BBC'den Erdoğan'ı Kızdıracak Haber

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan'ı Kızdıracak Haber

Erdoğan'ı Kızdıracak Haber

BBC: '1923’de Cumhuriyet'i kuranlar mezarlarında ters dönüyor olabilir' LONDRA - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin nasıl kutlanacağı yönündeki tartışmaları devam ederken BBC, “Türkiye’nin laik sistemi tehlikede mi?” diye sordu.

BBC, “1923’de Cumhuriyet'i kuranlar mezarlarında ters dönüyor olabilir: Onların tam anlamıyla laik ve milliyetçi bir devlet olan Türkiye vizyonu sorgulanıyor” değerlendirmesinde bulundu. İngiliz yayın kuruluşu ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın laikliği yeniden yorumlamaya çalıştığını belirtti.

BBC, “Türkiye’nin Laik Sistemi Tehlikede mi?” başlıklı haberinde, “1923’de Cumhuriyet'i kuranlar mezarlarında ters dönüyor olabilir: Onların tam anlamıyla laik ve milliyetçi bir devlet olan Türkiye vizyonu –sadece din ve devletin birbirinden ayrımı değil aynı zamanda dinin kamusal yaşamın tüm alanlarından kaldırılması- sorgulanıyor” yorumu yaptı.

Yeni anayasa için başlatılan istişare sürecinin siyasette dinin rolü konusundaki tartışmaları ateşleyerek eski yaraları açtığına vurgu yapılan haberde, kamusal hayatın muhafazakar doğasının giderek arttığına dikkat çekildi.

“TÜRKİYE’DE LAİKLİĞİ TANIMLAMAK ZOR”-

Chatham House’un Türkiye analisti Fadi Hakura ise, Türkiye’de laikliği tanımlamanın zor olduğunu söyleyerek Türkiye’nin yasal olarak laik bir devlet olduğunu ancak laikliğin ülkenin tarihi ve coğrafi koşulları nedeniyle eşi olmayan bir şekle sahip gibi göründüğünü ifade etti. Hakura ayrıca, bu duruma örnek olarak da başörtüsünün kamu kurumlarında yasaklanmasını gösterdi.

"BAŞBAKAN ERDOĞAN, LAİKLİĞİ YENİDEN YORUMLAMAYA ÇALIŞIYOR"-

BBC, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir zaman tartışmaktan sakınmıyor. O ve on yıldan beri iktidarda olan İslami kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) laikliği yeniden yorumlamaya çalışıyor. Örneğin Sayın Erdoğan ve onun partisi tüm kamusal alanlarda dinin katı bir şekilde yasaklanmasını ve özel hayatla sınırlandırılmasını reddetti. Artık, başbakan tekrar tekrar ‘Sadece devlet laik olabilir, kişiler değil’ diyor” diye yazdı.

BBC ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın “dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” yönündeki açıklamalarını, meclisin en 11 yaşındaki çocukların imam hatip okullarına gidebilmesine izin veren yasayı onaylamasını ve Başbakanın Mısır gezisinde kendisini laik bir devletin Müslüman başbakanı olarak tanımladığı hatırlattı.

BBC, Türkiye’de laikliğin gelecekteki şeklinin henüz sunulamayan değişikliklere bağlı olduğunu belirterek Başbakan Erdoğan’ın başkanlık sistemini istediği yönündeki tartışmaları yansıttı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet BayramıİngiltereMısırRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir