Guardian: 'Erdoğan'ın Sonunu Bunlar Getirebilir'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Atatürk Erdoğan Dönüm Noktasında

Yeni Atatürk Erdoğan Dönüm Noktasında

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili hazırladığı özel dosyasında Kürt meselesinden, Suriye politikasına kadar birçok konuya değindi.

Simon Tisdall'ın imzasıyla, "Yeni Atatürk, Erdoğan dönüm noktasında" başlığıyla yayımlanan dosyada Suriye krizi, ekonomi ve Kürt meselesinin Erdoğan'ın iktidarına etkisi incelendi.

Başbakan Erdoğan'ın parti kongresinde yaptığı konuşma sırasında söylediği 'Türkiye'nin Müslüman ülkelere örnek olduğu' sözleriyle başlayan yazıda, seçim sonuçlarından yola çıkılarak ülkenin yarısının muhalif olduğu ifade edildi.

Gazetenin haberinde Türk uzmanların ve politikacıların görüşlerine yer verildi.

Guardian'a konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Erdoğan çok otoriter. Kendinden çok emin. Tavırları hem Türkiye hem de dünya için çok tehlikeli" dedi.

Gazetenin görüşlerini aktardığı Milliyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel ise Erdoğan için şu yorumu yaptı: "Erdoğan seçilmiş bir sultana dönüşüyor. Parti kongresi tek kişilik bir şovdu... Türkiye'nin kaderini belirleyecek tek kişi olduğunu düşünüyor. Kibir (hubris) sendromu geçiriyor."

Haberde, muhaliflerin aksi görüşleri paylaşanlar da var.

Guardian gazetesine konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Nursuna Memecan, Erdoğan'ın 'otoriter olmadığını' belirtirken Başbakan'ın, detay odaklı olduğunu söyledi.

Görüşleri derleyen gazetenin yazarı Erdoğan için şu ifadeleri kullandı:

"Sevin ya da sevmeyin, destekçileri de karşıtları da Erdoğan'ın Türkiye'nin siyasi sahnesine egemen olduğu konusunda hem fikir. Destekçilerine göre o dinamik, modernleşen bir güç. Karşıtlarına göre ise bölücü hatta tehditkâr."

Guardian yazarına göre Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması için Abdullah Gül 'güçsüz bir başbakan olmayı' kabul etmeli.

Gazeteci Cengiz Aktar da Türkiye'nin 'kutuplaştığı' yorumunu yaparken 'AKP'nin artık siyasi bir parti olmadığı, Erdoğan'ın özel aracı olduğu' görüşünü paylaştı.

Guardian, giderek artan sorunlar karşısında Erdoğan'ın iktidarını koruyup korumayacağına dair soru işaretleri doğduğuna dikkat çekip Başbakan için "Zayıf görünüyor" yorumunu yaptı.

Dış siyasetle ilgili gazetenin danıştığı İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Fuat Keyman da "Erdoğan'ın Esad'ın gücünü hafife aldığı" görüşünde.

Gazetenin yazarı Simon Tisdall'a göre, Türkiye Arap Baharı ile birlikte Orta Doğu'da 'model' olarak öne çıksa da Suriye'deki iç savaş Türkiye'nin 'bölgesel liderlik' kavramına zarar verdi.

Yazar, Başbakan Erdoğan'ın, tüm çabalarına rağmen Esad'ı reform yapmaya ikna edememiş olmasını 'kişisel bir mesele' olarak algıladığını yazdı.

Guardian yazarı, Türkiye'de orta sınıfın, Batı yanlılarının, Kemalistlerin ve sağcı milliyetçilerin Erdoğan'ın planını 'anayasal devrim' olarak gördüğünü belirtti.

Gazetenin dikkat çektiği maddeler arasında, Erdoğan'ın iktidarının ilk yıllarında partisinin kapatma davası, Irak işgali döneminde ABD ile iyi ilişkiler kurma çabası ile zor günler geçirdiği.

Yazar, bu zorluklara rağmen ilerleyen yıllarda Erdoğan'ın gücünü Türkiye'de birçok kuruma yaydığını belirtip ordunun siyasi gücünün de zayıflatıldığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan'ın Kürt meselesini çözme sözü vermesine rağmen 'PKK saldırılarının devam ettiği' de haberde dikkat çekilen maddelerden.

Gazete, AKP'nin Gülen cemaati, Müslüman Kardeşler ve Gazze'de Hamas yönetimiyle bağlarından yola çıkarak Erdoğan'ın 'dindar bir nesil yaratma hırsında' olduğuna dair şüphelere de yer verdi.

Başbakan'ın sağlığına dair endişeler olduğu da belirtilen yazıda, "Erdoğan'ın devrinin kapanacağını söylemek büyük bir hata olur. En azından şimdilik" dendi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ın Sonunu Bunlar Getirebilir

Erdoğan'ın Sonunu Bunlar Getirebilir

Guardian gazetesinde yer alan Simon Tisdall imzalı ve İstanbul mahreçli haber dosyasında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

Tisdall, haberinde “Başbakan Türkiye’ye durumun hiç bu kadar iyi olmadığını anlatarak iktidarını sağlamlaştırıyor gibi görünüyor. Ancak Suriye’deki savaş, bir ekonomik çöküntü ve Kürt sorunu Erdoğan’ın sonunu getirebilir” yorumunu yaptı.

Ancak Ak Parti’ye oy vermeyen yüzde 50’lik kesim için durumun böyle görünmediğini ifade eden Tisdall, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, “Erdoğan çok otoriter. Kendinden çok emin. Tavırları hem Türkiye hem de dünya için çok tehlikeli” ve Milliyet yazarı Kadri Gürsel’in, “Erdoğan seçilmiş bir sultana dönüşüyor. Parti kongresi tek kişilik bir gösteriydi… Erdoğan, Türkiye’nin kaderini belirleyecek tek kişi olduğunu düşünüyor. Kibir sendromu geçiriyor” yorumlarına yer verdi.

Tisdall'a konuşan Cengiz Aktar, “Bu artık AK Parti değil, Erdoğan’ın aygıtı. Bu ülkede çok büyük bir kutuplaşma var” dedi.

AK Parti Milletvekili Nursuna Memecan ise eleştirilere katılmadığını belirterek Erdoğan’ın ‘otoriter olmadığını’ detay odaklı olduğunu söyledi.

SEVSENİZ DE SEVMESENİZ DE... “Sevenler de nefret edenler de destekçileri de karşıtları da Erdoğan’ın Türkiye’nin siyasi sahnesine egemen olduğu konusunda hem fikir. Destekçilerine göre o dinamik, modernleşen bir güç. Karşıtlarına göre ise bölücü hatta tehditkâr” diyen Tisdall, yazının “Suriye’deki iç savaş”, “anayasal darbe”, “Kürt sorunu” ve “dindar nesil” bölümlerinde de yine Türkiye’den birçok analist ve gazetecinin görüşleriyle birlikte Başbakan’a yönelik eleştirilere yer verdi.

Bütün alanlarda yaşanan sorunlara karşın “Erdoğan devrinin sona yaklaştığını söylemenin en azından şimdilik büyük bir hata olacağını” ifade eden Tisdall haberini yine Kadri Gürsel’in ifadeleriyle tamamladı:

“Türkiye’de Atatürk’ten bu yana görülmüş en güçlü siyasetçiden bahsediyoruz. Agresif. Böl ve yönet politikası uyguluyor. Bir popülist. Yoksul şehirli sınıflar Erdoğan’ın tarzınıbeğeniyor. Takipçileri Sünni, muhafazakar, milliyetçi ve kendisiyle aynı sosyal sınıftan geliyor. Erdoğan bir sokak dövüşçüsü. O hayatta kalmayı biliyor ve kazanıyor.”

BASIN RAPORLARI DA GUARDIAN'DA

Haber dosyasının ikinci ayağında da bir ay içinde yayımlanan iki rapora dayanarak Türkiye’deki medyaya uygulanan baskı meselesi tartışıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiDarbeGazzeİngiltereIrakİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriye
Görüş Bildir