'O Medyaya Haddini Bildirdik'

 > -

Başbakan Erdoğan Konuşuyor

Başbakan Erdoğan Konuşuyor

Pazar günü yaptığımız kongremize gösterilen ilgiye teşekkür ediyorum. Başlattığımız projeleri sürdürürken yeni projeleri de hayata geçireceğiz. Kongrede parti yönetimine seçilen arkadaşlarımızla Türkiye'yi yükseltme görevini üstlenmiş bulunuyoruz.

Pazar günkü kongremiz sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın dikkatini çekti. Bugün AK Parti de Türkiye de vicdanların sesi olmuştur. Bizim dünyadaki özgürlük mücadelelerine verdiğimiz destek çıkara bağlı değildir. Yürütülen meşru ve haklı mücadeleleri sonuna kadar destekleyeceğiz. Türkiye horlanan, küçümsenen bu kardeşlerimiz için çıkış noktası olmuştur. Türkiye onlar için değişmenin gelişmenin sembolu oldu.

CHP'YE GENSORU TEPKİSİ

Bazı çevrlere dostlarımızın övgü dolu sözlerini görünce eksen kayması safsatasından bahsediyorlar. Türkiye'nin yönü de rotası bellidir. Şimdi kalkmış ana muhalefet partisi dışişleri bakanım hakkında gensoru veriyor. Gensoruyu da sulandırdılar. Bir insan bir şeyi yaparken bundan netice alıp alamayacağına bakar. Tüm dünyanın hayranlıkla desteklediği bir politikayı bunlar sulandırmaya çalışıyor. Bunlar bu ülkenin kalkınmasına fren olan bir muhalefet. Sosyalist Enternasyonal'de bölücü terör örgütünü Filistin'deki direniş örgütüyle aynı yerde görebilecek kadar zavallısınız. Bizim dışişleri politikamız dünyada ulaşmak istediği noktaya ulaşmıştır. Zaten gensoru oylamasında da CHP gerekli cevabı alacaktır.

HEDEF 2071

Pazar günkü kongremizde bugün yeni doğmuş çocuklarımıza yeni bir hedef koyduk. Sultan Alparslan'a Anadolu'nun kapılarını açan 1071 tarihinin bininci yıldönümü olan 2071'i hedef olarak gösterdik. Bizden önce bırakın 2071'yi bir ay bir gün sonrasını bile görmek mümkün değildi. Her alanda çağdaş demokrasinin standartlarına uygun yeniden bir yapılanma süreci başlattık.

IMF'YA BORCU 1.3 MİLYAR DOLARA DÜŞÜRDÜK

Bizden önceki hükümet döneminde devlet 9 ay vadeyle bile borçlanamıyordu. Kredibiletesi bu kadar bitmiş bir hale getirdiler ülkeyi. Şimdi hangi yüzle ülkenin 10 yılda geldiği bu noktayı eleştiriyorsunuz. Şu anda 146 milyar dolar ihracatı konuşuyoruz. Bizden önceki hükümet IMF'den 27 milyar dolar borçla bize teslim ettiler. Şu anda borç 1.3 milyar dolara düştü. Şu anda biz IMF'ye 5 milyar dolar borç veriyoruz. Ey MHP bunu görmüyor musun? Zıraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank hepsi batıyordu. Şimdi Ziraat Bankası Avrupa'nın en saygın bankası oldu. Artık özel sektör bakkal dükkanı açar gibi banka açamıyor. Ama bunlar herkese bankalar açtırdılar. Benim vatandaşımın paralarını toplayıp kendi işlerinde ve yakınlarına kullandırdılar. Bunlara kim göz yumdu DSP bugünkü CHP... Ama şimdi bizim bankacılık noktasında herhangi bir sorunumuz kalmadı.

TARİHİ ÖNEMDE BİR CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLACAK

Artık önümüzde 3 önemli hedef kaldı. Bunlardan biri mahalli idareler seçimi. Burada milletimizin gönlünü bir kez daha fethederek başarı çıtamızı yükselteceğiz. Ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi gelecek. 2014'te ilk defa bir Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçilecek. Tarih önenmde bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşanacak. Ardından 2015 yılının Haziran ayında genel seçimler olacak. 2015 seçimi bizim 2023 hedefimize ulaşmak açısından çok önemli.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Kongrede Sayın Kılıçdaroğlu'na bir çağrıda bulundum. Kürt meselesi hakkında gelin ortak çalışalım demiştim. Biz bu çağrımızda samimiyiz. Bu çağrının içinde en küçük bir siyasi hesap yok. Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil. Peki biz olaya bu şekilde yaklaşırken, CHP Genel Başkanı ne diyor. Edebe ahlaka uymayan sözlerle bize saldırıyor. Bizim çağrımız kendisine sorulduğunda verdiği yanıt "Gelsin bakalım. Bizim kapımız açık" bu ifade olayı daha başından bitiriyor. Biz bu meseleyi çözmek için görüşülmesi gereken herkesle görüştük, görüşüyoruz. Ama CHP Genel Başkanı'nın derdi başka. Geçen sene bize diz çöktürmekten dahi bastemişlerdi sonra kim diz çöktü? Eğer samimi olmazsan Araplar'ın bir atasözü var "Men dakku dukka". Biz bu sorunun çözümü üzerinden hareket ederken onlar bizi köşeye sıkıştırma peşinde. Terör meselesi bizim şahsi sorumuz değil. Terör bu ülkenin ortak sorunudur. Bu meselenin çözümüne destek vermek herkesin sorunudur. Anamuhalefet partisi bu görevini ihmal etmekle kalmıyor, bize karşı kullanarak suistimal ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan MHP'ye Yaylım Ateşi

Erdoğan'dan MHP'ye Yaylım Ateşi

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, muhalefet partilerini sert bir dille eleştirdi.

Başbakan Erdoğan, MHP'nin kongreye temsilci göndermemesine değinerek, "Biz MHP'yi kongremize kimi çağırıp çağırmayacağımıza karar versin diye davet etmedik ki. Kongremize kimi çağıracağımızı MHP'ye mi soracağız?'" dedi.

CHP'nin verdiği gensoru:

Başbakan, CHP'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoruyu da eleştirerek, ''Gensoruyu da sulandırdınız, rezil ettiniz. Gensoruları sadece vermek için veriyorlar. TBMM'nin hızını kesmek için veriyorlar'' diye konuştu.

Erdoğan, CHP'ye terör sorununun çözümü konusunda yaptığı çağrıyı yineleyerek, ''Bu çağrıda samimiyiz, bu çağrının içinde en küçük bir riya, en küçük siyasi hesap yok. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil, üzümü yemektir'' dedi.

"Her gazeteyi çağırmaya mecbur muyuz?"

CHP'nin, bazı basın kuruluşları davet edilmediği gerekçesiyle AK Parti kongresine temsilci göndermemesini değerlendiren Başbakan Erdoğan, ''Mecbur muyuz her gazeteyi kongremize davet etmeye. Yalan yazacaksın, sonra seni davet edeceğiz. Yok böyle bir şey. O medya bize saygısızlık yaptığında, küfür yağdırdığı zaman haddini bildirmek görevimizdir. Sayın Kılıçdaroğlu, sen İstanbul'da belediye başkan aday iken bazı basın kuruluşlarını çağırmadığını neden unutuyorsun?'' şeklinde konuştu.

MHP'ye eleştiriler:

MHP'nin kongreye temsilci göndermemesine de değinen Erdoğan, ''Biz MHP'yi kongremize kimi çağırıp çağırmayacağımıza karar versin diye davet etmedik ki? Kongremize kimi çağıracağımızı MHP'ye mi soracağız?'' dedi.

Köşeyazarlarına tepki:

Bazı köşe yazarlarının ''Bu kongreden bir şey çıkmadı'' dediğini anlatan Erdoğan, ''Daha ne çıkacaktı? Yüzde 30'a yakın hücre değişimi oldu. Baştan, 'Omurgası korunacak, hücreler yenilecek' dedik. Böyle bir adım atıldı'' ifadesini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Mecbur muyuz Gazeteleri Davet Etmeye?'

Erdoğan: 'Mecbur muyuz Gazeteleri Davet Etmeye?'

Yeni yasama yılının ilk Meclis grup toplantısında konuşan Erdoğan, muhalefete sert sözlerle yüklendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının başında hafta sonunda yapılan 4. Olağan Kongre ile ilgili partililere teşekkür etti.

Erdoğan, CHP'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ilgili verdiği gensoru önergesine çok sert tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Ana muhalefet partisi Dışişleri Bakanımla ilgili gensoru veriyor. Gensoruyu da maalesef sulandırdınız. Gensoru ile alacağını bir yol olmadığını bile bile bu yollara tevessül etmeniz, Meclis'in onuruyla oynamaktır. Ortada dürüst gerekçeler olmadığı halde Türkiye’nin dış politika anlayışını bu denli sulandıran muhalefet dünyanın hiçbir yerinde yok. Sadece el kaldırıp indirecekler veya gruplarını bile toplayamayacaklar.Gensoruları sadece vermiş olmak için veriyorlar. Bunlar bu ülkenin kalkınmasına fren olan bir muhalefettir.Varsa katkınız, katkınızı söyleyin. Ama siz Sosyalist Enternasyonal’de bölücü terör örgütünü Filistin’deki direniş örgütüyle aynı yerde görecek kadar zavallısınız. Bizim dışişleri politikamız dünyada oturması gereken noktaya oturdu. Bu gensoru oylamasında da gerekli dersi alacaklar. Biz sadece Meclis'te kaybedeceğimiz güne üzülüyoruz. İçe kapanmaya alışanlar AK Parti'nin yürütütüğü çok boyutlu dış politikayı anlayamazlar. Çok boyutlu dış politikayı küçümseyen bazı çevreler kongremize gösterilen ilgi karşısında sus pus olmayı tercih ediyorlar. Türkiye’nin ekseni de rotası bellidir" dedi.

3 DÖNÜM NOKTASI

Önümüzdeki dönemde 3 önemli dönüm noktası olacağını söyleyen Erdoğan, bunları şöyle sıraladı:

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Yok Böyle 25 Kuruşa Simit'

Erdoğan: 'Yok Böyle 25 Kuruşa Simit'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24. Dönem 3. Yasama Yılı'nın ilk grup toplantısında konuştu. Erdoğan, AKP 4. Olağan Kongresi'ne bazı gazetelerin davet edilmemesiyle ilgili olarak, "Mecbur muyuz etmeye? Her gün yalan yanlış her şeyi yazacaksın. Buna rağmen biz davet edeceğiz. Yok böyle 25 kuruşa simit" dedi.

Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

"Yeniden listeye giremeyen arkadaşlara hizmetleri için teşekkür ederim. Önceki gün partimizin 4. olağan kongresini yaptık. Yola çıktığımız ilk günden beri bizlerle beraber yürüyen dava arkadaşlarımız kongremizde de bizi yalnız bırakmadı. Geçtiğimiz dönem MKYK’da, MDK’da yer alan ancak bu kongrede bayrağı yeni isimlere devreden arkadaşlarımıza bugüne kadar verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki dönem yeni arkadaşlarımızla birlikte milletimiz için çok daha büyük işler yapacağız. Ak Parti bu ülkenin içinden doğmuş bir siyasi harekettir. Türkiye ne kadar güçlenirse AK Parti de o kadar yükselmektedir

Kongremiz sadece Türkiye’nin değil, bölgemizin ve dünyanın gözünün üzerimizde olduğu bir zirveye dönüştü. Yurtdışından bu kadar ilgi gören pek az kongre yaşanmıştır. Bu ilgi bizim şahsımıza, doğrudan Türkiye’ye ve Türk milletine yöneliktir. AK Parti de Türkiye Cumhuriyeti de vicdanın sesi, mazlumların nefesi haline gelmiştir. Bizim dünyadaki demokrasi mücadelelerine verdiğimiz destek çıkara, dönemsel ilişkilere bağlı değildir. Baskı, zulüm, sefalet gibi kötülükler bizimle tarihi ve kültürel bağları olan bu ülkelerin kaderi değildir. Türkiye, horlanan bu kardeşlerimiz için bir ilham kaynağı konumundadır
Böylesine hayırlı bir sürece destek vermenin de tarihi sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz

'Menzilimiz 2071'

AK Parti olarak 3 Kasım 2002 seçimlerine girerken dedik ki: Yeter artık söz de karar da milletin… İktidara geldik. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalıştık. 2007’de Durmak yok yola devam dedik. Yeniden ve güçlü şekilde iktidara geldik. Yeni projeleri hayata geçirdik. Geçtiğimiz yıl vizyonumuzu 2023’e kadar derinleştirdik ve biz birlikte Türkiye’yiz dedik. Yeniden güçlü şekilde yönetime geldik. 2023 ile birlikte yeni doğmuş ve bugün ilkokula başlayan yavrularımıza yeni bir hedef ortaya koyduk Pazar günü. Menzili de Alparslan’ın 1071 Malazgirt zaferinden hareketle 2071 yılı olarak belirledik. Siyasi tarihimizde ilk defa bir parti böylesine uzun bir hedef ortaya koymuş oldu. Bu dönemde kronik meseleleri de geride bırakarak Türkiye’nin yeniden yapılandırmanın taşlarını tamamlayacağız

'Ne yüzle eleştiriyorsunuz'

9 ay vadeyle bile devlet borçlanamıyordu. Buralara düşmüştü. Ey ana muhalefet, ey yanındaki yavru muhalefet siz o dönemleri beraber yaşamadınız mı? DSP’nin anası yanınızda. Yavru muhalefet MHP zaten orada koalisyon ortağıydı. Şimdi hangi yüzle kalkıyorsunuz da şu andaki iktidarın 10 yıllık mücadelede geldiği noktayı eleştiriyorsunuz. MB bir milletin ekonomideki en güçlü ayağıdır. Kasamızdaki döviz rezervi 27,5 milyar dolardı. Şu anda 110 milyar dolar döviz rezervimiz var, buraya geldik. Ziraat Bankası adeta batıyordu, görev zararı diyorlardı. Ziraat Bankası şimdi Avrupa’nın en saygın bankaları arasına girdi

'Önümüzde seçimler var'

27 Ekim 2013 yılı olarak belirlediğimiz yerel seçimler var. Belediyecilik bizim işimiz. 2014’ün Ağustos ayı sonunda cumhurbaşkanlığı seçimleri var. İlk defa cumhurbaşkanı halkın doğrudan kendi oylarıyla belirlenecek. Tarihi önemde bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaşayacağız. 2015 yılının Haziran ayında milletvekili genel seçimi var. 2015 seçimi 2023 hedeflerini hayata geçirmemiz açısından kritik bir seçim olacak. Bizler bir seçim siyasetine tevessül etmeyeceğiz. Bizler için aslolan Türkiye’dir. Onlar nasıl bir parti vizyonu yaparken kongrede biz nasıl bir Türkiye vizyonu ortaya koyuyoruz. Farkımız bu. AK Parti kongreleri siyasete güç katıyor. AK Parti olarak kişisel ihtirasların peşinde koşmuyoruz. Türkiye’nin artık 2023 hedeflerinden geriye dönüşü asla söz konusu değildir. 2071 hedeflerini somutlaştırmak inşallah yine AK Parti’ye nasip olacak, Ülkemizi 22. yüzyıla hazırlama konusunda torunlarımıza sağlam bir miras bırakmış olacağız. Bu vizyonun diğer partilere de örnek olmasını diliyorum. Ama onlar bırakın bunu planlamayı düşünmek bile… Bizim fiillerimizin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz. Biz 2071 dedik, inşallah onlar da kendi perspektiflerine uygun başka tarihler belirlerler. Bu yarış, hayırlı bir yarıştır.

'Kılıçdaroğlu'na çağrı yaptım'

Kongrede CHP liderine açık bir çağrı yaptım: Gelin terör meselesine köklü çözüm için birlikte çalışalım. Biz bu çağrımızda samimiyiz. En küçük bir riya yok. Derdimiz bağcıyı dövmek değil üzümü yemek. Biz olaya bu şekilde yaklaşırken Kılıçdaroğlu eline tutuşturulmuş ve yalan olduğu ispatlanmış notlarla cevap veriyor. Biz Meclis açılırken tüm partilere yeni bir sayfa açma üslubu çağrısı yapıyoruz. Onlar iktidara hakaret etme yarışına giriyorlar. ‘Gelsin bakalım kapımız açık’ cevabını veriyor bizim çağrımıza. Bu oyunbozanlık ifadesidir. Geldin, oturduk konuştuk. Böyle bir çalışmayı istiyorsanız hazırız deyin. Ülkenin böylesine önemli, bir sorunun çözümü söz konusu olduğunda kimseye gitmekle ilgili bir sorunumuz yok. Gidilmesi gereken her yere gideriz

'Dürüst olmazsan men dakka dukka'

Kongrede CHP Lideri'ne terör konusunda çağrı yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Biz çağrımızda samimiyiz. İçinde en küçük bir riya, siyasi hesap yok. Ülkemizi bu büyük sıkıntıdan kurtarmak. CHP Genel Başkanı eline tutuşturulmuş notlarla hareket ediyor. Edebe, ahlaka uymayan kelimelerle bize saldırıyor. Onlar iktidara hakaret etme yarışına giriyorlar. 'Gelsin bakalım kapımız açık' diyor. Bu oyunbozanlık ifadesidir. Oturduk konuştuk, üç ay geçti. Böyle bir çalışma istiyorsanız 'hazırız' deyin. Gidilmesi gereken her yere gideriz. Başbakan yardımcım gitti arkadaşlarıyla talep etti, bazıları randevu vermedi bile. CHP Genel Başkanı'nın derdi başka. Bize geçen yıl diz çöktürmekten bize bahsettiler sonra kendileri diz çöktü. Dürüst olmazsan men dakka dukka. Terör meselesi bizim şahsi meselemiz değil. Terör bu ülkenin ortak meselesidir. CHP Genel Başkanı hâlâ bizi köşeye sıkıştırmanın derdinde.

