Başbuğ'dan Erdoğan'a Teşekkür

-

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan atv'de gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.

Erdoğan Hakkari saldırısından Cumhurbaşkanı seçimlerine değin birçok konuda önemli açıklamalar yapıyor.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başlıkları

HATAY'DA YANLIŞ YAPILDI

Benim gençlik kollarımın orada çalışması yanlıştır. Hatay'daki olayda yanlışlar yapıldı. Emniyet müdürü olayı maalesef iyi yönetememiştir. Gerek İçişleri Bakanına gerek Adalet Bakanıma gerekli talimatları verdim. Gerekli kararı arkadaşlarımız verecektir.

CUMHURBAŞKANI İLE ARAMIZA KİMSE GİREMEZ

Konunun bu şekilde gündeme bu şekilde getirilmesi bizi de üzmüştür. Cumhurbaşkanı'nın basın müşaviri arkadaşın böyle bir açıklamayı yapması görevi ve yatkisi dahilinde değildir. Bizim aramızı açmaya kimsenin hakkı, haddi, cüreti olamaz! Biz Sayın Cumhurbaşkanı ile oturur konuşuruz. Daha önce de böyle olmuştur. Kimse bizden yeniden bir ispat beklemesin. Bizim aramızdaki hukuk bozmaya kimsenin yetkisi yoktur.

YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sisteminde kararı millet verir.

BAŞBUĞ'UN TUTUKLULUĞUNU DOĞRU BULMUYOR

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutukluluğunu doğru bulmuyorum. Hele hele 'terör örgütüne üyelik' suçunu hiç doğru bulmuyorum.

OBAMA’NIN BEYZBOL SOPASIYLA VERDİĞİ POZ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı (ABD) Barack Obama’nın, kendisiyle konuşurken çekildiği iddia edilen fotoğrafı değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Fotoğrafın ne kadar olduğunu bilemem. Obama Oval ofisteki görüşmelerimizde devamlı saygılıydı ve bunu da bizden eksik etmemiş bir dostumdur. Medyada yer alan yorumlara itibar etmiyorum. Ben karşımdaki Obama’ya bakıyorum, o da gayet saygılı ve saygındır” değerlendirmesinde bulundu.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

Erdoğan, Hakkari'de 6 askerin ve 2 geçici köy korucusunun şehit olmasıyla ilgili, "Özellikle bütün milletimizin başı sağ olsun diyerek sözlerime girmek istiyorum. Malum dün gece 22.20 sıralarında yaşanan bir olay ve bu olay neticesinde de 6 askerimizin şehit olması 3 geçici köy korucusunun şehit olması bizi üzdü. Allah'tan kendilerine rahmet diliyorum. Şehitlik makamıyla zaten en yüksek makama ulaştıklarına inanıyoruz. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Mücadele için ülke adı vermeye gerek yok bunların nerden hangi ülkelerden beslendiği belli. Bu komşu ülkelerde de var, Batı'da da bunlara destek veren ülkeler var. Bunu genel bir ifade olarak değerlendirirsek isabetli olur. Dağdakiler ve siyasi kanadının aldıkları farklı destekler var" dedi.

Bir kısım medyanın halen terör örgütüne destek vermeye devam ettiğinin altını çizen Erdoğan, "Bu propagandaya yazılı ve sözlü destek veren maalesef medyadır. Bu kesimlerin teröre verdikleri destek gözardı edilemez. AK Parti iktidarı bu kesimleri ve bir kısım medyayı rahatsız etmektedir. AK Parti olarak taviz vermemiz asla mümkün değil. Ana muhalefet partisi biz Kürt sorununu çözeriz diyorlar ama ben soruyorum bu partilerin bugüne kadar çözüm önerisi olarak sundukları işe yarar bir şey var mı? Bir kısım medya anamuhalefet kalktı kürt sorununu çözmek için yola çıktı diyor ama ortada bir şey var mı. Maalesef yok" ifadelerini kullandı.

"TETİKLERDEN PARMAKLARIN ÇEKİLMESİ LAZIM"

"Tetiklerden parmakların veya elin çekilmesi çözüm değil silahların bırakılması çözüm" diye konuşan Erdoğan, "Kim bırakacak silahı, bölücü terör örgütünün bırakması lazım. Çünkü güvenlik güçleri silah bırakamaz. Güvenlik güçlerinin silah tabii, doğal enstrümanıdır. Sürekli olarak yanında yaşımak durumundadır. Kime karşı, teröriste karşı da asayişi bozanlara karşı, herkese karşı bunu taşımak zorundadır. Zaten bu güvenlik güçleri bunu taşıyarak güvenliği sağlamış oluyor. Eğer bu adım atılamazsa çözüm bulmak mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, BDP'nin 'PKK bir bölücü terör örgütüdür' açıklamasını yapamadığını vurgulayarak, "Kaç defa davet ettim çıkın şu açıklamayı yapın diye. Niye çünkü oradan besleniyor yapabilir mi? Yaptığı zaman akibetlerinin ne olduğunu biliyorlar, sonlarının ne olacağını biliyorlar. Benim Kürt kardeşimi de bunlar istismar ediyorlar. Benim Kürt kardeşimin terörle bir alakası yok ki" dedi.

