'Kaç Kuşak Kaç Ölüm Daha Lazım?'

 > -

Erdoğan İle Zana Buluşuyor!

Erdoğan İle Zana Buluşuyor!

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan, Zana'yı kabul edecek

Erdoğan, Zana'yı kabul edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP'li Leyla Zana'yı kabul edecek. ANKARA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'yı kabul edecek.

Başbakanlık kaynakları, görüşmenin 30 Haziran Cumartesi günü Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşeceğini bildirdi.

Leyla Zana, ''Kürt sorunu''yla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, ''Ben Başbakan Erdoğan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna olan inancımı yitirmedim. Yitirsem burada olmazdım'' açıklaması ile dikkatleri üzerine çekerken, BDP yönetiminden tepki almıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan - Zana görüşmesi Cumartesi

Erdoğan - Zana görüşmesi Cumartesi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Leyla Zana: Mutlaka Barış Gelecek

Leyla Zana: Mutlaka Barış Gelecek

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Günün Görüşmesi

Günün Görüşmesi

Ankara'da bugün hareketli saatler yaşanıyor. Saat 11.00'de Başbakanlık'ta Güvenlik Zirvesi'ni toplayan Başbakan Erdoğan, saat 15.00'te bağımsız milletvekili Leyla Zana ile görüşecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bağımsız milletvekili Leyla Zana ile 15:00’te Başbakanlık Resmi Konut’ta görüşecek. Görüşme öncesi Başbakanlık Konutu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı, koruma sayısı arttırıldı. Zana, görüşme için 14.50'de Resmi Konut'a geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan Zana Görüşmesi Sona Erdi

Erdoğan Zana Görüşmesi Sona Erdi

Başbakanlık Resmi Konut'ta gerçekleşen Erdoğan Zana görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Zana, Başbakanlık Resmi Konutu'nun arka kapısından ayrılarak gazetecilere görüntü vermedi.

Geçtiğimiz haftalarda Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda 'Kürt sorununu Erdoğan çözer' sözleriyle bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Zana'nın bu sözleri sonrası Erdoğan, 'Görüşebilirim' demiş, ardından bugünkü görüşme için Başbakan Erdoğan Zana'ya randevu vermişti.

Zana'nın Başbakanlık Resmi Konutu'na geldiği an objektifler tarafından böyle görüntülendi. Zana'nın gülümseyen yüzü dikkatlerden kaçmadı.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Zana Görüşmesini Değerlendirdi

Başbakan Zana Görüşmesini Değerlendirdi

Erdoğan, TBMM'ye gelişinde gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı. ''Gayet iyi geçti, gayet verimli olduğuna inanıyorum'' diyen Erdoğan, Zana'nın yarın yapacağı basın toplantısıyla görüşmeye ilişkin açıklamada bulunacağını belirterek, bunun ötesinde bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını ifade etti.

Erdoğan, Zana ile tekrar randevulaşıp randevulaşmadığı sorusuna ise ''Yok'' karşılığını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan ve Zana'nın 'Verimli Ve Fularlı' Zirvesi

Erdoğan ve Zana'nın 'Verimli Ve Fularlı' Zirvesi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Zana Tarihi Görüşmeyi Anlattı

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, dün Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından bugün TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

İlk defa TBMM Basın Toplantısı Odası'na girdiğini vurgulayan Leyla Zana, "21 yıl sonra bir ilki başlatıyoruz. Bu ilkin genel bir barışa vesile olmasını diliyorum" dedi.

İşte Zana'nın açıklamalarından satır başları: Başbakan’dan STK’lara kadar herkesle görüşme talep etmiştik. 24. dönem başladığından bu yana, Meclis’e girdiğimizden beri, görüşmenin gerçekleşmesine yönelik talepler vardı.

Başbakan ile görüşmenin başında 21 yıl önce bu parlamentoda halkların kardeşliği için yemin etmiş biri olarak verilmiş bir sözüm olduğunu söyledim. Öncelikle Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı bir halk olduğunu söyledim.

Korkularıyla yüzleşme çabalarına rağmen süre gelen tutuklamalarla tedirgin olan toplumun samimi adımlara ihtiyaç olduğunu belirttim. Kesintisiz bir barış ortamı için herkesin adım atması gerektiğini belirttim.

Özür dilenmesi talep edilen halk başka devlet değil, kendi yurttaşlarınız dedim. Oslo sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledim.

Sayın Öcalan’ı pekala ev hapsine alabileceğini belirttim. Seçmeli dersler arasında Kürtçenin olması olumlu bir gelişme, anadilde eğitim hakkı vurgusu yaptım.

