Erdoğan'dan Gül'e Yanıt: 'Hayır Demokrasi Sandıktır'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan: 'Halkın İradesinin Tecellisi Sandıktır'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas Başbakanı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili, aklıselimin ortama hakim olduğu kanaatini taşıdığını belirterek, "Öyle zannediyorum ki birkaç gün içerisinde de tamamıyla bu normale dönecektir. Zaten ülkenin genelinde başta İstanbul olmak üzere de böyle adeta her yer terörize edilmiş gibi bir hava da söz konusu değil. Ama birkaç gün içerisinde, dönene kadar herhalde tamamıyla bu iş bir çözüme kavuşmuş olacaktır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'dan El Cezire'ye: Bunu İyi Gör

Arap ülkelerini ziyaretinin ilk durağı olan Fas'a giden Başbakan Erdoğan, Fas mevkidaşı Benkiran ile gazetecilerin sorularını cevap verdi. Gezi Parkı'ndaki gelişmeleri değerlendirdi

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'nda yaşananların birkaç güne kadar sona ereceğini belirtirken, halkın iradesinin tecelli edeceği yerin sandık olduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığı açıklama hakkında bilgisi olmadığını, bu konuda birşey diyemeyeceğini ancak herşeyin sandıktan geçtiğini söyledi.

Erdoğan, Suriye konusunda en büyük sıkıntıyı çeken ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ve 300 bin dolayında Suriyelinin Türkiye'de bulunduğunu söyledi. Erdoğan, Suriyelilere yönelik tüm desteklerini sürdüreceğini Cenevre sürecinde ise ABD ve Rusya'nın önceliğindeki bu yeni sürecek tüm ilgili ülkelerin dayanışması ile Suriye'deki gelişmelere katkılar sağlar" dedi.

Erdoğan Suriye'de artık rakamların telaffuz edilemez noktaya geldiğini, ölü sayısının 100 bini geçtiğini, Esed'in çocuk kadın demeden kendi ülkesinde katliam gerçekleştirdiğini, 250 dolayında balistik füze kullanıldığının tespit edildiğini söyledi. Erdoğan Uluslararası kuruluşların Suriye konusuna müdahil olacağını beklediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Mesaj alınmıştır" derken ne mesaj alındığını bilmediğini, kendi bakanlarından birinin de benzer ifade kullandığını, orada 12 ağacın taşınmasının söz konusu olduğunu El Cezire'nin de bunu iyi takip etmesi gerektiğini, sadece 2 ağacın kesilmesinin sıkıntısı olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

'Parlamentonun Yolu Sandıktan Geçer'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı dolayısıyla başlatılan protesto gösterilerini Fas'ta değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Sandıkta netice alamayanların farklı yöntemlerle netice alma gayretiydi. 5 gün öncesine göre bugün çok daha bu iş gevşemiş, yumuşamış durumda. Aklı selimin daha ortama hakim olduğu kanaatindeyim ve öyle zannediyorum ki birkaç gün içerisinde de tamamiyle bu normale dönecektir. Zaten ülkenin genelinde, başta İstanbul olmak üzere, böyle her yer terörize edilmiş gibi bir hava da söz konusu değil. Ama birkaç gün içerisinde, dönene kadar herhalde tamamiyle bu iş bir çözüme kavuşmuş olacaktır."

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün yaptığı açıklamaların zikredilmesi üzerine ise şunları söyledi: "Demokratik parlamenter sistemlerde parlamentonun yolu seçimden geçer, sandıktan geçer. Sandığın olmadığı bir demokratik sistem zaten söz konusu değildir. Burada demokrasideki tavır da halkın iradesinin tecellisidir, o da sandıkta tecelli eder. Bu şekilde bir uygulama bütün demokratik parlamenterler sistemlerde gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Ben tabii Sayın cumhurbaşkanımızın nasıl bir açıklama yaptığını bilmiyorum. Bu ifadenin önünde, arkasında ne var; onu da bilmiyorum. Bilmediğim için sadece sizin sorunuza bu şekilde cevabımı vermiş bulunuyorum. Evet, yine sandıktan geçer, diyorum."

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Birkaç Gün İçerisinde Normale Döner

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Hayır demokrasi sandıktır!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Demokrasi sadece sandık değildir' diyen Cumhurbaşkanı Gül'e Fas'tan cevap verdi: Sandığın olmadığı bir demokratik sistem söz konusu değildir.

Başbakan Erdoğan , Fas’ta Başbakan Abdulilah Benkiran ile yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’ün açıklamalarını değerlendirdi.

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Gül’ün “Demokrasi sadece sandık değildir. Verilen bütün mesajlar not edilmiştir” sözleri sorulan Erdoğan, Gül’e karşıt bir görüş ifade etti.

Erdoğan, “Demokrasi seçim midir değil midir noktasında, demokratik parlamenter sistemlerde parlamentonun yolu seçimden geçer, sandıktan geçer ve sandığın olmadığı bir demokratik sistem zaten söz konusu değildir. Burada demokrasideki tavır da halkın iradesinin tecellisidir; halkın iradesinin tecellisi nerededir o da sandıktadır. Ve burada bu tecelli eder ve bu şekilde bir uygulama bütün demokratik parlamenter sistemlerde gelişmiştir ve gelişmeye de devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın nasıl bir açıklama yaptığını biliyorum. Ve bu ifadenin önünde arkasında ne var onu da bilmiyorum, bilmediğim için de sadece sizin bu şekilde cevabımı vermiş bulunuyorum. Evet yine sandıktan geçer diyorum” değerlendirmesini yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadGezi ParkıİstanbulRecep Tayyip ErdoğanRusyaSuriye
Görüş Bildir