Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: 'İmralı'ya Kimin Gideceğine BDP Değil, Adalet Bakanlığı Karar Verir'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan İmralı'yla İlgili Net Konuştu

Erdoğan İmralı'yla İlgili Net Konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan İmralı süreciyle ilgili olarak "İmralı'ya kimin gideceği konusunda hassasız. Oraya kimin gideceğine bakanlık karar verir. Çözüm sürecine gölge düşüreceklerle vaktimiz yok" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

TSK ZAAFİYET İÇİNDE DEĞİLDİR

Bu işin tek yetkili merci zaten TSK'dır. 5 maddelik bir açıklama yaptılar. Bu açıklamada emeklilik olayı TSK'nın bir rutinidir. Orada hizmet süresini dolduranlar isterse emekliliğini isteyebilir. Bu durumda TSK onlara yol verir ve emekli olurlar.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan TSK'da İstifa ve İmralı Sürecine İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Başbakan Erdoğan'dan Esenboğa Havalimanı'nda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, "İmralı'ya kimin gideceğine Adalet Bakanlığı karar verir." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın İmralı'ya gidecek ekipte BDP yöneticilerinin de bulunması gerektiği sözleriyle ilgili, ''Kimin gidip gitmeyeceğine kendilerinin karar verme yetkisi yok. Bu konuda Adalet Bakanlığımız kime izin verirse kime müsaade ederse adaya ancak onlar gidebilir. Şu anda gitme şansına sahip olan sadece ailesidir. Kimin gidip gitmeyeceği konusunda hassasiyetimiz vardır. Çünkü bir çözüm sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu çözüm sürecine fiilleriyle söylemleriyle gölge düşürecek olanlarla kaybedecek vaktimiz yok'' dedi.

''EMEKLİLİK OLAYI TSK'DA RUTİNDİR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, savaş pilotlarının TSK'dan ayrıldığı iddialarıyla ilgili, ''Emeklilik olayı TSK'nın bir rutinidir. Orada hizmet süresini dolduranlar o süreyi doldurduktan sonra isterse emekliliğini isteyebilir. İstediği zaman da TSK onlara yol verir. Bu bir rutindir. Onlar için değişik bir şey söz konusu değildir. Burada sadece ortalığı karıştırmak isteyen art niyetlilerin, maalesef niyeti bozuk olanların ortaya attığı bir virüstür'' dedi.

TSK: EMİR KOMUTA ZAFİYETİ YOK

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'İmralı'ya Kimin Gideceğini Biz Belirleriz'

Başbakan Erdoğan, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın İmralı'ya gidecek ekipte BDP yöneticilerinin de bulunması gerektiği sözleriyle ilgili, "Kimin gidip gitmeyeceğine kendilerinin karar verme yetkisi yok. Bu konuda Adalet Bakanlığımız kime izin verirse, kime müsaade ederse adaya ancak onlar gidebilir" dedi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'daki temasları hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Avrupa seyahatinizde terörle mücadeledeki yeni sürece ilişkin önemli bir açıklamanız oldu. 'Dağdaki ile kucaklaşanı İmralı'ya göndermeyiz' şeklindeydi bu açıklama. Bugün BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da gidecek heyette mutlaka eşbaşkanlar olmalı, Öcalan da eşbaşkanları istiyor' şeklinde bir açıklama yaptı. BDP'nin bu ısrarı süreci etkiler mi?” şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Kimin gidip gitmeyeceğine kendilerinin karar verme yetkisi yok. Bu konuda Adalet Bakanlığmız kime izin verirse, kime müsaade ederse adaya ancak onlar gidebilir. Şu anda gitme şansına sahip olan sadece ailesidir. Birinci derecede hısımı olanların gitme şansı vardır. Onlar zaten gidebilir. O konuda onlara bugüne kadar da her türlü desteği veriyoruz. Ama bunun dışında gidecek olanlar Adalet Bakanlığı'mızın iznine tabidir. Kimin gidip gitmeyeceği konusunda hassasiyetimiz vardır. Çünkü bir çözüm sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu çözüm sürecine söylemleriyle, fiilleriyle gölge düşürecek olanlarla kaybedecek vaktimiz yok.”

YARGI BİRLEŞİYOR MU?

Burhan Kuzu'nun, yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde Yargıtay ve Danıştay'ın temyiz mahkemesi olarak tek çatı altında toplanacağı yönündeki açıklamasının sorulması üzerine Erdoğan, partilerin yeni anayasayla ilgili Meclis Başkanlığı'na tekliflerini sunduklarını hatırlattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu konuda da bizim grubumuzun çalışmaları neticesinde oradaki arkadaşlarımız ve lojistik destek veren arkadaşlarımız hep birlikte yaptıkları çalışma neticesinde artık burada bir tek çatı oluşması Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay vesaire hepsinin tek çatı altında toplamak suretiyle bir sivilleşme sürecinin başlatılmasına yönelik bir tekliftir. Olay bu. Ama tabii önümüzdeki günler, haftalar ne getirir, ne götürür onu da göreceğiz. Bu tabii bir istişare sürecinin 4 parti arasında da aynı zamanda başlamasının bir vesilesidir.”

PİLOTLARIN İSTİFASI

100'ün üzerinde savaş pilotunun Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan ayrılmasıyla ilgili bir soruyU da Erdoğan, şöyle yanıtladı:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanÇek CumhuriyetiDanıştayİmralıMacaristanRecep Tayyip ErdoğanSavaşTürk Silahlı KuvvetleriYargıtayolay
Görüş Bildir