Yaralarımız açık ve kanıyor. Bu nedenle gerçekçi olmayan talepler karşılıksız bulamaz. “Silahları bırakın operasyonu bırakın” talebi gerçekçi olmayan taleplerden, bunun altını çizdim.

2004’ten bu yana ortaya konan bir çabanın bir ürünü. Toplumsal beklentinin sonucunda gerçekleşti. Başbakan tüm taleplerimizi büyük bir dikkatle dinledi. Bu görüşmenin kesintiye uğrayan sürecin açılmasına katkı sağlayacağına, barışın gelmesine olumlu bir etki yapacağına inanıyorum.

Bilinmesini isterim ki aklım vicdanım yüreğim ve ön görülerimle hareket ettim. Tarihsel olark bu görüşmenin kimler arasında gerçekleştiği ötesinde olası sonuçları çok önemli.

Haberin Tamamı İçin:

MHP'den Zana eleştirisi

Yeniçeri Erdoğan-Zana görüşmesi hakkında konuştu.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'yı kabulüne ilişkin, ''Bu görüşmeler, bölücülüğü cesaretlendirmiştir'' dedi.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bölücü talepler karşısında ''sessiz ve nazik biçimde'' dinlemede kaldığını iddia etti.

Erdoğan'ın, Zana'yı kabulünü anımsatan Yeniçeri, ''Zana, kendisini her şeye müsait bir Başbakan ve devlet karşısında bulmanın heyecanı içinde, yüksek perdeden taleplerini sıralamakta bir yanlışlık görmemiştir. Bu görüşmeler, bölücülüğü cesaretlendirmiş ve ödüllendirmiştir'' diye konuştu.

Zana'nın taleplerinin kabul edilemeyeceğini belirten Yeniçeri, bu tür görüşmelerin, barışa değil, teröristleri cesaretlendirmeye yarayacağını savundu.

''Hiç kimsenin ki buna Başbakan Erdoğan da dahildir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne diz çöktürmeye gücü yetmeyecektir'' diyen Yeniçeri, şöyle devam etti:

''Türk milletine kimse, ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye kalkmamalıdır. Devleti yönetme makamında olanlar, bölücülerle el birliği yaparak, ülkenin birliğine, bütünlüğüne, varlığına yönelik komplolara iştirak etmemelidir. Devleti temsil edenler görevlerinin gereğini yaparak terörist unsurların Türkiye'yi tehdit etmelerini engellemelidir. Bunun yolu da teröristlere teslim olarak değil, teröristlerin umutlarını ve hayallerini kökünden yok etmekten geçmektedir.''

Haberin Tamamı İçin:

'Kaç Kuşak Kaç Ölüm Daha Lazım?'

21 yıldır ilk defa Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Zana hem hükümete hem BDP'ye açık mesaj verdi: Diyalog sürsün. Daha ne kadar kan akacak?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la önceki gün bir araya gelen Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana 21 yıldır Meclis’te düzenlediği ilk basın toplantısında önemli mesajlar verdi. Erdoğan’dan Oslo sürecinin devam etmesini istediğini aktaran Zana, “Yaşananların ve yaşanmakta olanların tüm çıplaklığıyla ortaya konmasına ve çözüm aranmasına ihtiyaç var. Halklarımıza artık söylem ve söz yetmiyor. Bu aşama geride kaldı” dedi. Zana, BDP ’ye de mesaj gönderdi: “Aklım, vicdanım, yüreğim, politik deneyim ve öngörümle hareket ettim. Sormak isterim; tıkanan bu sürecin önünü açmak için, kaç kuşak, kaç ölüm daha bekleyeceğiz?”

Zana, Meclis’te düzenlediği basın toplantısının hemen başında, “İlk defa basın toplantısı odasına giriyorum. 21 yıl geçmesine rağmen bir ilki başlatıyoruz. Bu ilkin, genel bir barışa vesile olması dileği ile konuşmama başlıyorum” diye konuştu. Erdoğan’la görüşmeye zemin yaratan ‘iki önemli konu’ olduğunu vurgulayan Zana şu görüşleri dile getirdi:

NEDEN GÖRÜŞTÜM?: “Biz 2004 yılında cezaevinden çıktığımızda bir dizi görüşme talebinde bulunmuştuk. Bunun önemli bir kısmını da gerçekleştirdik. Sivil toplum kuruluşlarından iş çevrelerine, Başbakan’dan Meclis Başkanı’na, ana muhalefet partisinden sendikalara kadar herkesle görüşme talep etmiştik. Bu süreç unutulmuş olabilir. Bunu hatırlatmak isterim. Sayın Başbakan’la dün (önceki gün) gerçekleşen görüşmenin böyle bir miladı var. Ayrıca 24. dönem başladığından bu yana, yani Meclis’e girdiğimizden beri, basın ve bazı milletvekilleri aracılığıyla gelen, görüşmenin gerçekleşmesine yönelik talepler vardı. Bu talepler, Başbakan’la görüşmenin tıkanan sürecin açılması için pozitif bir etki yaratacağına ilişkindi.”

BARIŞ YEMİNİ ETTİM: “Başbakan’la görüşmemizin başında, 21 yıl önce, bu parlamentoda, halkların kardeşliği üzerine yemin etmiş bir milletvekili olarak, Türk ve Kürt halkları için verilmiş bir sözüm olduğunu söyledim. Öncelikle Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı haklarından söz ettim. Korkularıyla yüzleşme çabalarına rağmen, süregelen tutuklamalar ve davalarla tedirgin olan toplumun küçük adımlara değil ileri ve samimi adımlara ihtiyacı olduğunu dile getirdim. Bu adımların da, tüm bileşenlerin sürece dahil edilmesiyle atılabileceğini, kesintisiz barış ortamı için herkesin katkı sağlaması gerektiğini ifade ettim.”

VİCDANIMI DİNLEDİM: “Başbakan tüm taleplerimizi büyük bir dikkat ve nezaketle dinledi. Bu görüşmenin kesintiye uğrayan sürecin açılmasına katkı sağlayacağına, halklar için umutvari bir sürecin yaratılmasına ve barışın gelmesine olumlu bir etki yapacağına inanıyorum. Sayın Başbakan hem görüşme süresince hem de sonrasında görüşmeyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, diyalog sürecini açık tutmak konusundaki samimi tavrını göstermiştir. Bunun için teşekkür ediyorum. Bilinmesini isterim ki; aklım, vicdanım, yüreğim, politik deneyim ve öngörümle hareket ettim. Tarihsel olarak bu görüşmenin kimler arasında gerçekleştiğinin ötesinde, olası sonuçları çok önemli.”

ORTAK ÇABA LAZIM: “Sormak isterim; tıkanan bu sürecin önünü açmak için kaç kuşak, kaç ölüm daha bekleyeceğiz? HEP, DEP, HADEP, DEHAP, DTH, DTP , BDP ve diğer tüm bileşenlerin verdiği mücadele göstermiştir ki; bu topraklarda herkesin barışa ihtiyacı var. Bunun için, ben, o, diğeri fark etmez. Barışın ortak bir çabaya ihtiyacı var.”

Başbakan’a ilettiği talepler

Görüşme devam etsİn

Onlarca yıldır denenen güvenlikçi politikaların sonuç vermediğini gördük. Denenmeyen tek yol sürdürülebilir müzakeredir. Bu anlamda Oslo görüşmelerinin milat olduğunu ve bu görüşmelerin yeniden başlaması gerektiğini ifade ettim.

Özür dİlensİn

Devletler kendi yurttaşlarından özür dilemeyi bir zafiyet olarak görmemeli. Özür dilenmesi talep edilen halk bir başka devlet değil kendi yurttaşlarınız dedim.

Öcalan’a ev hapsİ

İdam gibi bir tabuyu yıkan bu ülkenin Sayın Öcalan’ı pekâlâ ev hapsine alabileceğini ve bunun hayati bir önem taşıdığını belirttim.

Anadİlde eğİtİm

Seçmeli dersler arasında Kürtçenin olması olumlu bir gelişme. Ancak Kürtlerin anadilde eğitim taleplerini karşılamaktan uzak. Dünyada hiçbir halk kendi anadilini para ödeyerek öğrenemez dedim ve anadilde eğitim hakkı vurgusu yaptım.

Operasyonlar dursun

‘Silahları bırakın, operasyonlar durur’ söylemi gerçekçi olmayan taleplerden. Bunun altını çizdim. ( RADİKAL )

Demirtaş: ‘İnşallah hayırlı olur’

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana arasında yapılan görüşmeyi değerlendirdi.

BDP ’nin her türlü katkıya olumlu baktığını belirter Demirtaş, “İnşallah hayırlı olur diyelim. Hayırlı olması da Başbakan’ın, İmralı -Oslo protokollerine yaklaşımı ile doğrudan bağlantılıdır. Samimiyet testi protokole yaklaşımla ortaya çıkar. Ümit ediyorum ki Başbakan bu kendisine sunulan şansları değerlendirmeli. Uzun süredir top Başbakan’dadır” dedi.

PKK : Saldırılar artacak

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanDiyarbakırİdamİmralıMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSelahattin DemirtaşTürkiye Büyük Millet Meclisidizi
Görüş Bildir