Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'dan Gündeme Oturan 'Şam' Yanıtı: 'Siyasetin Kapıları Her Zaman Açıktır'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Rusya-İran zirvesinin ardından, Suriye’yle ilgili gelinen noktayı “Temel hedef, Suriye halkının tüm kesimleri nezdinde kabul görecek kalıcı bir siyasi çözüm” diye tanımladı. Erdoğan 'Ankara-Şam arasında daha yakın bir temas, ortak çalışma ihtimali düşünülebilir mi?' sorusuna 'Türkiye olarak bizim meselemiz Kürtlerle değil, terör örgütleriyledir. Yarın neler olabileceği, o anki şartlarla alakalıdır. Bu konuda bir şey olmaz türünden peşinen kestirip atma türünden bir anlayışın, bir yaklaşımın içinde olmamız çok da doğru olmaz. Siyasetin kapıları, malumunuz, son ana kadar her zaman açıktır' yanıtını verdi. 

Türkiye-Rusya-İran zirvesinin ardından yurda dönen Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı 👇

Türkiye-Rusya-İran zirvesinin ardından yurda dönen Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı 👇

Hürriyet gazetesinden Fikret Bila'nın aktardığı bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yöneltilen bazı sorular ve yanıtlar şöyle: 

  • Bu süreçte Türkiye PYD konusunda kararlı tek ülke gibi görünüyor. Eğer Türkiye’nin arzu etmemesine rağmen PYD-YPG de siyasal sürece dahil edilirse tavrımız, B planımız nedir?

'Bizim B planımız, terör örgütünün masada olmamasıdır. Soçi’de de açıkça söyledik: Türkiye olarak terör örgütünün olduğu bir masada olmayız. Bu konuda tavrımız net. Ayrıca ülkemizi tehdit edecek bir oluşuma da asla sıcak bakmayız. Şimdi bunlar PYD-YPG ne yapacak? Niyetleri ne? (Kuzey Suriye’de bir oluşum...) Bizim o tür bir oluşuma teşebbüs karşısında, ‘Buyurun, hayırlı olsun’ diyecek halimiz yok. Biz bunu 7 yıl önceden söyledik. Görüldüğü kadarıyla Suriye’nin kuzeyinde o tür bir oluşum ihtimaline, Esed de muhalif. Onlar da muhalifler o tür bir ihtimale.'

  • Masada, PYD/YPG yerine şimdilerde SDG adıyla anılan bir oluşumun yer alması gündeme gelebilir mi?

'Bunlar aslında beraber, hepsi aynı. PYD, YPG, SDG: Bunlar aslında üçlüler. Biz PYD-YPG’nin terör örgütü olduğunu sürekli söylediğimiz için, malum kesimler, ‘Bu adı kullanmayın, SDG adını kullanın ki bunu dünyaya yutturabilelim’ diye akıl verdiler onlara. SDG sonradan icat edildi ama aslında aynılar.'

"Putin, bizim PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerimizi paylaşıyor"

"Putin, bizim PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerimizi paylaşıyor"
  • Putin’in, bizim YPG konusundaki hassasiyetimizi paylaştığını söyleyebilir miyiz? Kuzey Suriye’de 60 bin civarında YPG militanı var. Silahları alınsa bile akıbetleri ne olacak? Kandil’e mi dönecekler?

'Biz, PYD-YPG konusundaki tutumuzu net olarak ifade ettik. Putin, bizim PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerimizi paylaşıyor. Orada bir sıkıntı yok. Paylaşmayan, ABD ve koalisyon güçleri. Ha, PYD-YPG’ye karşı açıkça tavır almaları söz konusu olabilir mi? Orada bizim çizgimiz şu: Ülkemize yönelik herhangi bir tehdit unsuruna karşı, gerek İran’ın gerekse Rusya’nın bizim yanımızda yer almasını istiyoruz. Bu ne demektir? İlla silah gücü olarak yanımızda yer alınmasını kastetmiyoruz. Diplomasi olarak o noktada karşı çıkmamaları yeterli. Şu anda herhangi bir ters duruş da söz konusu değil.'

"Yarın neler olabileceği, o anki şartlarla alakalıdır"

"Yarın neler olabileceği, o anki şartlarla alakalıdır"
  • Suriye de Türkiye gibi PYD-YPG’ye karşı olduğuna göre, bu süreç içinde, bu konuda Ankara-Şam arasında daha yakın bir temas, ortak çalışma ihtimali düşünülebilir mi?

'Tam aynı şey değil; Türkiye olarak bizim meselemiz Kürtlerle değil, terör örgütleriyledir. Yarın neler olabileceği, o anki şartlarla alakalıdır. Bu konuda bir şey olmaz türünden peşinen kestirip atma türünden bir anlayışın, bir yaklaşımın içinde olmamız çok da doğru olmaz. Siyasetin kapıları, malumunuz, son ana kadar her zaman açıktır.'

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Türkiye’nin dolaylı aracılarla da olsa Esad ile iletişim kurmaya başladığını söyleyebilir miyiz?' sorusuna ise 'An itibarıyla o tür bir durum yok ortada' yanıtını verdi. 

Erdoğan'ın gündeme dair açıklamalarının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
83
42
24
17
14
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
rustemketum

o diil de teyyip'e "dik dur, eğilme" felan diyorlar ya, çok gülüyorum:)

hipotalamus

Şam'da cuma namazı dediler sonuç şehitlerimizin cenaze namazı oldu... ne için ? siyasetçi bunlar her dakika fikir değiştirirler, bir kapı kapanır diğer kapı ... Devamını Gör

Ahmetcan Oral

Şu lafı 5 sene önce deseydi ne ülke de milyonlarca Suriyeli olacaktı ne de tüm Suriye sınırında YPG. Ama o vizyon neredeeeeeeee.