Erdoğan'dan Rusya ve İsrail Açıklaması

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail ile varılan mutabakat konusunda İsrail hükümetinin Türkiye'nin üç şartını kabul ettiğini belirterek "Bu işlerin hepsini Filistinli kardeşlerimizle, Meşal ve Abbas'la görüşerek yaptık" dedi. Gazze'ye bayram öncesi bir yardım gemisinin gönderileceğini de açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutabakatla birlikte İsrail'le ekonomik ilişkilerin çok farklı bir şekilde gelişmeye başlayacağını söyledi.

Uçak kriziyle kopma noktasına gelen Rusya ile ilişkiler hakkında da konuşan Erdoğan; "Rusya ile olumsuzlukları ortadan kaldırmak için adımlar attık. İlişkilerimizi sürâtle normalleştireceğimize inanıyorum." dedi. Rusya bugün, Erdoğan'ın Putin'e düşürülen Rus uçağıyla ilgili bir mektup gönderdiğini duyurmuştu. Erdoğan bu konuyla ilgili olarak da "Putin'e gönderdiğim mektupla kendisine yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim" dedi.

Beştepe'deki iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"2010 yılında Mavi Marmara'nın basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesi hadisesinin ardından İsrail ile sorunlu bir döneme girmiştik. İki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek için ABD başta olmak üzere hep girişimler oldu."

"İsrail'e üç şartımız vardı"

"En başından beri üç şartın yerine gelmesi gerekir dedim. Bunun birincisi İsrail bu eyleminden dolayı Türkiye'den resmen özür dilemelidir demiştim. 2013 yılında ABD Başkanı sayın Obama şahitliğinde İsrail Başbakanı bu özrü şahsen bana ifade etti.

Mavi Marmara'da ölenlerin ailelerine 2'şer milyon dolar tazminat

"İkinci şartımız İsrail'in, masumların ailelerine tazminat ödemesiydi. Bu şart da 20 milyon dolar olarak rakamın kesinleştirilmesiyle yerine getirilmiş oldu. 

Üçüncü şartımız Mavi Marmara şehitlerinin amacı olan, bu uğurda canlarını verdikleri Gazze'de yaşayan Filistinlilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi noktasında ablukanın kaldırılmasıydı. Ya dedik limana bir elektrik enerjisi verilen gemi yerleştirelim, veya orada Almanların işlettiği santral var oradan elektrik, ve bunun da bütün şebekelerini biz Türkiye olarak yenileyeceğiz. Şimdi bu da kabul edildi." 

"Gazze'ye ilk yardım gemisi Cuma günü yola çıkıyor"

"Gıda, sağlık, konut gibi temel ihtiyaçlara kadar her alanda Gazze'ye yardım ulaştırılabilecek. Bayram öncesi 14 tonluk gemiyle inşallah Mersin'den yola çıkmak suretiyle Gazze'ye ulaştıracağız. 

Biz bugüne kadar ne Filistinlilerin hak ve hukuna halel getirecek hiçbir şartı asla kabul etmedik, etmeyiz. Gazze'deki Filistinlilere nefes aldıracak adımları inşallah süratle atacağız. Cuma günü az önce söylediğim gemi yola çıkıyor. İnşallah bu yardımların Gazze'ye teslim edilmesiyle Filistinli kardeşlerimiz ikinci bir bayramı yaşayacaklar. Bu işleri Filistinli kardeşlerimizle, Haild Meşal ve Mahmut Abbas ile görüşerek yaptık. "

Filistin: Türkiye-İsrail Mutabakatını Memnuniyetle Karşılıyoruz - onedio.com
Filistin: Türkiye-İsrail Mutabakatını Memnuniyetle Karşılıyoruz - onedio.com

"Ekonomik ilişkiler de çok farklı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır"

"Türkiye ile İsrail arasında varılan anlaşmanın iki ülke ve Filistin için hayırlara vesile olmasını diliyorum, ekonomik ilişkiler de çok farklı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır. Sayın Obama başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum."

"Mektupta duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşürülen Rus uçağıyla ilgili Moskova'ya iletilen mektuba dair de "Bu olumsuzluğu da ortadan kaldırmaya yönelik adımlarımızı attık" dedi.

Erdoğan Putin'e ‘Üzüntülerini İfade Etti’ - onedio.com
Erdoğan Putin'e ‘Üzüntülerini İfade Etti’ - onedio.com

Erdoğan, "Gönderdiğim mektupta hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim, hem de bölgesel işbirliği imkânlarını hatırlattım. Türkiye, dostlarına güven sağlayan bir ülke olduğunu her zaman göstermiştir. Bu yakın komşumuzla da olan münasebetleri, özellikle stratejik düzeyde attığımız adımları geliştirmenin gayretine inanıyorum" diye konuştu.

Yıldırım: Erdoğan ve Putin görüşecek

Erdoğan'ın konuşmasının hemen ardından TRT canlı yayınında soruları yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektubun tek taraflı olmadığını, iki ülkenin bir noktada buluştuğunu ve her iki liderin Çarşamba ya da Perşembe günü telefonda görüşeceğini söyledi. 

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat da Yıldırım’ın, “Rusya’ya gerekirse tazminat vereceğimizi ifade ettik” diye konuştuğunu aktardı.

İsrail ve Rusya’yla atılan adımların ardından Mısır’la ilişkilerin başlayabileceğini belirten Başbakan, “Mısır ile bakanlar düzeyinde bir görüşmemiz olabilir. Onlar bakanları gelebilir. Bizim bakanlarımız gelebilir. İş adamaları gidip gelebilir” diye konuştu.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir