin beraat etmesini istiyoruz” dedi.

Selim Yavuz, Balyoz davasında kumpas kuran kişilerin ortaya çıkarılarak, adil bir şekilde yargılanmasını beklediklerini ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir