Erdoğan: 'Şu Anda Dünyada 'Kıbrıs' Diye Bir Devlet Yoktur'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Erdoğan Slovakya'da

Başbakan Erdoğan Slovakya'da

Avrupa turunun son durağı olan Slovakya’daki temaslarına başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Slovak mevkidaşı Robert Fico tarafından karşılandı. İki ülke marşlarının çalındığı karşılama töreni sırasında güvenlik önlemi alan başbakanlık binasının üst katlarındaki keskin nişancılar dikkat çekti. Karşılama töreninin ardından Erdoğan ve Fico ikili görüşmeye geçti.

Erdoğan’ın bugünkü temasları kapsamında Slovak mevkidaşı Fico ile heyetler arası görüşmeye başkanlık ettikten sonra düzenlenecek ortak basın toplantısında konuşacak. Slovakya Meclis Başkanı Paska ve Cumhurbaşkanı Gasparoviç’le görüşecek olan Erdoğan daha sonra Türkiye-Slovakya İş Forumu’na katılacak. Erdoğan temaslarının ardından Ankara’ya hareket edecek.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Slovakya'ya Vize Çağrısı

Erdoğan'dan Slovakya'ya Vize Çağrısı

Başbakan Erdoğan, Orta Avrupa turunun son durağı olan Slovakya'da, Başbakan Fico tarafından resmi törenle karşılandı.

İki ülke milli marşlarının tören bandosu tarafından seslendirilmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Slovakya Başbakanı Robert Fico, karşılama kıtasını selamladı. Başbakan Erdoğan, tören mangasına Slovakça ''merhaba asker'' dedi.

İki başbakanın, gazetecilere poz vermesinin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçildi. Erdoğan'ın, Slovakya Başbakan'ı Fico ile görüşmesinde, iki ülke ilişkileri ve Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinin yanı sıra futbolda konuşuldu.

Başbakan Erdoğan, Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya bir sürpriz yaparak, Fenerbahçe kadrosunda yer alan Slovak milli futbolcusu Miroslav Stoch'un kendisi için imzaladığı Fenerbahçe formasını hediye etti.

Görüşmelerin ardından Erdoğan ve Fico, ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Slovakya vatandaşlarının Türkiye'ye girişinde vize muafiyeti konusunda adım atılacağını bildirerek, ''Slovakya'nın da işadamlarımız, akademisyenlerimiz, öğrenciler, sanatçılara, sporculara vize muafiyeti sağlaması inanıyorum ki ilişkileri çok farklı bir yere taşıyacaktır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçiliği'ne yönelik terör saldırısıyla ilgili olarak ise güvenlik güçlerinin ABD'den gelen ekiplerle müşterek çalışma yürüttüğünü belirterek, ''ABD'den gelenler de dahil olmak üzere gerek Almanya gerek Fransa tüm bunlarla yapılan görüşmeler neticesinde, bizim İmralı'yla yapmış olduğumuz engellemeye yönelik bir adım dahi olsa biçim çalışmalarımızı engellemez'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Bizim için aslolan bu olayın failler zincirini ortaya çıkarmaktır" dedi.

Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paska ile görüştü

Başbakan Erdoğan, Slovakya Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paska ile de görüştü. Erdoğan ve Paska arasındaki görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.

BRATİSLAVA / AA

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Slovakya'ya Vize Çağrısı

Slovakya vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanacağını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Slovakya'yı da Türkiye'ye karşı vize uygulamamaya davet etti.

Erdoğan, Bratislava'da Slovakya Başbakanı Robert Fico ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Slovakya vatandaşlarının Türkiye'ye girişinde vize muafiyeti konusunda adım atılacak. Slovakya'nın da işadamlarımız, akademisyenlerimiz, öğrenciler, sanatçılara, sporculara vize muafiyeti sağlaması inanıyorum ki ilişkileri çok farklı bir yere taşıyacaktır” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları

  • Slovakya’yı ziyaret eden ilk başbakan olmanın memnuniyetini yaşıyorum. Patriot sürecinde verdikleri destek için teşekkür ediyorum. AB sürecinde verdikleri destek için de ayrıca teşekkür ederim.

  • Enerji işbirliği alanında önemli adımlar atabiliriz. Nükleer enerji alanında müşterek çalışmaya olumlu bakıyoruz.

  • Slovakya ile Türkiye arasında merkezi İstanbul’da olacak bir bilim merkezine olumlu bakıyoruz.

  • Ülkemizde Fenerbahçe gibi takımlarda oynayan milli futbolcularınız oynuyor, Stoch gibi. Kış oyunlarında Slovakya başarılı bir ülke. 15’i aşkın ülkemizde Slovakyalı temsilciler var.

50 YILDIR KAPIDAYIZ

("Artık yeter deyip çabaları keseceğiniz bir nokta var mıdır?" sorusuna cevap)

  • AB’nin kapısını çalışımız sene 1959. AB’nin kuruluş çalışmalarıyla neredeyse beraberiz. 1963’te resmi müracaatımız var. 50 yıl geçti. Biz hala kapıdayız.

  • Bize ‘Şunu yapamadınız’ diyemediler. Birisine olumsuz cevap vermek isterseniz bahane boldur. İstediğiniz bahaneyi söylersiniz.

  • Ben Robert’i (Fico) istisnalar içerisinde olan bir arkadaşım olarak görüyorum.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE SALDIRI

(“ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıyla ilgili olarak İmralı ile başlayan süreci sabote etmeye yönelik olduğunu düşünüyor musunuz? Almanya’nın üzerine düşeni yapmadığı yönünde iddialar var?” sorusu üzerine)

  • Bu saldırıyla ilgili dışımızda birçok değerlendirmeler, yorumlar yapılıyor. Bu budur veya yüzde 100 böyledir demek mümkün değil. Şu anda güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız, ABD’nin de göndermiş olduğu birimlerle müşterek bir çalışmanın içindeler.
Haberin Tamamı İçin:

Rum Kesimi'nin Üyeliği AB'ye Ters

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği yönetiminin AB müktesebatına aykırı hareket ettiğini, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB üyeliğinin AB müktesebatına tamamen ters olduğunu bildirdi.

ANKARA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği yönetiminin AB müktesebatına aykırı hareket ettiğini, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB üyeliğinin AB müktesebatına tamamen ters olduğunu bildirerek, ''Olay tamamen ideolojiktir. Böyle bir yaklaşım tarzı olamaz''dedi.

Erdoğan, 2023 yılına kadar nükleer enerjinin, elektrik üretimindeki payını yüzde 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, bu konuda Slovakya'nın nükleer enerji tecrübesinden yararlanacaklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Bratislava'da bulunan 21 Türk şehidi için kabristan yapılması konusunda Türk ve Slovak hükümetleri arasında karar alındığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Şu Anda Dünyada 'Kıbrıs' Diye Bir Devlet Yoktur'

BRATİSLAVA - Başbakan Erdoğan, "Avrupa'daki vizyon sahibi dostlarımız Türkiye'deki bu istikrarlı büyüyüşü görüyor. Türkiye ile iş yapan kazanır. Bugün de kazanır yarın da kazanır" dedi.

Erdoğan, "Türkiye ve Slovakya, ekonomi, ticaret ve ulaştırma alanında ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştireceğiz. 10 yılda 15 bin km yol yapacağız dedik. 2 x 2, halk arasında duble yol denilen yol yapımına gireceğiz dedik. Eğer yolunuz ve suyunuz yoksa medeniyim diyemezsiniz yeni tabirle çağdaşım diyemezsiniz. 10 yılda Türkiye genelinde 16 bin km yol inşa ettik. 15 bin hedefini yakaladıktan sonra hemen yeni bir hedef koyduk. Şu anda hemen hemen 74 vilayetimiz bölünmüş yollarla birbirlerine bağlandı. Şehir merkezlerinden ilçelerine de 2 x 2 yollar yapmaya başladık. Hızlı treni Türkiye ye getirdik. Bizden önce böyle birşey yoktu" dedi.

‘TÜRKİYE’NİN ÇEKTİĞİ TURİST SAYISI 13 MİLYONDAN 32 MİLYONA GELDİ’

Erdoğan, "Turist gelecek; Yola, hava ulaşımına ihtiyaç var. Bunlar yoksa turist gelmez, herhalde safari yapacak değil bunlar tabii ayrı bir şey. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin çektiği turist sayısı 13 milyondu, bu rakam 32 milyona geldi. İstanbul'da otel yetiştiremiyoruz, full çalışıyor. Daha önce sadece 4 - 6 ay çalışan illerimiz vardı şimdi 12 ay çalışır hale geldiler" diye konuştu.

Türk müteahhitlerin yurt dışındaki çalışmalarına da değinen Erdoğan, "Müteahhitlerimiz yurt dışında bir çok yollar yaptılar yapıyorlar. Dünya müteahhitlik sektöründe 225 firma sıralamasında Çin'den sonra Türkiye firmaları ikinci sırada. Slovakya'nın nükleer enerji konusundaki deneyimlerinden de yararlanacağız" dedi.

AB AHDE VEFA İLKELERİNİ AYAKLAR ALTINA ALDI’

Erdoğan, "2005 yılında AB ile başlayan müzakereler ne yazık ki AB'nin önümüze çıkardığı yapay engellerle karşılaştı. AB ahde vefa ilkelerini ayaklar altına aldı. Güney Kıbrıs'ı AB üyeliğine aldı. Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınmasının AB müktesebatı ile yakından uzaktan alakası yoktur. Olay tamamen ideolojiktir. Kuzey Kıbrıs Annan Planı'na evet dedi, Güney Kıbrıs hayır dedi. Güney Kıbrıs'ı mükafat olarak AB'ye aldılar. Şu anda dünyada ‘Kıbrıs’ diye bir devlet yoktur. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vardır. Niye yoktur çünkü arasından yeşil hattın geçtiği bir yere siz Kıbrıs diyebilir misiniz. Güney'de ayrı bir yapılanma var, Kuzey'de ayrı bir yapılanma var. Herkes tanımamışı olabilir ama Türkiye Kuzey Kıbrıs'ı tanıyor. Biz AB'ye yük olacak değil yük alacak bir ülkeyiz. Bir yandan İMF'ye borcumuzu kapatırken bir yandan İMF'ye 5 milyon dolar borç vermek için müzakereleri sürdürüyoruz." dedi.

21 ŞEHİDİMİZİN KABRİNE ULAŞILDI, KABİR YAPILACAK

Erdoğan, "Bizim buralarda şehitlerimiz var, 21 şehidimizin kabrine ulaşıldı onlara kabir yapılsın istiyoruz. Kendileri talimatı verdi en kısa sürede burada bir şehitlik yapılacak" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBilimÇinFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFransaİmralıİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTerörolay
Görüş Bildir