"115 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Medyanın yapması gereken çağrının bölücü terör örgütünün silahlarını tamamen bırakılması yönünde olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Ama yapamıyorlar çünkü bu örgütler bu propagandadan besleniyor. Şemdinli'de 23 Temmuz'da başlayan bu süreçte bu bahsettiğimiz gruplar psikolojik bir savaş başlattı. Çok çirkin bir harekattı. Bu savaş TSK personelini ve bizi moral noktasında etkiliyor. Orada karada, havada sürekli bir mücadele sürdüren bizim güvenlik güçlerimiz var. Son tabloyu ben size vereyim Şemdinli olayında 23'ünden itibaren bizim 2 şehidimiz var fakat 115 terörist etkisiz hale getirildi" şeklinde konuştu.

ŞEHİT SAYILARININ ÇOK OLDUĞU İDDİASI

Şehit sayılarının çok fazla olduğu ama bunun açıklamadığı yönünde iddiaları hatılatılması üzerine ise Erdoğan, "Bunların hepsi yalan. Bir defa bunların hepsini bir kısım medya daha fazla şehit olduğu ama bu gizleniyor diyorlar ama böyle bir şey yok silahlı kuvvetler kalkarda şehit olan birini gizler mi veya şu kadar helikopter düşmüş bunu kalkıp da gizler mi? Burada karşı taraf bir psikolojik hareket yapıyor ve maalesef bizim medyamızda buna alet oluyor. Bu kimin medyası diye zaman zaman soruyorum. Onların maalesef bu şekilde onların tezgahına, onların ocağına odun taşıyan var. Bunları nereye kadar kabulleneceğiz veya bunları ismen mi ifşa edeceğiz?" dedi.

"ONLAR TAMAMEN SİLAH BIRAKMADAN BİZİM DURMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL"

"Biz tüm güvenlik güçlerimizle bu mücadeleyi onlar silahı bırakana devam ettireceğiz" diye konuşan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Onlar tamamen silah bırakmadan bizim durmamız mümkün değil. Bütün askerimizle polisimizle bu çalışmanın sürekli içindeyiz. Attığımız adımları insan hakları, hukuk açısından ve demokrasiden taviz vermeden yürütüyoruz. Eğer bölücü terör örgütü uzantısı olanlar demokrasiye inanıyorlarsa mücadelelerini sandıkta versinler. Kendilerine inanıyorlarsa güveniyorlarsa sandıkta demokratik olarak versinler. Ahmet Türk gibi birisinin çıkıp bundan sonra AK Partiye oy veren kürtleri vatan haini ilan etmesi kabul edilemez... Bizim 21 milyon seçmenimiz var doğuda ve güneydoğuda da bizi seçmişler neden onlara hizmet götürebildik onlara ulaşabildik. Peki onlar ne yapmış bu halk için sadece teröre himet etmişler. Elimizde telsiz notları var çok ilgiç yaralı olanları öldürün diyorlar. Bunlar kendi yandaşlarını bile vurabilecek yarı yolda bırakabilecek insanlar" ifadelerini kullandı. İşte bu psikolojik harekatın ortaya attığı bir yaklaşımdır. Şemdinli Yüksekova ve Hakkari'de bize yapılan tehditlerin haddi hesabı yok. Çünkü karşılarında dik duran tek parti AK Partidir. Bu ülkenin toprağını biz teröre vermeyiz. Demokrasi için buyursunlar her türlü diyaloğa girelim ama demokrasi dışı olarak bu mümkün değil."

BELEDİYELERİ BAŞKALARI YÖNETİYOR

İsim vermeden BDP'yi eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Halen 'PKK bölücü terör örgütüdür' açıklamasını yapamıyorlar. Çünkü oradan besleniyorlar, yapabilirler mi? Yaptıkları anda akıbetlerini biliyorlar, sonlarının ne olacağını biliyorlar. Benim Kürt kardeşimi de istismar ediyorlar. Benim Kürt kardeşimin terörle bir alakası yok ki bugün ülkemizde terörizm var. Bunun bölücü terör örgütü içinde yapılanması var. Bir de bunun maalesef uzantıları var birçok yerlerde. Bugün belediyelerin bir çoğunda görünen belediye başkanları, belediyeyi yönetmiyor. Bunların tayin ettiği, gönderdiği kişiler belediyeyi yönetiyor ve tabii bunların da sicilleri malum.''

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Kandil gibi Suriye'ye de operasyon yapılabilir

Erdoğan: Kandil gibi Suriye'ye de operasyon yapılabilir

Başbakan Erdoğan, Hakkari’de 6 asker ve 2 korucunun şehit olmasının ardından yaynladığı başsağlığı mesajında dile getirdiği ‘dış güçler’ konusuna açıklık getirdi.

