Erdoğan ile Gül Yol Ayrımında mı?

 > 
44PAYLAŞIM

Erdoğan İle Gül Yol Ayrımında Mı?

Türkiye yerel seçimlerin ardından Ağustos ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Henüz bir aday ortaya çıkmadı. Gözler, Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi gelecekleri konusunda alacağı kararı çevrildi. Bugün Cumhurbaşkanı Gül'den gelen "Bugünkü şartlarda gelecek için siyaset planım yok" mesajı sürece ilişkin en önemli çıkışlardan biri olarak görülüyor. Peki Cumhurbaşkanı'nın bu çıkışı ne anlama geliyor? Erdoğan ve Gül yol ayrımına mı geldi yoksa karşılıklı nabız mı yoklanıyor? Başbakan Erdoğan, Gül'ün sözleri konusunda şimdilik "Cumhurbaşkanı'nın söylediklerini duymadım. Gül'ün ağzından duymadıkça yorum yapamam" demekle yetindi. Siyasi analistler ve konuya en yakın gazeteciler ise bu mesajları The Wall Street Journal Türkiye için yorumladı.

ÇANDAR: GÜL AKP İÇİNDE MÜCADELEYE GİRMİYOR

Radikal Yazarı Cengiz Çandar: Cumhurbaşkanın açıklamasından kafasında bir başbakanlık görevi olmadığı, bu projeyi düşünmediği sonucunu çıkarıyorum. AKP içerisinde bir mücadeleyi istemediği görülüyor. Özellikle "devletin bütün kademelerinde görev aldım, bundan büyük gurur olmaz" diyor. Kendisi zaten başbakanlık da yaptı. Ancak buradan "Cumhurbaşkanlığına devam etmem" mesajı çıkarmamak gerek. Açıklama, Başbakan Erdoğan'ın görevine devam etmesi durumunda 2015'e kadar cumhurbaşkanlığına devam etmesi için formül bulunmasına kapıyı açık bırakıyor.

“Cumhurbaşkanın açıklamasından kafasında bir başbakanlık görevi olmadığı, bu projeyi düşünmediği sonucunu çıkarıyorum” Cengiz Çandar

ZEYREK: GÜL KARARI PARTİ İLE ALACAK

Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek: Bence Abdullah Gül, AKP ve Başbakan ne derse kabul edeceğini kabul etmiş oldu. Dolayısıyla alacağı kararı tek başına değil, parti ile alacağı mesajını verdi. Siyasi olarak Cumhurbaşkanlığından ayrılırsa siyaset yapmayacağını söylemedi. Ancak parti ve Başbakan kendisini aday göstermez ise bunu da kabulleneceğini belirtmiş oldu.

“Gül, AKP ve Başbakan ne derse kabul edeceğini kabul etmiş oldu” Deniz Zeyrek-Hürriyet

MÜDERRİSOĞLU: GÜL 3 ÖNEMLİ MESAJ VERDİ

Sabah Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu: Cumhurbaşkanı Gül, "Gelecekte ilgili siyaset planım yok" açıklaması ile üç önemli mesaj vermiş oldu. 1'incisi; reel politiği görüyor ve şartları kabul ediyorum. Başbakan Tayyip Erdoğan'a karşı bir hareketin içinde olmam. Muhalif odakların Çankaya adaylığına soyunmam. İkincisi; imkan olursa bir dönem daha Cumhurbaşkanı olarak devam etmek isterim. Üçüncüsü; sıcak siyasete dönmeyi düşünmüyorum. Ama ileride bana ihtiyaç olursa "görevden kaçmam!"

“Gül reel politiği görüyor ve şartları kabul ediyor” Okan Müderrisoğlu-Sabah

BAYRAKÇI: SİYASİ MERCİİ BEN DEĞİLİM MESAJI VERDİ

Sonar'ın Başkanı Hakan Bayrakçı: Gül'ün açıklaması bütün ne yaptığını bilen siyasetçilerin zaman zaman yaptığı "Aday değilim" ya da "Siyaset düşünmüyorum" açıklamaları ile örtüşüyor. Açıklamalar bu yönde olsa da aşırı bir talep gördüklerinde siyasetçilerin "Arkadaşlarımız bizi göreve çağırdı. Mecbur olduk" diyebilirler. Bazen gerçekten mecbur da olabilirler. Gül'ün sözlerinin içinde 'Benim bir mücadelem ve hırsım yok. Bir anlamda da bu durumda siyasi anlamda bir karar mercii değilim' mesajı da var

“Gül herkese 'kendimi yıpratacak polemiklere girmiyorum. Sağlıklı bir proje, bir formülle gelirseniz olabilir' diyor” Hakan Bayrakçı-Sonar

Cumhurbaşkanı Gül burada "Başbakan bu gibi konularda birinci derece yetkili. Bu gerçek karşısında Cumhurbaşkanlığı da yapmış birisi olarak kendimi yıpratacak polemiklere girmiyorum. Sağlıklı bir proje, bir formülle gelirseniz o durumda mecburiyet olabilir. Ama ben bir hedef, niyet ve plan içerisinde değilim." diyor. Bana göre gerçekçilik içeren bu mesaj hem Erdoğan ile ilgili hem de kendi çalışma arkadaşlarıyla ilgili iyi niyetli bir tavır içeriyor. Ayrıca bu sözler cumhurbaşkanlığı yapan birine yakışıyor

AĞIRDIR: ARALARINDAKİ İLİŞKİ YOL ARKADAŞLIĞI

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında bir kırılma beklemiyorum. Aralarındaki ilişki yol ve gönül arkadaşlığı… Geleneksel siyasetten bakarak anlaşılacağını sanmıyorum. Sayın Gül ve Erdoğan şu anda medyaya verdikleri mesajlar ile yapacakları görüşme öncesinde pozisyon alıyorlar. Bu süreç, partide bir kırılma ya da yol ayrımına yol açmaz. Aralarında oy ve rol dağılımı konusunda uzlaşma aranacak.

“Sağduyulu bir değerlendirme yapan Erdoğan'da Gül ile uzlaşma arayacaktır” Bekir Ağırdır-Konda

Gül'ün siyasetin dışına çıkması veya emekli olması mümkün değil. Yaşı ve siyasi hedefleri belli. Tayyip Erdoğan ise Köşk'e çıktığında yine yüksek oylar alan bir parti istiyorsa Abdullah Gül'e ihtiyacı olduğunu biliyor. Dolayısıyla sağduyulu bir değerlendirme yapan Erdoğan'da Gül ile uzlaşma arayacaktır.

  • wsj.com.tr

  • KERİM KARAKAYA

  • AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir