Görüş Bildir

Erdoğan’dan Somali’deki Saldırıya Tepki

Anasayfa > Gündem
onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Somali'deki saldırı) 'Ben de Müslümanım, bunu İslam adına yapıyorlarsa, İslam'da böyle bir şey yok'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Addis Ababa Üniversitesi'nde fahri doktora verildi. Erdoğan tören sonrası yaptığı konuşmada, ' Bugün yine bir terör eylemi oldu Somali'de. Ne adına yapıyorlar bunu? İslam adına yapıyorlarsa, ben bir Müslümanım İslam'da böyle bir şey yok. Bir Müslüman öncelikle intihar edemez. Böyle bir İslam kesinlikle yok, bizim dinimizde 'insanları git öldür' böyle bir şey yok' dedi.

'ETİYOPYA HOŞGÖRÜ VE TOLERANSIN ÜLKESİ OLMUŞTUR'

Erdoğan, 'Etiyopya insanlığa çok şey öğretmeye devam ediyor. Türkiye için Etiyopya'nın çok önemli bir yeri var.

Etiyopya'nın Müslümanlar nezdinde yerine de değinmek durumundayım. Mekke'de Hz. Muhammad (SAV) ve ashabı işkencelere maruz kalmıştı. Peygamberimiz ashabına Habeşistan'a gitmelerini ve buraya sığınmalarını istedi. Bu hadisenin İslam tarihinde çok önemli bir yeri var. Hıristiyan bir idarecinin Müslümanlara sahip çıkmış olması önemliydi. Etiyopya hoşgörü ve toleransın ülkesi olmuştur' dedi.

'BUGÜN SÖZÜM ONA MEDENİLERİN YAPTIKLARINI, ONLARIN 7'NCİ ASIRDA GERİCİLER DEDİKLERİ YAPMIYORDU'

Erdoğan, 'Etiyopya örnek alınmış olsaydı Filistin ve Avrupa'da, farklı ülkelerde Müslümanlara saldırılar yapılmaz, zulüm yapılmazdı. Bugün sözüm ona medenilerin yaptıklarını, onların 7'nci asırda gericiler dedikleri yapmıyordu. O ilkel dedikleri asırlarda savaşın bile bir ahlakı vardı. Çocuklara, kadınlara, yaşlılara dokunulmazdı. Soykırım diye vahşet yoktu. Bugün nükleeer silahların toplu olarak katlettikleri vahşet o dönemlerde yaşanmıyordu. Bunun ciddi bi şekilde tartışılması gerekiyor' dedi.

'Paris'te dergiye terörist saldırı yapıldı, ardından tüm Avrupa'da Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlük sergilenmeye başladı' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bu olayla saldırılar arttı. Terör cinayettir, bunun adı Müslüman olan da Hıristiyan, ya da Musevi olan da yapıyorsa teröristtir. Bunlar katildir, canidir, barbardır. 40 yıldır biz ülkemizde terörle mücadele ediyoruz. Bölücü terör örgütü şu anda Irak ve Suriye’de kan döken DEAŞ terörü de, Filistin’e yönelik İsrail devlet terörü de, terör örgütleri de en başta bir cinayet grubudur. Şunu da özellikle söylemek zorundayım. Terör ve şiddet sadece silahla yapılmaz. Kutsal değerlere saldırı da bir terördür şiddet eylemidir. Irkçılık ayrımcılık terör eylemidir. Dünyanın tüm ülkeleri bunu görmek terörün ve şiddetin her türüne karşı ortak tavır almak zorundadır. Paris'teki saldırıyı kınamak gibi 350 bin insanın ölümüne sebep olan ve öldürmeye devam eden Suriye'nin başındaki zatı kınamak ve tavır sergilemek de aynı insani görevdir' dedi.

SOMALİ'DEKİ BOMBALI SALDIRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Şu anda burada Somali’den 500 bin sığınmacı var. Bu insanlara buraya canlarını kurtarmaya geliyor. Bugün yine bir terör eylemi oldu Somali’de. Ne adına yapıyorlar bunu? İslam adına yapıyorlarsa, ben bir Müslümanım İslam’da böyle bir şey yok. Bir Müslüman öncelikle intihar edemez. Böyle bir İslam kesinlikle yok, bizim dinimizde ‘insanları git öldür’ böyle bir şey yok.

DEAŞ terör örgütüne, diğer terör örgütlerine karşı aynı mücadelenin sergilenmesi şart. Biz İslami terör gibi son derece yanlış bir isimlendirmeye karşıyız. Kimse İslam’la terörü bir arada anamaz. Zira İslam barıştır. Kelime itibariyle sin kökünden gelmek suretiyle barıştır. Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmektir. Bu İslam’ın hükmüdür. Bu tür terör saldırıları da farklı inançlara yönelik bu tür saldırılarda dünyada birlikte yaşam kültürünü yok etmektedir' diye konuştu.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?