Erdoğan bu konuda net bir ülke ismi vermezken, büyük oranda medyanın bu olaylar karşısındaki yaklaşımını eleştirdi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Yaptığım açıklamaya yönelik ülke adı vermek bizim için sıkıntılı olabilir. Hangi ülkeler tarafından desteklendiği belli. Komşu ve batı ülkeleri var. Genel bir ifade olarak değerlendirirsek isabetli olur. Bir dağdakilerin bir de siyasi uzantılarının aldığı destekler var. Bir de ciddi manada aldıkları medya desteği var.

Bir kısım iç-dış medya destek vermektedir. PKK’nın en önemli aradığı şey propagandadır ve bu desteği de veren medyadır. Biz bu konuda medya yöneticileriyle görüşmeler yaptık, onlardan destek istememize rağmen, bu desteği alamadık. Tersine onlarla görüşme yaparak bunu gazetecilik başarısı olarak sununlar var. Sonra bunları kitaplarda yazıyorlar. Ama bu ülkede maalesef halkımızın moralini bozdukları gibi örgüte de destek veriyorlar. Tabi bunun değerlendirmesini kendi aramızda yapıyoruz.

Şemdinli konusunda yapılan haberler bizi moral açısından otomatik olarak etkiliyor. Orada polis ve asker iç içe müşterek harekat yürütüyor. Son tabloyu veriyorum: Şu ana kadar Şemdinli’de 23 temmuzdan itibaren 2 şehit verdik. 115 terörist etkisiz hale getirildi. Bir kısım medya PKK’nın twitlerini alarak haber yapıyor ve helikopter düşürdü, şehitler saklanıyor haberleri yapılıyor. Bu komiktir.

Karşı tarafında psikolojik mücadelesine medya alet oluyor. Ben bu kimin medyası diye merak ediyorum. Onların ocağına tezgahına odun taşıyanlar var. Vatandaşımızın artık bunlara karşı gereken tavrı göstermesi lazım.

İstediği kadar birileri bize –CHP ya da BDP- MHP’ye desteği için teşekkür ediyorum. Bizim parlamentoda oturum yapmamız söz konusu değil. Bunları çok yaptık. PKK silahı bırakmadıkça bizim durmamız söz konusu değil.

Gerek sermaye gerekse bir kısım medya eski etkilerini sağlayamadıkları için AKP’yi nasıl zayıflatırız düşüncesi içine girmişlerdir. Bizim bu konuda taviz vermemiz söz konusu değildir. PKK’nın uzantısı olanlar demokrasiye inanıyorsa, ben onlar arasında en aklıselim olarak Ahmet Türk’ü görüyordum, ama o da dağıtmış durumda. Bunlarda olgunluk molgunluk kalmamış. AKP’ye oy verenleri vatan haini ilan ediyorlar. AKP o bölgede birinci partidir.

Şemdinli de dahil bizim kontrolümüz dışında bir yer tok. Bunlar psikolojik harekatın uzantılarıdır. Meyayı okuyanlar acaba Şemdinli kayıp mı edildi diyor.

Suriye tarafından PKK unsurları ülkemize sızmaktadır. Şu anda Esad’ı en çok destekleyen CHP’dir. PKK’yı en çok destekleyen de Esad’dır. Esad bizden koptuktan sonra nereyle nasıl paslaştığı ortadadır.

Ben Dışişleri Bakanımı Irak’a boşuna göndermedim. Bu iş eğer bir tehdit unsuru olarak devam edecek olursa, aramızda dostluk kalmaz. Eğer dostluk istiyorsanız, bu terör örgütüne burada yaşama şansı vermemeniz lazım.

Bağdat bizi uyardıktan sonra ertesi gün biz yine gidip Kandil’de operasyonumuzu yaptık. PKK tehdidi sürdükçe biz gereken yere gider operasyonumuzu yaparız.

(Eğer Suriye’den de böyle bir tehdit gelirse) aynı yöntemin Suriye üzerinde uygulanmayacağı ne malum. Birliklerimiz sınırda tatbikat yapıyor. Süleyman Şah bölgesi bizim toprağımızdır. Eğer oraya bir müdahale olursa, bu sadece bize değil, NATO’ya da bir müdahale sayılır ve gereken yapılır.

Kürt sorunu çözeriz diyen CHP liderinin bu konuda verdiği herhangi bir önerisini duyan var mı. Verdiği 10 maddenin 9’u tespit. Biz mücadeleyi sürdürüyoruz. Ve devam edeceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Düşmanlar Yanımızda ve Batıda

Erdoğan: Düşmanlar Yanımızda ve Batıda

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başbuğ'dan Erdoğan'a Teşekkür

Başbuğ'dan Erdoğan'a Teşekkür

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAtvBarack ObamaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiHakkariHatayİlker BaşbuğIrakMilliyetçi Hareket PartisiNATOPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞehitSuriyeTerörTürk Silahlı Kuvvetleriolay
Görüş Bildir