Erdoğan'dan Mavi Marmara Çıkışı: 'Giderken Başbakan'a mı Sordunuz?'

 > -

Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eylül ayında Çin'de yapılacak G-20 toplantısında görüşme kararı aldık" dedi. Erdoğan, Mavi Marmara gemisinin Filistin'e yardım götürmesini de eleştirerek "Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk." dedi.

 

Beştepe'de verdiği iftar yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptıkları telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. Erdoğan, Rus lider ile Eylül ayında Çin'de yapılacak G-20 toplantısında görüşme kararı aldıklarını söyledi.

"Türkiye’yi köşeye sıkıştırma amacı taşıdığı açık"

Erdoğan terörle mücadele konusunda özetle şunları söyledi:

"Kimden gelirse gelsin terör eylemlerinin Türkiye’yi köşeye sıkıştırma amacı taşıdığı açıktır. Bu millet Çanakkale’de çeyrek milyon vatan evladının canı pahasına birliğinden, beraberliğinden vazgeçemeyeceği inancını tüm dünyaya ilân etmiştir."

"Dünya hâlâ bizim yapmakta olduğumuz operasyonlarımızın sivil vatandaşları öldürmeye yönelik olduğunu ifade ediyor. Sivil vatandaşlarımızı kimlerin şehit ettiği apaçık ortada. En büyük ispatı dün akşam. Daha önce Ankara’da, Gaziantep’te, Diyarbakır’da bu eylemleri yapan bu teröristler değil miydi?"

"Böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz?"

Erdoğan konuşmasında Mavi Marmara gemisinin Filistin'e yardım götürmesini eleştirerek "Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk." dedi.

Türkiye-İsrail Mutabakatı İmzalandı - onedio.com
Türkiye-İsrail Mutabakatı İmzalandı - onedio.com

Erdoğan özetle şunları söyledi:

"Türkiye olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım bu bilinmeli ki karşılık milletlerin kazanımı adına bir adımdı. Kazan kazan politikasına göre bu adımları attık. Buralardaki hassasiyetimiz devam edecek. 

Biz İsrail ile olan ilişkilerimizi niye kesmiştik? Olay malum. Duruşumuzda o günden bugüne değişen olmadı. 3 başlık vardı. Bunun bir tanesi özürdü. Özürü Sayın Obama'nın yanında gerçekleştirdiler. Olayı yaşayan benim. Sen neyi gördün neyi bildin. Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi gösterenler var. "

Mavi Marmara Davası Düşer mi? - onedio.com
Mavi Marmara Davası Düşer mi? - onedio.com

"İkinci başlığımız tazminattı. 20 milyon dolar 10 şehidimiz için tazminat olarak belirlendi. Bu kanın rakamı olur mu? Böyle bir tazminata karar verilmiş. Alır veya almaz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün Başbakanı'na mı sordunuz. Biz zaten bunları yapıyorduk. Ama gövde gösterisi olsun diye yapmadık. İsrail'in sözü var. Türkiye üzerinden her türlü yardımın Gazze'ye girmesine izin verilecek."

Ne olmuştu?

2010 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı'nın yardım taşıyan gemisi Mavi Marmara, Gazze ablukasını delmek amacıyla Türkiye'den yola çıkmış, Akdeniz'de İsrail komandolarının baskınına uğramıştı. Baskında 10 kişi ölmüş, bu olay ardından İsrail ile Türkiye ilişkileri askıya alınmıştı.

Twitter'da "Erdoğan İHH'yı sattı" yorumları yapılıyor

Oda Tv ve Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir