Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'ın Axel Springer CEO'su Hakkındaki Kısıtlama Talebine Ret

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ve Avrupa'nın en büyük medya gruplarından Axel Springer'in yöneticisi Mathias Döpfner'e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Erdoğan'ın talebini alt mahkemenin ardından Alman temyiz mahkemesi de reddetti. 

Ne olmuştu?

Erdoğan, Alman bir komedyenin kendisi hakkında Mart ayında okuduğu taciz edici şiirden bir kelimeyi kullandığı için CEO kısıtlama kararı istemişti.

Almanya ulusal televizyonda yayınlanan bir programda Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hiciv içeren şiir okuduğu için bir komedyeni yargılaması için Türkiye'nin resmi talepte bulunmuş, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan hakkında Alman televizyonunda hicvedici müstehcen şiir okuyan komedyenin yargılanması talebini Almanya'nın kabul ettiğini söylemişti.

Gerekçe: Böhmermann'ın 'Erdoğan şiirine' verdiği destek

Gerekçe: Böhmermann'ın 'Erdoğan şiirine' verdiği destek

Erdoğan'ın Almanya'daki avukatı Ralf Höcker, başvurunun Döpfner'in komedyen Jan Böhmermann'ın 'Erdoğan şiirine' verdiği destek üzerine yapıldığını söylemişti.

Döpfner, “Welt am Sonntag” gazetesi için kaleme aldığı açık mektup ile Böhmermann’a destek çıkmıştı.

Döpfner Böhmermann'ın ifadelerine hukuken de sahip çıkmıştı

Döpfner Böhmermann'ın ifadelerine hukuken de sahip çıkmıştı

Döpfner mektubunda “Her şeyden önce şunu söylemek isterim: Şiirinizi başarılı buldum. Kahkaha attım” ifadelerine yer vermişti. Döpfner ayrıca, Böhmermann’ın tüm ifadelerini, hatta hakaretlerini bile kendisinin saydığını yazmış ve hukuken de tüm bu söylemlere sahip çıktığını kaydetmişti.

'Doepfner'in açıklamaları Almanya'nın ifade özgürlüğü yasaları kapsamında'

'Doepfner'in açıklamaları Almanya'nın ifade özgürlüğü yasaları kapsamında'

Temyiz mahkemesi, mayıs ayında Erdoğan'ın talebini reddeden alt mahkemenin kararın arkasında durarak Doepfner'in açıklamalarının Almanya'nın ifade özgürlüğü yasaları kapsamında korunduğunu belirtti.

Medya grubunun bünyesinde Bild ve Die Welt gazetelerinin yanı sıra Business Insider internet sitesi de yer alıyor

Karar gerekçesinde Springer yönetim kurulu başkanının medya hukuku açısından Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözlerini üstlenmiş sayılamayacağı çünkü Döpfner'in Böhmermann'ın şiirinde geçen mısraları köşe yazısında tekrarlamadığı ve Böhmermann'ın ifadelerinin hukuki bakımdan nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin dava konusu olmadığı belirtildi.

BBC Türkçe ve Deutsche Welle

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
56
31
9
5
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

hemen muhtarları toplayın morale ihtiyacı var şimdi

vOLCano

uzun zmanadırda toplanmıyor? gerçi mezun olmadı mı onlar kep falan taktılar :D

itsasin

sövmek hakarettir ama hırsıza da hırsız denir.

özgürcocuk

Türkiye mi lan orası borun ötsün