Erdoğan: 'AB Sadakati Çiğnedi'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan: 'Güney Kıbrıs Diye Bir Devlet Yok'

Erdoğan: 'Güney Kıbrıs Diye Bir Devlet Yok'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyaretinde akademisyen ve öğrencilere seslendi. Konuşmasında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını belirten Erdoğan "Kıbrıs diye bir devlet yoktur" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başlıkları şöyle:

Macaristan'ın gösterdiği yapıcı yaklaşımı AB geneli için söylemek mümkün değildir. AB'nin temel ilkelerinden biri verilen söze sadakattir, yani ahde vefa kuralı vardır. Ne yazık ki, bazı liderler tarafından bu sadakat çiğnenmiş yeni şartlar ortaya çıkarılmıştır.

TÜRKİYE'Yİ ALIRLAR VEYA ALMAZLAR

Türkiye'yi AB'ye alırlar veya almazlar hiç önemli değil. Türkiye'nin AB'ye müracaatı 1959 yılıdır, resmi müracaat 1963'dür. 50 yıl AB üyelerinin hiçbirine böyle bir uygulama gösterilmemiştir. Sadece Türkiye'ye yönelik böyle bir yaklaşım tarzı vardır. Şu anda AB üyesi ülkelerden bazıları vardır ki, Türkiye'nin ne ekonomi ne de hak ve özgürlükler konusunda mukayese edilemeyecek kadar geridir.

GÜNEY KIBRIS DİYE BİR DEVLET YOK

Bazı ülkeler AB müktesabatıyla uzaktan yakından alakası yoktur. İdeolojik yaklaşımlarla AB'ye alınmıştır. Bunlardan bir tanesi Güney Kıbrıs'tır. Bir defa Güney Kıbrıs devlet değildir bir yönetimdir. Kıbrıs diye bir ülke yok Güney Kıbrıs Rum Yönetimi var. Yeşil hattın kuzeyinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır. Kofi Annan Planı'nda bunun ismi Kıbrıs Türk Devleti'dir.

ANNAN'A VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK

Ben sanın Annan'a 'Biz her zaman önde olacağız Rumlar hep geride kalacak' dedim. O zaman Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin başında Papadopulos vardı. Çalışmaları bitirdik, imza aşamasına geldik o zamanki Yunanistan Başbakanı Karamanlis 'Bunu erteleyelim' dedi. Annan bana döndü 'Ne diyorsun sayın Başbakan?' dedi. Ben de sayın Annan'a 'Ben sana Davos'ta bir söz verdim, gereğini yaptık' dedim.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Pastaya Ortak Çıkınca Rahatsız Oluyorlar

Erdoğan: 'Pastaya Ortak Çıkınca Rahatsız Oluyorlar

Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye, "Araplarla ne işiniz var" diyen ülkelerin kendilerinin yatırım yaptığını belirterek, "Pastaya ortak çıktığından rahatsız oluyorlar. Sıkıntı orada" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Macaristan-Türkiye İş Forumunda işadamlarına hitap etti.

Türkiye ve Macaristan arasında gerek yenilenebilir gerekse nükleer enerji alanlarında bilgi ve tecrübe paylaşımını önemsediklerine işaret eden Başbakan Erdoğan, ayrıca Macaristan'ın sahip olduğu lojistik avantajların Türk ihraç ürünlerinin Avrupa ulaştırılmasında önemli bir potansiyel taşıdığına inandığını belirtti.

Macaristan'a tavsiye

Son küresel krizde ortaya çıkan dış ticaret daralmasının Macaristan'ın Avrupa'ya olan ihracatını da ciddi manada etkilediğini ifade eden Erdoğan, Macaristan'ın Türkiye'nin tecrübesinden faydalanmasını tavsiye etti.

Türkiye'nin AB ile olan ihracat dengeleri bozulduğunda Afrika'ya, Latin Amerika'ya, Asya'ya açıldığını belirten Erdoğan şunları kaydetti:

''Macaristan'ın yeni dış ekonomi ve ticaret politikaları kapsamında doğuya açılım stratejisine ki bugün Sayın Başbakan'dan onu dinledim, sağda solda eleştirebilirler, Sayın Başbakan'a onu dedim, hiç kafanızı takmayın diye, bizi de çok eleştirdiler. 'Araplarla ne işiniz var?' dediler, 'Körfez'de ne işiniz var?' dediler. Bize bunu diyenler, Araplara her türlü yatırımı yaptılar, her türlü mallarını ihraç ettiler, oraların altyapısı, üstyapısıyla onlar ilgilendiler. Bize bunu tavsiye edenlerin orada ne işi vardı. Fransa da orada, İngiltere de orada, Amerika da orada. Biz oraya gidince niye rahatsız oluyorsunuz? Pastaya ortak çıktığından rahatsız oluyorlar. Sıkıntı orada.''

Cumhurbaşkanı Janos Ader ile görüştü

Başbakan Erdoğan, Macaristan-Türkiye İş Forumu'na katılımının ardından, Sandor Sarayı'nda Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile görüştü.Basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü.

Görüşmede, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da hazır bulundu.

Galiçya Şehitliği'ne çelenk

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ader ile görüşmesinin ardından Galiçya Şehitliği'ni ziyaret ederek, şehitliğe çelenk sundu.

Birinci Dünya Savaşı'nda Galiçya Cephesi'nde savaşan Osmanlı 15. Kolordusu askerlerinden şehit düşenler Galiçya Şehitliği'nde yatıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: AB Sadakati Çiğnedi

Budapeşte'deki ELTE Üniversitesi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirdi.

BUDAPEŞTE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Budapeşte'deki ELTE Üniversitesi'nde öğretim üyeleri ve öğrencilere hitap etti.

Avrupa'nın en köklü bilim yuvalarından biri olarak nitelediği üniversitenin, mezunlarından 4'ünün Nobel'e layık görüldüğünü, Cumhurbaşkanı Ader'in de bu üniversiteden mezun olduğunu belirten Erdoğan, böylesine seçkin bir gruba hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmasında Türkiye'nin AB üyeliğine değinen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

"Şu anda AB üyesi ülkelerin bir çoğu var ki Türkiye'nin ne ekonomik durumuyla, ne hak ve özgürlükler noktasındaki durumuyla mukayese edilemeyecek kadar geridedir. AB müktesebatıyla uygunluk noktasında yakından uzaktan alakası yoktur. İdeolojik yaklaşımlarla bunlar AB'ye alınmıştır. Macaristan'ın ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği desteğin de bizler için çok değerli olduğunu söylemek istiyorum. Ancak bu noktada maalesef üzülerek ifade etmek isterim ki Macaristan'ın gösterdiği bu yapıcı yaklaşımı AB geneli için söylemek mümkün değildir. AB'nin temel ilkelerinden biri verilen söze sadakattir yani ahde vefa kuralı vardır. Ne yazık ki bazı liderler tarafından bu sadakat çiğnenmiş Türkiye için müzakere sürecinde yeni şartlar ortaya çıkarılmıştır.''

Türkiye'nin üyeliği ırkçılığa panzehir olur

Avrupa'nın içinde bulunduğu dönemde çok ciddi sorunlarla uğraştığını, ciddi bazı tehditleri de içinde barındırdığını ifade eden Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

"Türkiye'nin AB'ye üyeliği Avrupa'ya vizyon katar, ufuk katar. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı anlama fırsatı sunar, 1,5 milyarlık İslam dünyası ile AB arasında bir köprü görevini oluşturur.

-Türkiye'nin üyeliği Avrupa'da alarm veren ırkçılığa karşı adeta bir panzehir olur, hoşgörü zeminini güçlendirir, birlikte yaşama kültürüne güç katar.

-Barışı tehdit eden en önemli sebeplerden bir tanesi fakirliktir, garipliktir. Bizim önce bunu ortadan kaldırabilmek için petrol zenginlerinin Darfur'a, Somali'ye, Myanmar'a ellerini uzatması lazım."

İsrail Büyükelçisi de dinledi

İsrail'in Budapeşte Büyükelçisi İlam Mow, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını merak ettiği için dinlemeye geldiğini belirterek, ''Biz, Türkiye ile düşman değiliz, diplomatik ilişkilerimiz devam ediyor. Türk halkıyla da eskiden beri dostluğumuz var'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanBilimBudapeşteEgemen BağışFransaİngiltereİsrailKatarMacaristanNobelRecep Tayyip ErdoğanŞehitTaner YıldızYunanistanZafer Çağlayan
Görüş Bildir