Erdoğan: 'Gerekirse Sınırda Bekleyen Suriyeli Kardeşlerimizi Almak Zorundayız'

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sınırda bekleyen Suriyelileri gerekirse topraklarına almak zorunda olduğunu söyledi.

Şili, Peru, Ekvador ve Senegal gezileri sonrası Türkiye'ye dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Bunlar kapımıza dayanmışsa, başka çareleri de yoksa, gerekirse bu kardeşlerimizi yine almak zorundayız." dedi.

Erdoğan Halep'ten 70 bin kişinin göç edebileceğini, bunu yok saymanın mümkün olmadığını belirtti.

"Halep’in bir bölümünde rejim orayı kesmiş durumda, koridorun güneyinden kuzeye geçiş şu an itibarı ile mümkün değil" diyen Erdoğan, Türkiye'nin de tehdit altında olduğunu vurguladı.

'Göç dalgası 1 milyona ulaşabilir'

Bu sabah CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Halep'ten Türkiye'ye "belki milyona ulaşacak" bir göçmen dalgası olabileceğini söyledi.

Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının da desteği ile Pazartesi günü Halep'in kuzeyinde büyük bir harekat başlatmıştı.

Operasyonda bazı köyler geri alınırken, muhaliflerin Türkiye'den ikmal yolları da kesilmişti.

Dün Öncüpınar'da BBC'nin sorularını yanıtlayan Kilis Valisi Süleyman Tapsız ise sınırda bekleyen Suriyelilere yardım gönderildiğini, onların Türkiye'ye alınmasına ihtiyaç olmadığını söylemişti.

Avrupa Birliği (AB) ise Türkiye'ye, sınırdaki Suriyelileri topraklarına alması çağrısında bulunmuş; AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini bunun "ahlaki bir yükümlülük" olduğunu belirtmişti.

'Rusya'nın Suriye'de ne işi var?'

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'nın, "Türkiye Suriye’ye müdahale için hazırlık içerisinde" iddiasına da tepki gösterdi.

Rusya'ya "Senin ne işin var Suriye’de?" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adeta işgalcisin. Sen devlet terörü estiren, 400 bin kişinin katiliyle beraber hareket ediyorsun. Sivilleri öldürmeye devam ediyorsun.

"Türkiye, 911 kilometrelik sınırıyla tehdit altında, elbette tedbirini alacak. Kendimizi savunma noktasında her an hazırlıklı olmak mecburiyetindeyiz. Kaldı ki orada soydaşlarımız var."

Erdoğan, 2003 yılında 1 Mart tezkeresinin Meclis'te reddinin büyük bir hata olduğunu, "aynı hataya Suriye'de düşmek istemediklerini" söyledi.

Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Kobani'ye gitmesine de tepki gösterdi, "Biz nasıl güveneceğiz? Ben miyim senin ortağın yoksa Kobani’deki teröristler mi?" diye sordu.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir