Erdoğan Geri Adım Atmıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan Geri Adım Atmıyor

Tunus’tan Gezi Parkı eylemlerini değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan eylemcilere ılımlı bir mesaj gelmedi. Erdoğan, Topçu Kışlası konusunda ısrarlı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Afrika ziyaretinin son ayağı Tunus'ta düzenlenen basın toplantısında Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ılımlı açıklamalarından sonra nasıl bir değerlendirme yapacağı merak edilen Başbakan Erdoğan, Topçu Kışlası'nın yapılacağını belirterek “Orada yapılmış olan Topçu Kışlası'nın yerine yapılmış olan şu anki uygulamayı aslına döndürüyoruz. Orada gerçekten mimarisiyle muhteşem bir eseri tekrar yapıyoruz“ dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülenç Arınç'ın özür dilemesiyle ilgili olarak da “Yardımcım gerekli açıklamayı yaptı. Bu iş aşırı gazla alakalıysa onunla ilgili üzüntümüzü dile getirdik. Bunları teyit etmeniz gerekiyor. "Dünyada hiçbir yer yok ki göz yaşartıcı gaz kullanılmasın" diyen Erdoğan, hakların hukuk dışı yollarla aranamayacağını söyledi.

"21,5 milyon oy aldık"

Toplantı ve gösteri yapılacak yerlerin belli olduğunu, halkın kullandığı otobüslere, duraklara zarar verilmesini sorgulamak gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Biz 21 buçuk milyon oy almış bir partiyiz. Kapatılmayla karşı karşıya kalmıştık. Kapatılmayla ilgili adımlarda hiçbir zaman tabanımızı sokaklara dökmedik. Biz mücadelemizi demokratik olarak verdik ve sonra da yargı kararını verdi. Ve bize hakkımızı verdi. Kararı bizim lehimize olmuştur. Çok açık ve net bir şey söylüyorum. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız. Ancak azınlığın çoğunluğa tahakkümünü hiç kabul edemeyiz. Bilmemiz gerekiyor ki yapılacak en iyi şey hukukumuzu korumaktır. İstanbul’un doğal güzelliğini de korumamız gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Erdoğan, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili olarak da "AKM'nin yerine daha güçlü ve güzel bir kültür merkezi yapacağız. Orada büyük bir opera binası yapacağız. Daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir hale getirmek için vatandaşlarımız orada, ağaçların dikilmiş olduğu ortamda gezinme ve eğlenme imkanı bulacaktır" şeklinde konuştu.

Borsa düşüşte

Erdoğan'ın açıklamalarını borsa endişeyle karşıladı. Eylemcilerin taleplerine olumlu yanıt vermeyen Erdoğan'ın konuşmasının ardından borsa düşüşe geçti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülBaşbakanBaşbakan YardımcısıBorsaBülent ArınçGezi ParkıİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTunus
Görüş Bildir