Erdoğan'ın Açılışını Yaptığı Tesis 'Türkiye'nin CERN'i' Mi?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'nin CERN'i Yarın Açılıyor

Türkiye'nin CERN'i Yarın Açılıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca inşa edilen Türkiye'nin ilk proton hızlandırıcı tesisi yarın açılıyor.

Tesis, İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yapılan bilimsel çalışmaların benzerleri yapılabileceğinden Türk CERN'i olarak da adlandırıldığı belirtildi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) Proton Hızlandırıcı Tesisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle yarın hizmete girecek. Ankara'daki Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (SANAEM) kurulan tesis, Türkiye'de bir ilk olacak. TAEK Proton Hızlandırıcısı Tesisi'nde kullanılacak hızlandırıcı, türünün en yeni teknolojik özelliklerine sahip olacak.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 2023'e kadar 2 nükleer santral yapacağız

Erdoğan: 2023'e kadar 2 nükleer santral yapacağız

Erdoğan, yerli CERN'in açılışında "Planımız 2023'e kadar 2 nükleer santrali üretime geçirmek" dedi.

Biz bunlara yıllık yaklaşık 10 milyon dolar ödüyoruz. Şimdi biz bu tesisle ithal ettiğimiz sağlıkla ilgili bu çok önemli maddeleri kendimiz üreteceğiz. İleride yurtiçinde kullanmakla kalmayacak ihraçta etmeye başlayacağız. Bu tesis sağlık alanında değil önemli başka bir alanda araştırma geliştirme alanlarında eğitim ve bilim alanlarında okul gibi hizmet verecek. Burası Türkiye'de ilk hızlandırıcı teknolojisine sahip merkez.

Buırada nükleer enerji üretimine hazırlandığımız süreçte nükleer teknolojimizin beyni olacak.

Haberin Tamamı İçin:

Türk işi CERN 'Ya Allah, Bismillah'la açıldı / Radikal

Türk işi CERN 'Ya Allah, Bismillah'la açıldı / Radikal

Başbakan Erdoğan, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Hızlandırıcı Tesisi'ni açarken yaptığı konuşmada "Bu tesis nükleer enerji üretimine hazırlandığımız bir süreçte nükleer teknolojinin de adeta beyni olacak" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kendisinde nükleer olan başkasına bunu hak görenler, çıkıp diğer komşumuz İran'ı eleştiriyor. Her ülkenin nükleer enerjiden istifade hakkı vardır. Ama hakkaniyeti gözeteceksiniz. Siz Ermenistan'da yeterli güvenlik önlemi olmayan santralı görmeyeceksiniz, İsrail'in nükleer faaliyetlerini görmeyeceksiniz, ama öbür tarafta İran üzerinden kriz çıkaracaksınız. Bu adalet değildir, bu hakkaniyet değildir. Her ülkenin emniyetli şekilde ve barışçıl amaçlarla nükleeri kullanma hakkı vardır” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Ankara'nın Saray beldesindeki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Hızlandırıcı Tesisi'nin açılış törenindeki konuşmasına, tesisin yapımında emeği geçenleri kutlayarak başladı.

İnşaatın ele alınarak 9,5 ay gibi kısa sürede tamamlandığını ifade eden Erdoğan, “Ama geçmişine baktığımız zaman 20 yılı aşkın bir süredir başlayan bir süreç” diye konuştu.

Yaklaşık 45 milyon liralık bir yatırımla Türkiye'nin anlamlı bir merkeze kavuştuğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, “Bu büyüklükte dünyada 20 merkezden bir tanesine ülkemizi kavuşturduk” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ın Açılışını Yaptığı Tesis 'Türkiye'nin CERN'i' Mi?

Dün Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla açılışı yapılan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Hızlandırıcı Tesisi, basında "Türkiye'nin CERN'i" olarak nitelendirildi. İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Alper Dizdar, konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Dün açılışı yapılan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Hızlandırıcı Tesisi medyanın önemli bir bölümünde "Türkiye'nin CERN'i" olarak nitelendirildi. Açılaşa katılan Başbakan Erdoğan da tesiste nükleer teknoloji üretimi yapılacağını belirtti ve sözü nükleer enerjiye getirdi. Konu ile ilgili görüşünü aldığımız İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Alper Dizdar, söz konusu tesisi "Türkiye'nin CERN'i" olarak nitelemenin yanlış olduğuna ve CERN'in bir bilimsel araştırma merkezi olduğuna dikkat çekti.

Dizdar, açılışı yapılan tesisin nükleer enerji ile bir ilgisinin olmadığını ifade etti.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Proton Hızlandırıcı Tesisi'ne "Türk CERN'i" demek doğru mu?

Doğru değil. Bu tesisi parasını verip alabileceğiniz bir makineye benzetebiliriz. Makinenin özelliği tıpta teşhis aşamasında kullanılan, radyo farmasotik denilen, bir tür “ilaç” üretmesi.

Ayrıca benzer radyo farmasotikler Eczacıbaşı-Monrol tarafından, daha küçük ve farklı teknolojili hızlandırıcılar kullanılarak Türkiye’de 1990’lardan beri üretiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBilimİranİsrailİstanbulİsviçreNükleer SantralRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir