Umut Oran'dan Erdoğan'a Cevap

-

Erdoğan'ın Mumu Yatsıya Kadar Bile Yanmadı

Erdoğan'ın Mumu Yatsıya Kadar Bile Yanmadı

Başbakan Erdoğan yine çarpıttı. "Yalancının mumu yatsıya kadar yanar" sözünü unutan Erdoğan, "Yorgo Papandreou İstanbul’a gelince sordum 'Çin Komünist Partisi Sosyalist Enternasyonal’e üye mi?' Güldü" sözüne anında yalanlama geldi. CHP'li Umut Oran, telefonla aradığı Papandreou'nun yanıtını açıkladı.

CHP Genel Başkan yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan'ın iddiasından hemen sonra Papandreou'yu aradığını belirterek şunları söyledi:

"Papandreou'nun bu soruya gülmediğini tam aksine Başbakan'a Çin Komünist Partisi'nin stratejik ortak olduğunu, konsey ve komite toplantılarına katıldığını hatta Sosyalist Enternasyonal'in İklim Değişikliği Komitesi'nin toplantısını Çin'de yaptığını söylediğini öğrendim. Nitekim Lizbon'da da Çin Komünist Partisi temsilcileri 'Ekonomi'de 2020 Vizyonu' hakkında bir sunum yaptılar.

YALAN DAKİKASINDA ORTAYA ÇIKTI

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, ama Başbakan'ın yalanı daha dakikasında ortaya çıktı.

Biz Çin Komünist Partisi ile Sosyalist Enternasyonal çatısı altında çalıştık, çalışıyoruz. Sayın Tayyip Erdoğan da Sosyalist Enternasyonal hakkında hiç bilgisi olmadığı için kulaktan dolma bilgilerle konuşuyor.

2007 yılında İstanbul'da aday toplantısında Sosyalist Enternasyonal'e "CHP'yi çıkartın biz girelim" diyordu. O tarihten bu güne kadar Yunanistan'da, Kosta Rika'da ve Güney Afrika'da üç tane manifesto niteliğinde bildirge çıktı. Sosyalist Enternasyonal tutuklu milletvekilleri ve Türkiye'de yargı bağımsızlığı ile ilgili olarak Tayyip Erdoğan'ı uyardı.

GELSİN MASALLARINI SOSYALİST ENTERNASYONAL'DE ANLATSIN

Yarası olan gocunur diye bir laf vardır, Tayyip Erdoğan'da da Sosyalist Enternasyonal herhalde bir yara oldu, o günden bugüne kadar da Sosyalist Enternasyonal ile yatıp, Sosyalist Enternasyonal ile kalkıyor. Biz de diyoruz ki madem bu kadar merak ediyor, gelsin masallarını Sosyalist Enternasyonal toplantısında anlatsın. Biz de Sosyalist Enternasyonal'in Genel Başkan Yardımcısı olarak kendisine bu konuda destek olalım ama en azından gitmeden bazı şeyleri öğrenmesini tavsiye ederim.

SAVAŞ MERAKINDAN VAZGEÇSİN

Bir, Sosyalist Enternasyonal'in 161 üyesi var. Başkanlık divanı 36 kişiden oluşuyor. İki, Sosyalist Enternasyonal toplantılarında ortaya çıkan bildirgelere imza atılmıyor, ilgili bölümlere çekince koyuluyor. CHP de ulusal menfaatlerimiz noktasında bu hakkını her zaman kullandı. Üç, Sosyalist Enternasyonal'in Suriye'deki pozisyonu ile CHP'nin pozisyonu arasında hiçbir fark yok. Biz de kimsenin tarafı değiliz. Biz Suriye halkının, barış ve demokrasinin yanındayız. Güney Afrika'daki bildirgede de aynen şu yazıyor "Bölgede daha fazla acı ve istikrarsızlık yaratacak dış askeri müdahalelere karşıyız" Biz de başından beri bölgede bir savaşa ve yabancı müdahalesine karşıyız. Sayın Tayyip Erdoğan da çok merak ettiği Sosyalist Enternasyonal'in bildirgelerini dikkate alsın ve artık savaş merakından vazgeçsin."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanÇinCumhuriyet Halk PartisiİstanbulLizbonRecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriyeUmut OranYunanistan
Görüş Bildir