'Mecbur muyuz davet etmeye?'

CHP ve MHP’nin büyük kongremize katılmama konusunda ileri sürdükleri bahaneler bile tek başına nasıl bir tahammülsüzlük içinde olduklarını gösteriyor. AK Parti’yi kıskanabilirsiniz. Birinin bahanesi şu: Bazı gazetelerin kongreye davet edilmemesi. Etmem bu bizim sorumluluğumuz. Etmem. Nerden çıkıyor bu. Her gün yalan yanlış her şeyi yazacaksın. Buna rağmen biz davet edeceğiz. Yok böyle 25 kuruşa simit. Basına engel konulmazmış. Konulmaz, öyle bir derdimiz yok. O medya bize her gün küfür yağdırdığında ona haddini bildirmek de bizim cevabımızdır. O gün salonda olan medyadan bize saldıran yok muydu? Vardı.. Biz üç beşine böyle bir tavır uyguladık. Kılıçdaroğlu İstanbul’da belediye başkan adayıyken yaptığın basın toplantılarına bazı gazeteleri çağırmadığını neden unutuyorsun."

Haberin Tamamı İçin:

'O Medyaya Haddini Bildirdik'

Erdoğan, kongreye çağrılmayan gazeteler için "Yok öyle 25 kuruşa simit. O medya bize hakaret ettiğinde ona haddini bildirmek de bizim cevabımız" dedi.

AK Parti’nin 4. Olağan Kongresi’ne bazı gazetelerin alınmamasını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Neymiş; ‘basına, medyaya engel konulmazmış.’ Doğru konulmaz. Biz zaten koymuyoruz. Ama o medya bize saygısızlık ettiği zaman, bize yalan yanlış her gün küfür yağdırdığı zaman, ona haddini bildirmek de bizim cevabımızdır” dedi. Erdoğan partisinin grup toplantısında şunları söyledi:

TÜRKİYE’NİN ROTASI

Uyguladığımız çok boyutlu dış politikayı küçümseyen bazı çevreler, kongremize gösterilen ilgi karşısında suspus olmayı tercih ediyorlar. Sıfır sorun yaklaşımını anlamayan çevreler, dostlarımızın övgü dolu sözlerini görünce yine bayatlamış eksen kayması safsatasına sarılıyorlar. Kimse merak etmesin, Türkiye’nin ekseni de bellidir, rotası da bellidir.

GENSORUYU REZİL ETTİNİZ

CHP, Dışişleri Bakanım hakkında gensoru veriyor. Gensoruyu da maalesef sulandırdınız, rezil ettiniz. Sizin gensoruyla filan alacağınız bir netice olmadığını bile bile bu yollara tevessül etmeniz, TBMM’nin onuruyla oynamaktır.

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI

“Gelin terör meselesine köklü çözüm getirmek için birlikte çalışalım. Arkadaşlarımız hemen görüşmelere başlasınlar. Ortak mutabakata vardıktan sonra süratle hayata geçirelim” demiştik. Biz bu çağrımızda samimiyiz. Bizim çağrımız kendisine (Kılıçdaroğlu) sorulduğunda verdiği cevap şu, “Gelsin bakalım, kapımız açık” diyor. Bu ifade daha işin başında oyunbozanlık ifadesidir. Partime geldin, konuştuk. Üç ayı geçen bir süre oldu. Orada biz size hemen ilk teklifimizi yaptık. “Hemen görevlendirelim başlasınlar çalışmaya” dedik. Eğer böyle bir çalışmayı istiyorsanız, “Tamam biz de hazırız” deyin ve başlasınlar çalışmaya. Biz bu meseleyi çözmek için gidilmesi gereken her yere gittik, gideriz.

DİZ ÇÖKTÜLER

CHP Genel Başkanı’nın derdi başka. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Meclis açılırken de böyle garip tavırlar içine girmişler, hatta bize diz çöktürmekten dahi bahsetmişlerdi. Sonra kim diz çöktü? Kendileri diz çöktü. Niye? Eğer dürüst, samimi olmazsan Arapların bir atasözü var, tekrar söylüyorum; ‘Men dakka dukka.’

ÜÇ DÖNÜM NOKTASI

Önümüzde üç önemli dönüm noktası var: Tarihini 27 Ekim 2013 olarak belirlediğimiz mahalli idareler seçimi, ardından 2014 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi, 2015 yılı haziran ayında milletvekili genel seçimi.

YOK ÖYLE 25 KURUŞA SİMİT

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDövizFilistinIMFİstanbulKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTercihTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir