Başbakan Erdoğan: 'Biz Elmas İçin Gelmedik'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan'dan flaş açıklamalar

"Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri, El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır. Böyle bir insana güvenip de Suriye'den kaçanlardan kim geriye dönebilir? Demokrasiye yönelik açıklamalarına kim inanır?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gabon Başbakanı Raymond Ndong Sima ile yaptığı ikili görüşmenin ardından basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın dün yaptığı açıklamalara ilişkin, "Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır" dedi.

Erdoğan, Gabon'daki temasları kapsamında Başbakan Raimond Ndong Sima ile görüştü. Görüşme ve anlaşma imza töreninin ardından Erdoğan ve Sima ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, ziyaretine ilişkin açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in dün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, Esad zorla ayakta durmaya çalışan bir kişi durumunda olduğunu ve zulme devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, "Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri, El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır. Şu anda Esed devlet terörü estirmektedir ve bu devlet terörü neticesinde 50 bin insan ölmüştür. 600 bin civarında insan Suriye'yi terk etmiştir. Suriye içinde 2,5 milyon insan evlerini terk etmiştir. Bunu demokrat olan bir insan mı yapıyor? Bunu devlet terörü estiren bir insan yapıyor. Böyle bir insana güvenip de Suriye'den kaçanlardan kim geriye dönebilir? Demokrasiye yönelik açıklamalarına kim inanır? Şu anda Suriye Ulusal Koalisyonu dünyada 100'ün üzerinde ülke tarafından tanınmış vaziyette. Acaba Beşşar'ı tanıyan kaç ülke kaldı? Bunu iyi değerlendirmek lazım. Beşşar için tek çare var, halkın iradesine saygı duymaktır ve halkın iradesi neyi istiyorsa ona uymaktır" dedi.

"BALYOZ PLANI" DAVASININ GEREKÇELİ KARARI

Başbakan Erdoğan, Balyoz Planı davasındaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de "Gerekçeli kararın bütününü görmeden bir değerlendirme yapmam yanlış olur. Kaldı ki konuyla ilgili olarak yargı kendi kararını verecektir, henüz ne kadar verdiğini de bilmiyorum. Daha önce bu konularla ilgili bazı açıklamalarım da var. Temenni ediyorum ki bir an önce nihai kararı versinler" dedi.

TAHSİN GÜNER - GABON / DHA

Haberin Tamamı İçin:

'Biz Elmas İçin Gelmedik'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıBaşbakanBeşer EsadRecep Tayyip ErdoğanSuriye
Görüş Bildir