Görüş Bildir

Erdoğan'ın Dinlenmesine İlişkin İddianame Tamam

Anasayfa > Gündem

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlendiğine ilişkin soruşturmayı tamamladı. 'Siyasi casusluk'la suçlanan 13 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Ankara'daki evinde ve çalışma ofisinde yapılan aramalarda, dinleme cihazlarının bulunmasıyla başlayan soruşturmada iddianame tamamlandı. Şüpheli 13 kişi 'siyasi casusluk'la suçlanıyor. İddianamenin kabulü halinde şüpheliler, TCK'nın 'Siyasi ve askeri casusluk' başlıklı 328. maddesi uyarınca 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin'in hazırladığı iddianame, şüphelilere 'siyasi casusluk' suçlaması yöneltildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 'müşteki' olarak gösterildi. TÜBİTAK'ın eski yöneticisi Hasan Palaz ile Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, Ahmet Türer, Enes Çiğci, İlker Usta, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, İbrahim Sarı, Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve Harun Yavuz şüpheli olarak gösterildi.

Mahkemenin 70 sayfalık iddianameyi kabulü için 15 gün süresi bulunuyor. Bu süre içinde iddianame reddedilmezse kabul edilmiş sayılıyor.

'MİT görevlisinin dosyası ayrıldı'

Al Jazeera'nin ulaştığı bilgilere göre, soruşturmada şüpheli olan MİT görevlisi O.Ş hakkında Başbakanlığa soruşturma izni verilmesi için yazılan yazıya cevap gelmemesi yüzünden dosyası ayrıldı. O.Ş hakkında Başbakanlık soruşturma izni verirse ek iddianame düzenlenerek mahkemeye gönderilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık 2012'deki bir röportajda evinde 'böcek' olarak bilinen dinleme cihazlarının bulunduğunu açıklamıştı. Ardından Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun 1 Şubat'ta savcılığa sunduğu rapora göre, Erdoğan ameliyat olduğu sırada ofisine cihazlar yerleştirildi. Polisin yaptığı ilk aramalarda dinleme cihazları bulunmazken, daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) yaptığı aramada cihaz ortaya çıkarıldı.

İki yıl önce başlatılan ve önce memur suçları bürosu tarafından yürütülen soruşturmayı 'Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk' şüphesiyle örgüt suçlarına bakan, Terörle Mücadele Kanunu ile yetkilendirilmiş savcılık devraldı.

'Evinizi, yatak odanızı dinleyenlere karşı tavrınız ne olacak?'

Soruşturmada gözaltına alınan 11 polisten 6'sı savcılık tarafından serbest bırakılınca Erdoğan mahkemeye tepki göstermiş ve 'Türkiye’de bir başbakanın ofisi dinlenecek ve ofisinin dinlenmesiyle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu bütün belgeleri toplayacak; ilgili mercilere, yargıya aktaracak. Hale bak hepsi dışarıda' demişti

Erdoğan 'paralel yapı' olarak tanımladığı Gülen Cemaati'ni işaret ederek, 'Ben şimdi buradan paralel ya da değil, yargıya sesleniyorum: Bütün belgeler, suç aletleri, bunları yapanlar ortadayken neymiş adli kontrolle serbest bırakıyormuş. Benim itirazım var. Bir başbakanın dinlenmesini bu kadar rahat değerlendirebiliyorsanız sizin evinizi, yatak odanızı ortam dinlemesiyle dinleyenlere karşı tavrınız ne olacak?' diye sormuştu.

AA - Al Jazeera Turk

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/erd...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?